'تلفات درگیری طالبان و حزب اسلامی به ۵۰ نفر رسید'

طالبان، آرشیو
Image caption افراد وابسته به گروه طالبان، آرشیو

پلیس ولایت بغلان در شمال افغانستان گفته که درگیری مسلحانه میان گروه طالبان و نفرات حزب اسلامی شاخه حکمتیار ۵۰ کشته برجا گذاشته است.

کبیر اندرابی، فرمانده پلیس بغلان در گفتگویی با بی بی سی گفت که این درگیری ساعت شش بامداد روز شنبه، ۱۵ حوت/اسفند در ولسوالی/شهرستان بغلان مرکزی آغاز شد.

آقای اندرابی گفت که در این درگیری که تا چند ساعت ادامه داشته، فرمانده حزب اسلامی در بغلان مرکزی همراه با دو تن از افراد خود هم کشته شده است.

او گفت: "ما ارقام بسیار دقیق داریم؛ (این درگیری) ۵۰ نفر تلفات داشته، ۳۵ نفر از حزب اسلامی و ۱۵ نفر از طالبان کشته شده اند."

آقای اندرابی همچنین گفت که از هر دو طرف ۱۹ تن دیگر زخمی شده اند.

فرمانده پلیس بغلان گفت که احتمالاً به غیرنظامیان هم آسیب رسیده، اما اطلاعات دقیقی در این زمینه وجود ندارد.

فرمانده پلیس بغلان افزود که این درگیری در پی خلع سلاح سه فرمانده حزب اسلامی در این ولایت توسط افراد وابسته به گروه طالبان روی داده است.

کبیر اندرابی تایید کرد که برخی از مناطق ولایت بغلان، از جمله مناطقی در ولسوالی بغلان مرکزی تحت کنترل طالبان و حزب اسلامی است.

آقای اندرابی گفت که "عشر و زکات" از مهمترین منابع مالی این گروهها در ولایت بغلان است که از ساکنان مناطق تحت کنترل خود می گیرند.

پیش از این شورشیان در بغلان و ولایت همجوار آن، قندوز، نیروهای امنیتی افغان و ناتو را مورد حمله قرار می دادند.

در آخرین مورد، در ۲۸ جنوری (ژانویه) گروهی از افراد طالبان نیروهای مشترک افغان و ناتو را در بغلان هدف حمله قرار دادند. در پی این حمله مواضع شورشیان توسط بمب افگن های ناتو بمباران شد و بر اثر آن دست کم ۲۰ شورشی کشته شدند.

شورشیان در این دو ولایت شمالی افغانستان نفوذ دارند و حضور آنها در این دو ولایت چالشی بر سر راه تدارکات ناتو از آسیای میانه به افغانستان شمرده می شود.

در پی ناامن شدن گذرگاه تورخم، در شرق افغانستان، ناتو ترجیح داد که راه تدارکاتی آسیای میانه را برگزیند، اما حمله شورشیان به نیروهای ناتو در چند مورد در این راه، به نظر می رسد که این راه هم چندان امن نیست.

مطالب مرتبط