صلیب سرخ: طالبان مناطق مسکونی را مین گذاری کرده اند

مین روبی در افغانستان
Image caption مقام های افغان در اولین روزهای عملیات مشترک گفتند، مارجه به صورت حرفه‌ای مین گذاری شده است

سازمان بین المللی صلیب سرخ کارگذاری مین و مواد منفجره در جنوب افغانستان از سوی طالبان را محکوم کرده است.

مسئولان صلیب سرخ با انتشار خبرنامه ای گفته اند مین گذاری در محلات مسکونی در منطقه مارجه و نادعلی ولایت هلمند، سبب شده است که غیرنظامیان افغان نتوانند از خانه های خود بیرون شوند.

در خبرنامه صلیب سرخ آمده است که مین گذاری محلات مسکونی در منطقه مارجه مانع بازگشت خانواده هایی شده است که در نتیجه نبرد سنگین از خانه های خود فرار کرده بودند.

در هفته گذشته و به دنبال راه اندازی یک عملیات بزرگ نظامی موسوم به "عملیات مشترک" که به منظور بیرون راندن طالبان از مناطقی در هلمند به راه انداخته شد، شماری از مردم خانه های خود را ترک کرده و به شهر لشکرگاه مرکز ولایت هلمند رفتند.

"بمب گذاری بر درخت و دیوار"

مسئولان صلیب سرخ در افغانستان به نقل از مردم و مقام های محلی گفته اند که طالبان حتی دیوارهای خانه ها را بمب گذاری کرده و بمب ها را به شاخه های درختان نیز آویخته اند.

ریتو ستوکر رئیس این سازمان در کابل گفته است که ساکنان مارجه در نتیجه مین گذاری محلات مسکونی نمی توانند افراد بیمار و مجروحان را به درمانگاه ها برسانند.

رئیس این سازمان گفته است که استفاده از مین در کشوری که پیمان منع استفاده از مین را امضا کرده مخالف قوانین بشری و غیرقابل پذیرش است.

یک سخنگوی این سازمان در کابل گفته است که طالبان تنها گروهی در افغانستان هستند که هنوز از مین و مواد منفجره استفاده می کنند. مقام های صلیب سرخ همچنین گفته اند به دلیل مین گذاری بیشتر مناطق مارجه کارمندان بهداشتی نمی توانند به محل بروند و همچنین بسته های امداد غذایی به مقدار کمی در اختیار ساکنان این منطقه جنگ زده قرار گرفته است.

عبدالرحیم وردک، وزیر دفاع افغانستان در نخستین روز های آغاز "عملیات مشترک" به رسانه های گفته بود که منطقه مارجه به صورت حرفه‌ای مین گذاری شده است.

مین گذاری مناطق مارجه و نادعلی سبب شده است که عملیات نظامی نیز بیشتر از آنچه پیش بینی می شد، طول بکشد.

افزون بر مین گذاری از سوی طالبان، شماری از ساکنان مارجه که قبل از شروع "عملیات مشترک" این منطقه را ترک کرده بودند، به خبرنگاران گفته اند که طالبان مانع از خروج مردم از محل می شوند.

مقام های افغان نیز می گویند که طالبان از غیر نظامیان به عنوان سپر انسانی استفاده می کنند. ادعایی که همواره از سوی طالبان رد شده است.

مطالب مرتبط