روزنامه های کابل: یکشنبه، ۱۶ حوت

درگیری میان افراد وابسته به گروه طالبان و حزب اسلامی شاخه گلبدین حکمتیار در ولایت بغلان در شمال افغانستان و آغاز سال تحصیلی جدید، از موضوع های عمده مورد بحث روزنامه های چاپ امروز کابل است.

هشت صبح با اشاره به درگیری خونین گروه طالبان و حزب اسلامی شاخه حکمتیار در ولایت شمالی بغلان نوشته که این دو گروه "گروه هایی هستند که هم‌پیمانان خود را هم تحمل نمی‌کنند."

این درگیری بامداد روز شنبه، ۱۵ حوت/اسفند، آغاز شد و تا صبح روز یکشنبه ادامه داشته است. مقامات پلیس در بغلان گفته‌اند که این درگیری بیش از ۶۵ کشته از هر دو طرف بجا گذاشته است. هر چند منابع مستقل آن را تایید نکرده‌اند.

سرمقاله نویس هشت صبح همچنین به این نظر است که این درگیری علاوه بر این که نشانه‌ای "ماهیت جنگ‌افروزانه" این دو گروه است، "ضعف" آنها را هم نشان می‌دهد.

نویسنده در ادامه افزوده با آن که هر دو گروه مواضع سیاسی و اتدئولوژیک مشترک دارند و به باور نویسنده هر دو از "پاکستان دستور می‌گیرند"، حضور یک‌دگر را تحمل نمی‌کنند.

روزنامه این احتمال را بعید ندانسته که پاکستان همان‌گونه که "اختلافات" را میان گروه‌های جهادی گاهی دامن می زد، در بروز اختلافات میان این دو گروه هم دست داشته باشد.

ماندگار هم با اشاره به همین درگیری در یادداشت اصلی خود نوشته که این درگیری ممکن است نشانه‌ای از تلاش گلبدین حکمتیار برای رسیدن به قدرت باشد.

ماندگار افزوده که اگر این گونه درگیری‌ها در مناطقی که حامیان آقای حکمیتار حضور دارند، افزایش یابد، طالبان با وضعیت دشواری مواجه خواهند شد.

آرمان ملی در سرمقاله خود با عنوان "طالبان تنها زبان زور را می‌دانند" نوشته که مصالحه با آنان "بسیار شبیه به رویایی" است تحقق نمی‌یابد. نویسنده تاکید کرده که باید چشم را باز کرد و از اندیشیدن در باره رویاها و "رویاپروری در ذهن" منصرف شد.

آرمان ملی همچنین افزوده که طالبان را باید با "جنگ چنان خرد و خمیر کرد تا دیگر نتوانند در برابر دولت رویارویی کنند". به نظر نویسنده تنها پس از "ضعیف شدن طالبان" باید به موضوع آشتی با آنان فکر کرد.

روزنامه دولتی انیس آغاز تحصیلی جدید را مهم دانسته و نوشته که در برخی مناطق کودکان به دلیل مشکلات امنیتی از رفتن به مدارس محروم‌اند، اما در سایر مناطق آنان با "قلب‌های مملو از امید" وارد کلاس‌های درس شدند.

تحصیلی ۱۳۸۹ با نواختن زنگ لیسه/دبیرستان امانی کابل توسط حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان روز شنبه، ۱۵ حوت/اسفند، رسماً آغاز شد.

انیس در ادامه مطلب با لحن خوشبینانه‌ای نوشته که توجه به حل مشکلات کودکان به تامین امنیت، ثبات و سعادت مردم افغانستان در آینده کمک می‌کند.

این روزنامه همچنین نوشته که علی‌رغم دستاوردهای دولت افغانستان برای ورود میلیون‌ها کودک به مدارس و ایجاد دانشگاه‌های متعدد، هنوز هم این کشور معلمان حرفه‌ای برای استخدام در مدارس ندارد.

روزنامه افغانستان نواختن زنگ مدارس را نواختن "زنگ بیداری" دانسته و افزوده که هرچند دولت افغانستان در زمینه آموزش و پرورش "گامهای بلندی" برداشته اما هنوز هم مشکلات زیادی در این زمینه وجود دارد.

به نظر نویسنده، مشکلات در مدیریت آموزش و پرورش، کمبود آموزگاران حرفه‌ای و مشکلاتی در برنامه درسی مدارس و همچنین ابزارهای آموزشی از چالش‌های عمده بر سر راه بهبود کیفیت آموزش و پرورش است.

سرمقاله‌نویس روزنامه افغانستان به این باور است که این مشکلات "دیوارهای بلند و ضخیمی" را فراروی فرزندان مردم افغانستان گذاشته که دست کم در کوتاه مدت عبور از آنها ناممکن است.