کرزی به مارجه در ولایت هلمند رفته است

حامد کرزی
Image caption آقای کرزی در هلمند خواستار حمایت مردم از دولتش شده است

رئیس جمهوری افغانستان پس یایان بزرگترین عملیات نظامی ناتو در جنوب افغانستان، وارد ولایت آشوب زده هلمند شده و از مردم خواسته است که از دولت او حمایت کنند.

حامد کرزی از منطقه "مارجه" در مرکز ولایت هلمند دیدار کرده است. این منطقه تا حدود یک ماه پیش تحت کنترل طالبان بود و در عملیاتی موسوم به مشترک از کنترل آنان خارج شد.

در این عملیات بیش از ۱۵ هزار سرباز افغان، ناتو و آمریکایی شرکت کردند. مارجه از پایگاههای عمده طالبان و از مراکز اصلی کشت خشخاش در ولایت هملند شمرده می شد.

داوود احمدی، سخنگوی گلاب منگل، والی هلمند گفته است که پیش از آن که آقای کرزی به هلمند وارد شود، در فاصله چهار کیلومتری محل فرود (هواپیمای) او یک موشک به زمین اصابت کرد.

در این سفر آقای کرزی برای حدود ۳۰۰ تن از ریش سفیدان محلی سخنرانی کرد و از آنان خواست که از دولت او حمایت کنند. رئیس جمهوری افغانستان گفته است که دولت او متعهد به اجرای وعده های خود برای بازسازی منطقه است.

آقای کرزی یک روز پس از سفر گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا به هلمند، وارد این ولایت شده است.

آقای براون روز شنبه، ۱۵ حوت/اسفند در دیدار خود با سربازان کشورش در هلمند گفت که خودروهای زرهی و وسائل پیشرفته نظامی در اختیار آنان قرار خواهد داد.

پیش از این سفرها، کریم خلیلی، معاون دوم آقای کرزی هم به مارجه رفته و گفته بود که طالبان باید اسلحه خود را به زمین بگذارند و روند مصالحه بپیوندند.

آقای خلیلی تاکید کرده بود که اگر طالبان اسلحه خود را به زمین نگذارند، دولت مجبور است که با آنان بجنگد.

هلمند ناامن ترین ولایت افغانستان است. طالبان هنوز هم در بخشی هایی از این ولایت حضور دارند و چالشی در برابر نیروهای افغان و ناتو شمرده می شوند.

هلمند همچنین بزرگترین مرکز کشت و تولید مواد مخدر در افغانستان است.

مطالب مرتبط