کرزی خواهان تحویل رهبران بازداشتی طالبان از سوی پاکستان شد

حامد کرزی
Image caption آقای کرزی بر تحویل دادن رهبران بازداشت شده طالبان اصرار کرده است

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان یک بار دیگر از پاکستان خواسته است که فرماندهان ارشد بازداشت شده طالبان افغان را به این کشور تحویل دهد.

آقای کرزی این درخواست را روز شنبه، ۱۵ حوت/اسفند، در دیدار با اشفاق کیانی رئیس ستاد مشترک ارتش پاکستان در کابل مطرح کرد.

به دنبال دستگیری شماری از فرماندهان ارشد طالبان افغان در پاکستان، از جمله ملا عبدالغنی مشهور به ملا برادر، معاون رهبر طالبان و ملا عبدالکبیر، دیگر فرمانده ارشد این گروه، دولت افغانستان خواهان تحویل دهی آنان به این کشور شد.

بازداشت این فرماندهان طالبان در پاکستان، بحث های زیادی را در محافل سیاسی کشورهای افغانستان و پاکستان برانگیخته است.

آقای کرزی در این دیدار بار دیگر بر تحویل این افراد به دولت افغانستان تاکید کرد. او گفت که تحویل این افراد و تبادل اطلاعات میان دوکشور می تواند نتایج موثری به نفع هر دو کشور در عرصه مبارزه با تروریسم داشته باشد.

سیامک هروی، از سخنگویان رئیس جمهوری افغانستان گفت که آقای کرزی تحویل دادن این افراد را به دولت افغانستان گامی در جهت نزدیکی مواضع دو کشور در مبارزه با خطر تروریسم خواند.

آقای هروی گفت: "قرار است حکومت افغانستان در یک نامه رسمی استرداد این افراد طالبان را از جمهوری اسلامی پاکستان درخواست کند. گفتگوها در جریان است و احتمال قوی وجود دارد که این افراد به افغانستان سپرده شوند."

آقای هروی هم چنین گفت که رئیس ستاد مشترک ارتش پاکستان برای گفتگوی بیشتر درباره مسائل منطقه و از جمله موضوع تحویل دادن فرماندهان طالبان به دولت افغانستان از آقای کرزی دعوت کرد که به پاکستان سفر کند.

به گفته آقای هروی، این سفر به زودی با تدوین برنامه ای مشخص از سوی دولت افغانستان انجام می شود.

اشفق کیانی رئیس ستاد مشترک پاکستان روز شنبه، ۱۵ حوت/اسفند برای شرکت در اجلاس امنیتی مشترک میان افغانستان ، پاکستان و ناتو وارد کابل شد.

آقای کیانی در این سفر با استانلی مک کرستال، فرمانده آمریکایی نیروهای پیمان اتلانیتک شمالی، ناتو، در افغانستان هم دیدار کرد.

Image caption اخیراً گروهی از رهبران طالبان افغان، از جمله ملا برادر در پاکستان دستگیر شدند

اجلاس امنیتی سه جانبه از زمان برکناری پرویز مشرف در سال ۲۰۰۸ میلادی به گونه دوامدار میان مقامات امنیتی پاکستان، افغانستان و ناتو برگزار می شود.

ولی برگزاری این دور اجلاس امنیتی مشترک در زمان حساسی پس از بازداشت شماری از سران طالبان در پاکستان انجام می شود.

دولت پاکستان از یک ماه به این سو برخی از فرماندهان ارشد طالبان در آن کشور را بازداشت کرده است.

به دنبال این بازداشت ها وزیر داخله/کشور افغانستان در سفری به پاکستان از مقامات این کشور خواهان تبادله زندانیان دو کشور شد.

هرچند در آغاز مقامات دوکشور در مورد تحویل دهی بازداشت شدگان به توافق رسیدند ولی دادگاهی در ایالت پنجاب پاکستان به دلیل نبود توافقنامه رسمی میان دو کشور تحویل دهی بازداشت شدگان را غیرقانونی اعلام کرد.

مطالب مرتبط