وزرای دفاع آمریکا و بریتانیا در افغانستان

عملیات مشترک
Image caption سفر آقایان گیتس و اینزرورث به افغانستان همزمان است با پایان عملیات نظامی موسوم به "مشترک" در ولایت هلمند.

وزرای دفاع آمریکا و بریتانیا به افغانستان رفته اند.

رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا و باب اینزورث، وزیر دفاع بریتانیا در کابل با مقامات افغان دیدار و گفتگو کرده اند.

وزیر دفاع آمریکا که روز دوشنبه (8 مارس) در سفری غیر منتظره وارد کابل شد با حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان، دیدار و گفتگو کرد.

آقای گیتس با اشاره به عملیات اخیر در ولایت هلمند افغانستان گفت که این عملیات بخشی از عملیات گسترده در جنوب افغانستان است.

او افزود که بسیاری از بیجا شدگان در مارجه که محل اصلی عملیات اخیر بوده است، در حال بازگشت به محل زندگی خود هستند . آقای گیتس افزود که فعالیتهای عمرانی در محل ادامه دارد.

آقای گیتس به هنگام پرواز به افغانستان به خبرنگاران گفت که پیشرفت هایی در عملیات اخیر در برابر شورشیان طالبان در افغانستان صورت گرفته است. اما در عین حال او هشدار داده که زمان دشواری در پیش است.

Image caption آقای گیتس هشدار داده است که زمان دشواری در پیش است.

باب اینزورث وزیر دفاع بریتانیا نیز که به کابل رفته است، در سخنانی در سفارت این کشور در کابل از نقش ارتش ملی افغانستان در عملیات اخیر در مارجه ستایش کرد.

آقای اینزورث افزود که نقش نیروهای نظامی افغانستان و بین المللی در افغانستان در چارچوب آنچه که وی "حکومتداری خوب" خواند می تواند تاثیر گذار باشد. او همچنین بر آموزش نیروهای نظامی افغان تاکید کرد.

وزیر دفاع بریتانیا قرار است روز سه شنبه (9 مارس) به ولایت هلمند سفر کند.

اخیراً "بزرگترین عملیات" نظامی ناتو در افغانستان در ولایت جنوبی هلمند این کشور علیه شورشیان وابسته به گروه طالبان به پایان رسید. برب اسا گزارشها نیروهای افغان و بین المللی در حال پاکسازی منطقه و تثبیت مواضع خود هستند.

در نتیجه این عملیات که موسوم به "مشترک" بود، طالبان از مناطق مارجه و نادعلی بیرون رانده شدند.

در این عملیات بیش از ۱۵ هزار سرباز آمریکایی، ناتو و افغان شرکت داشتند.

پیش از این مقامات نظامی آمریکایی گفته بودند که عملیات مارجه تنها در حد یک "مقدمه تاکتیکی" برای عملیات بزرگتر دیگر در ولایت قندهار بوده است.

هنوز مشخص نیست که این عملیات در قندهار چه زمانی به راه خواهد انداخته شد، اما یک مقام آمریکایی گفته که برای گرفتن ابتکار از دست شورشیان طالبان، شکست دادن آنان در قندهار ضروری است.

Image caption وزیر دفاع بریتانیا قرار است روز سه شنبه (9 مارس) به ولایت هلمند سفر کند.

در عملیات مارجه دست کم سه سرباز آمریکایی کشته شدند.

مارجه یکی از پایگاه های عمده طالبان در ولایت آشوب زده هلمند شمرده می شد. این منطقه همچنین از مراکز اصلی کشت خشخاش بوده است.

روز شنبه، ۱۵ حوت/اسفند، گوردون براون وارد هلمند شد و از سربازان بریتانیایی مستقر در هلمند برای پیشرفت هایی که در این ولایت داشته اند، سپاسگزاری کرد.

همچنین به دنبال او، روز یکشنبه حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان به هلمند سفر کرد. آقای کرزی در این سفر از مردم خواست که از دولت او حمایت کنند.

مطالب مرتبط