روزنامه های کابل: دوشنبه، ۱۷ حوت

هشتم مارچ، روز جهانی زن، موضوع اصلی روزنامه های چاپ امروز کابل است.

این روز در بسیاری از کشورها همه ساله برای توجه بیشتر به وضعیت زنان و تامین حقوق آنان بزرگداشت می شود. افغانستان هم هشتم مارچ را به عنوان روز جهانی زن تجلیل می کند.

هشت صبح در یادداشت اصلی خود نوشته که هنوز هم زنان در افغانستان از حقوق مدنی، اقتصادی و سیاسی محرومند و به امکانات آموزشی دسترسی ندارند.

به نظر نویسنده، بخشی از حقوق زنان به دلیل حاکم بودن "سنت‌های دست و پاگیر" تلف می شود و این باعث می شود که در بسیاری موارد زنان موضوع خشونت علیه خود را به نهادهای قضایی ارجاع نکنند.

هشت صبح همچنین نوشته که هنوز هم در افغانستان زنان از انتخات همسر محرومند. به نوشته این روزنامه، به آنان گفته شده که با لباس سفید به خانه شوهر می‌روند و با کفن سفید از آن خانه به گورستان می‌روند. به باور هشت صبح، این "سرنوشت محتوم" آنان است.

روزنامه افغانستان نوشته که درج مشکلات زنان در افغانستان در یک "فهرست طولانی" هم ناممکن است. به نظر نویسنده، هنوز هم برخورد با زنان در کشور براساس دیدگاه سنتی حاکم بر جامعه صورت می‌گیرد.

روزنامه افزوده هنوز برخی رویدادهای "تکان‌دهنده" در ارتباط با زنان در افغانستان شنیده می‌شود. "تیزاب‌پاشی به صورت زنان و خودکشی زنان" از جمله مواردی است که به نظر نویسنده پیچیدگی وضعیت زندگی زنان را نشان می‌دهد.

سرمقاله‌نویس روزنامه افغانستان نوشته که زنان تنها منتظر دیدن و شنیدن گزارش‌های رنگین تلویزیونی از روز هشتم مارچ نیستند، بلکه آنان می‌خواهند ببینند که دولت و نهادهای حقوق بشری برای تامین حقوق آنان چه دستاوردهایی دارند.

"تراژدی ناتمام زنان افغانستان" تیتر اول سروش ملت است که در آن نوشته با آن که نهادهای مختلفی در سالهای اخیر عنوان "دفاع از حقوق زنان" را یدک کشیده و میلیون ها دلار را حول این عنوان خرج کرده‌اند، اما در زندگی زنان مناطق روستایی و دوردست تغییری رونما نشده است.

به نوشته سروش ملت، هنوز هم زنان در گوشه و کنار کشور "زیر چکمه مردسالاری و باورهای سنتی خرد و خمیر می‌شوند" و این باورها آنان را در "کنج عزلت و حقارت تاریخی محصور کرده است".

هر چند نویسنده افزوده که در چند سال اخیر در عرصه‌های مختلفی برای حضور زنان در جامعه پیشرفت هایی هم صورت گرفته است. حضور زنان در شورای ملی، نهادهای دولتی، دسترسی دختران به آموزش در مدارس و دانشگاه‌ها "دستاوردهای چشمگیر" شمرده می شود.

ماندگار هم زنان را "فراموش شدگان تاریخ" دانسته و پرسیده که "سهم زنان از جهان قدرت، ثروت و کامروایی چقدر است؟" روزنامه همچنین پرسیده که دسترسی زنان به خدمات در زمینه‌های گوناگون در چه حدی است.

این روزنامه در صفحه نخست خود عکس زنی با قد خمیده و عصا به دست را چاپ کرده که دستش را از زیر برقع بزرگش برای گدایی بیرون آورده است.

ماندگار همچنین در یادداشت اصلی خود روز جهانی زن را "شعاری برای هیچ" خوانده و نوشته که بزرگداشت از هشتم مارچ هرقدر گسترده‌تر هم برگزار شود، تغییری در وضعیت زندگی زنان به بار نمی‌آورد.

آرمان ملی با اشاره به جنگ مرگبار میان طالبان و حزب اسلامی در بغلان، در شمال افغانستان این پرسش را مطرح کرده که این دو گروه چگونه به این مقدار اسلحه سبک و سنگین دست یافته‌اند.

این جنگ روز شنبه، ۱۵ حوت/اسفند در منطقه بغلان مرکزی آغاز شد و تا روز یکشنبه ادامه داشته است. پلیس گفته است که در این جنگ ۶۰ نفر از هر دو طرف کشته شده‌اند.

روزنامه موفقیت برنامه خلع سلاح، که از سوی دولت و به حمایت جامعه جهانی به اجرا گذاشته شد را زیر سوال برده و نوشته که دولت آن را در مناطق مختلف براساس "ارزشهای قومی" اجرا کرده است.

ستون‌نویس آرمان ملی با لحن کنایه آمیزی افزوده که ساکنان بغلان مرکزی به گونه "سوال برانگیزی" خلع سلاح شده و گذاشته شده است که برخی از ساکنان این منطقه برای "روز مبادا به هر گونه تسلیحاتی" دسترسی داشته باشند.