فروکش کردن درگیری طالبان و حزب اسلامی در بغلان

عکس آرشیوی
Image caption درگیری بین نیروهای وابسته به طالبان و حزب اسلامی اوایل هفته جاری آغاز شد

پلیس در ولایت بغلان در شمال افغانستان گفته که جنگ میان طالبان و حزب اسلامی فروکش کرده و نیروهای امنیتی برای کنترل وضعیت وارد عمل شده اند.

این جنگ روز شنبه، ۱۵ حوت/اسفند میان افراد وابسته به طالبان و حزب اسلامی در ولسوالی بغلان مرکزی آغاز شد و تا روز یکشنبه ادامه داشت.

لعل محمد احمدزی، سخنگوی پلیس شمال افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که در روز دوشنبه جنگ میان این دو گروه مخالف دولت فروکش کرده است.

آقای احمدزی گفت که در این جنگ ۶۰ نفر از هر دو طرف کشته شدند. او همچنین گفت که شماری از افراد غیرنظامی هم زخمی شده اند که پلیس به کمک آنها رفته است.

سخنگوی پلیس شمال افغانستان گفت که در پی این جنگ نزدیک به ۷۰ تن از افراد وابسته به حزب اسلامی شاخه حکمتیار به دولت پیوسته اند. به گفته آقای احمدزی، چند فرمانده حزب اسلامی، از جمله فرماندهی به نام "مامور ملنگ" همراه با نفرات خود شامل این افراد هستند.

لعل محمد احمدزی افزود: "ولسوال نام نهاد طالبان (در بغلان مرکزی) به نام شهباز به همراه ۱۲ نفر از افرادش به نیروهای امنیت ملی پیوسته است."

آقای احمدزی همچنین گفت که گفتگو با مخالفان در منطقه ادامه دارد تا افراد بیشتری به دولت بپیوندند.

سخنگوی پلیس شمال افغانستان افزود که در حال حاضر منطقه تحت محاصره پلیس درآمده و همه راههای فرار شورشیان مسدود شده است.

آقای احمدزی گفت: "ما تلاش می کنیم که این قضیه را طوری مهار کنیم که به افراد غیرنظامی آسیب نرسد. تمام راه هایی را که این ها، چه طالبان و چه نیروهای حزب اسلامی، می خواستند (از طریق آن) فرار کنند، مسدود کرده ایم."

هنوز گروه طالبان و حزب اسلامی در باره سخنان آقای احمدزی اظهار نظری نکرده اند.

بر اساس یک خبر دیگر، وزارت داخله/کشور افغانستان اعلام کرده که در اثر سه انفجار جداگانه در ولایت بادغیس در شمال غرب این کشور ۱۳ تن کشته شده اند.

بر اساس خبرنامه ای که این وزارت به رسانه ها فرستاده است، انفجار نخست در ولسوالی مقر این ولایت روی داد و در اثر آن ۱۰ غیرنظامی کشته شدند.

در خبرنامه آمده است که انفجار دومی نیروهای پلیس را هدف قرار داد و دو مامور پلیس را کشت و انفجار سومی در یک منطقه مسکونی یک غیرنظامی را از پا درآورد.

در خبرنامه وزارت داخله آمده که این انفجارها پیش از شام روز یکشنبه، ۱۶ حوت/اسفند روی داد.

مطالب مرتبط