روزنامه‌های کابل: سه‌شنبه، ۱۸ حوت

سفر غیرمنتظره رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا به کابل، موضوع اصلی بحث های روزنامه های چاپ امروز کابل است.

هشت صبح در صفحه نخست خود با "گیتس آمد، احمدی نژاد نیامد" نوشته که لغو سفر اعلام شده محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران و حضور اعلام نشده رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا در کابل در روزی که قرار آقای احمدی نژاد بیاید، می تواند برخی "تصورات" را تقویت کند.

پیش از این اعلام شده بود که آقای احمدی نژاد روز دوشنبه، ۱۷ حوت/اسفند وارد کابل شود، اما این سفر انجام نشد و آقای گیتس و همچنین باب اینزورث، وزیر دفاع بریتانیا وارد کابل شدند و با مقامات این کشور دیدار کردند.

روزنامه افزوده در حالی که روابط ایران با غرب در "بدترین وضعیت خود در چند سال گذشته" رسیده، احتمالاً سفر آقای گیتس با مشکلات سیاسی ایران در سطح بین المللی بی ربط نباشد.

هشت صبح همچنین نوشته که هرچند نشانه‌ای از استفاده احتمالی آمریکا از خاک افغانستان علیه ایران وجود ندارد، اما افزایش تنش در منطقه به نفع افغانستان نیست.

ماندگار نوشته که اظهارات آقای گیتس در باره عملیات هلمند، که به تعبیر نویسنده تا حدی به نتیجه رسیده و همچنین عملیات قندهار، که هنوز زمان آغاز آن مشخص نیست، بیانگر آن است که آمریکا تلاش دارد "نتیجه مشخصی" از جنگ با شورشیان به دست آورد.

روزنامه افزوده که "تاکید" وزیر دفاع آمریکا بر حملات بیشتر به طالبان برای کشاندن آنان به مصالحه، بیانگر این نکته است که آمریکا تلاش دارد تا با افزایش فشارها بر طالبان، "تنها راه رسیدن به صلح" را هموار کند.

ماندگار به این نظر است که به این نکته به درستی نمی شود اعتماد کرد، به دلیل این که تا زمانی که رهبری طالبان "محفوظ" بماند و سرچشمه های منابع مالی آنان خشک نشود، فعالیت های این گروه همچنان ادامه خواهد یافت.

اراده نوشته که رابرت گیتس برای بررسی راهکارها، تغییرات و تحولات تازه پس از کنفرانس لندن (۲۸ جنوری/ژانویه) به کابل سفر کرده است.

اراده افزوده که مبارزه با فساد، بررسی سرنوشت رهبران بازداشتی طالبان در پاکستان و آشتی با طالبان از موضوع هایی خواهد بود که با مقامات افغان در میان خواهد گذاشت.

وحید مژده، روزنامه نگار و تحلیلگر در مطلبی در روزنامه افغان جرگه نوشته که معیار اعتماد در سطح رهبری طالبان نسبت به گذشته تغییر کرده است: سابقه زندانی بودن در بازداشتگاه گوانتامو.

به نوشته آقای مژده آن عده از فرماندهان طالبان که از این بازداشتگاه آزاد می شوند در میان طالبان در سطح بالایی مورد اعتماد و احترام قرار می گیرند. به نظر نویسنده دلیل آن این است که این افراد به "شناخت دقیقی" از آمریکاییان رسیده و به شدت از آمریکا و غرب "متنفر" شده اند.

در ادامه مطلب آمده که احتمالاً برخی از این افراد جایگزین رهبران بازداشتی طالبان افغان در پاکستان خواهند شد. آقای مژده از ملا عبدالقیوم ذاکر، زندانی سابق گوانتامو به عنوان جانشین احتمالی ملا برادر نام برده است.

وحید مژده افزوده که هدف از بازداشت ملا برادر، ملا عبدالکبیر و شماری دیگر از رهبران طالبان توسط دولت پاکستان، "کنترل مجدد بر گروه طالبان" است. به نظر نویسنده پاکستان می خواهد با پاکسازی "عناصر حرف نشنو" در گروه طالبان کنترل خود را بر این گروه بیشتر کند.

باختر به نقل از فاروق وردک، وزیر آموزش و پرورش و عضو جرگه صلح نوشته که اجلاس صلحی که حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان وعده داده است، در ماه ثور/اردیبهشت برگزار خواهد شد.

آقای وردک روز دوشنبه، ۱۷ حوت، در مجلس نمایندگان افغانستان گفت که این جرگه با حضور ۱۲۰۰ تن برگزار خواهد شد که شماری از اعضای شوراهای ولایتی، والیان، روحانیون، رهبران قومی، نمایندگانی از زنان، مهاجران و کوچیان در میان آنان خواهند بود.

به نوشته باختر، آقای وردک گفته که هدف از برگزاری این جرگه "موافقت با ملت افغانستان برای رسیدن به صلح دوامدار" و تعیین چهارچوب گفتگو با مخالفان خواهد بود.

روزنامه افغانستان نوشته که علی رغم بحث ها در باره موثریت این جرگه در تامین صلح سراسری در افغانستان، انتقادهای زیادی هم در باره "عدم شفافیت" این موضوع مطرح شده است.

به نوشته روزنامه، بسیاری از مردم حکومت را متهم می کنند که به تنهایی در مورد این "مساله مهم" تصمیم می گیرد و آن را مطابق میل خود به پیش می برد، حتی بدون این که دیگر نهادهای دولتی را آگاه کند.

نویسنده روزنامه افغانستان تاکید کرده که این جرگه باید با خواست همه مردم افغانستان هماهنگی داشته باشد و نظرات شهروندان باید در آن در نظر گرفته شود.

روزنامه هشدار داده است که اگر در این روند ملی خواست و حضور مردم، رسانه ها و نهادهای مدنی و گروه های سیاسی در نظر گرفته نشود، پیامدهای آن برای وحدت ملی، صلح و امنیت پایدار "خطرآفرین" خواهد بود.

آرمان ملی در ستون سخن روز خود با اشاره به جنگ بغلان میان گروه طالبان و حزب اسلامی نوشته که هر چند این جنگ ۶۰ کشته برجا گذاشت، اما "برای دولت و استحکام ثبات در منطقه غنیمت است".

این جنگ روز شنبه، ۱۵ حوت/اسفند، در بغلان مرکزی، در ولایت شمالی بغلان میان این دو گروه آغاز شد و تا دو روز ادامه یافت. پلیس شمار تلفات این جنگ را ۶۰ تن اعلام کرده است.

نویسنده آرمان ملی تاکید کرده که امنیت بغلان باید تامین شود و افزوده که اگر دولت این منطقه را به حال خودش رها کند ممکن است بار دیگر ناامن شود.

این روزنامه همچنین تاکید کرده که دولت باید ادارات دولتی را در این منطقه احیا و به بازسازی و ارائه عمومی هم در این منطقه توجه کند.