به روز شده:  19:36 گرينويچ - چهارشنبه 10 مارس 2010 - 19 اسفند 1388

افغانستان و حفظ منافع در بین رقابتهای منطقه ای

افغانستان که پس از سقوط طالبان در زمینه صلح و ثبات و بازسازی به کمک های جهانی و منطقه ای بخصوص کشورهای همسایه اش ازجمله ایران و پاکستان به شدت نیازمند بوده است، آنگونه که ناظران می گویند، اخیرا با مشکلاتی ناشی از رقابت های منطقه ای و بین المللی نیز مواجه شده است.

ایران، یکی ازکشورهای همسایه افغانستان علیرغم اختلافات شدید با ایالات متحد امریکا همواره تلاش کرده مناسبات خود با این کشور را صمیمانه نگهدارد، اما مقامات غربی بارها این کشور را به حمایت مالی، آموزشی و تسلیحاتی از شورشیان مخالف دولت افغانستان و برخورد دوگانه با مسایل در این کشور متهم کرده اند.

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

در مقابل ایران از نیروهای ائتلاف بین المللی که برای مبارزه با شورشیان طالبان در افغانستان مستقر هستند با عنوان نیروهای اشغالگر و بیگانگان نام برده و خواستار خروج آنان از منطقه شده است.

پاکستان، دیگر کشور همسایه افغانستان کمک های بی دریغ هند به این کشور را با دیده شک می نگرد و ظاهرا چنین می پندارد که هند از خاک افغانستان علیه پاکستان استفاده می کند.

دراین میان افغانستان هموراه بر دوستی با همه کشورهای همسایه اش تاکید کرده و گفته است که نمی گذارد از خاکش علیه همسایه گان استفاده شود و ازسوی هم نمی خواهند همسایه ها درداخل افغانستان بایک دیگر درگیر شوند.

این هفته دربرنامه صدای شما، به بهانه دیدار محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران ازکابل و سفر حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان به پاکستان، این موضوع را به بحث می گیریم که افغانستان درمیان این رقابت چگونه می تواند، موازنه را در روابط خود حفظ کند و با در نظرگیری منافع خود و تامین منافع مشروع آنها، ازشرایط به سود خود استفاده کند.

برای طرح دیدگاه ها و پرسش تان می توانید شام پنجشنبه هنگام پخش برنامه صدای شما (6:45 بعد از ظهر به وقت کابل، و 2:15 بعد از ظهر به وقت لندن) به شماره 00442078360331 زنگ بزنید .

همچنین می توانید به شماره 00447786208888 اس.ام.اس یا پیامک بفرستید.

یابه این نشانی به ما ایمیل کنید:
dari@bbc.co.uk

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.