روزنامه های کابل: چهارشنبه، ۱۹ حوت

سفر قریب الوقوع حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان به پاکستان و همچنین سفر محمود احمدی نژاد به کابل، موضوع اصلی روزنامه های چاپ امروز کابل است.

هشت صبح در صفحه نخست خود با اشاره به سفر قریب الوقوع آقای کرزی، به پاکستان نوشته که او با چند هدف مشخص، از جمله بازگرداندن رهبران بازداشتی طالبان به آن کشور سفر خواهد کرد.

هشت صبح همچنین نوشته که تعداد این رهبران بازداشتی به بیش از ۴۰ نفر می رسد و هدف عمده پاکستان از بازداشت آنها دور نگه داشتن آنان از دسترس مقامهای افغان بوده است. به نوشته روزنامه، دولت افغانستان تلاش داشته که با این رهبران طالبان، از جمله ملا برادر ارتباط برقرار کند.

به نظر نویسنده، بازداشت رهبران طالبان در پاکستان روند گفتگوی دولت افغانستان با طالبان را "مختل" کرد و همچنین این بازداشتها هشداری بود برای طالبان که نباید از "خط قرمز سازمان اطلاعات ارتش پاکستان" عبور کنند.

نویسنده هشت صبح در ادامه مطلب افزوده که رهبران طالبان برای هر دو کشور "مهره های گران قیمتی" به شمار می روند. به نظر نویسنده پاکستان می خواهد با بازداشت آنها "حسن نیت" خود را به غربی ها نشان دهد و افغانستان قصد دارد با حضور آنان در ساختار دولت، در جبهه طالبان "چند دستگی" ایجاد کند.

ماندگار در عنوان مطلبی در صفحه نخست خود با اشاره به سفر آقای کرزی به درخواست رئیس جمهوری پاکستان به آن کشور نوشته: "کرزی به درخواست برادر می رود؛ تروریست تان از خودتان، تروریست ما از خود ما". نویسنده در ادامه مطلب نوشته که سفر حنیف اتمر، وزیر داخله افغانستان به پاکستان برای تحویل ملا برادر، فرد شماره دوم طالبان از سوی پاکستان اثری نکرد، حالا آقای کرزی مجبور شده که "با پای خود" برود.

نویسنده ماندگار افزوده که احتمالا پاکستان تحویل دادن ملا برادر را با بازگرداندن عافیه صدیقی، شهروند پاکستانی که متهم به همکاری با القاعده است و توسط دولت افغانستان بازداشت و به آمریکا تحویل داده شد، مشروط کند. به تعبیر نویسنده به این ترتیب بازگرداندن "برادر" با بازگرداندن "خواهر" مشروط خواهد شد.

روزنامه نخست سفر قریب الوقوع محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران به کابل را "نمادین" خوانده و نوشته که او با همتای افغان خود بیشتر روی مسائل "کلی" بحث خواهد کرد.

به نظر نویسنده، مخاطب آقای احمدی نژاد بیشتر هم پیمانان دولت افغانستان در مبارزه با تروریسم خواهند بود تا دولت این کشور. به نوشته روزنامه، ایران می خواهد به این ترتیب خلاء به میان آمده از عدم حضور خود در نشست لندن (۱۸ جنوری/ژانویه) را با سفر آقای احمدی نژاد به کابل پر کند.

باختر در سرمقاله خود با اشاره به جنگ مسلحانه میان دو قبیله در شرق افغانستان بر سر تصاحب زمین، نوشته که در این کشور هنوز هم "قبائل به شیوه قرون وسطایی با لوله تفنگ زمین تقسیم می کنند."

این دو قبیله روز گذشته در ولسوالی/شهرستان اچین در ولایت ننگرهار با هم درگیر شدند و وحیدالله سباوون، مشاور رئیس جمهوری برای حل اختلافات میان آنان به ننگرهار رفته است.

به نظر نویسنده، آن چه میان روستاییان بهسود و کوچیان در سالهای اخیر بر سر چراگاهها گذشت و دیروز میان دو قوم در اچین روی داد، با آن چه که مثلاً ۵۰۰ سال پیش میان قبائل بر سر تصاحب زمین و چراگاهها می گذشت، مشابهت کلی وجود دارد.

باختر انتقاد کرده که در چنین موارد از دادگاه، قانون و نظام خبری نیست و تنها آقای سباوون به شهر جلال آباد، مرکز ولایت ننگرهار فرستاده شده تا "با خواهش، وعظ و نصیحت به طرف های درگیر بگوید که از خدا بشرمند و با هم بسازند."

ویسا برگزاری جرگه صلح در کابل را مهم دیده و نوشته که این جرگه "بهترین راه حل" برای معضل افغانستان است و تاکید کرده که لازم است مقدماتی چیده شود تا گروه های مخالف تصمیم های آن را بپذیرند.

روز دوشنبه، ۱۷ حوت/اسفند، فاروق وردک، وزیر آموزش و پرورش و رئیس کمیسیون برگزاری "شورای مشورتی صلح" به اعضای مجلس نمایندگان گفت که این جرگه در ۹ ثور/اردیبهشت برگزار خواهد شد.

هدف از برگزاری این جرگه مشورت با مردم در باره شیوه گفتگو و مصالحه با مخالفان خواهد بود. این جرگه ۱۲۰۰ عضو خواهد داشت و از شورشیان برای شرکت در آن دعوت نخواهد شد.

ویسا همچنین نوشته که اگر هدف از برگزاری این جرگه تنها در حد مشورت باشد و تصامیم آن الزام آور نباشد، ارزش آن کاهش خواهد یافت. به نظر نویسنده تنها مشورت نمی تواند مشکل افغانستان را حل کند.

نویسنده تاکید کرده که حامد کرزی، رئیس جمهوری بر اساس وعده ای که به مردم در زمان مبارزات انتخاباتی و پس آن برای تامین صلح داده است، از تمام امکانات برای موثریت این جرگه استفاده کند.

روزنامه افغانستان در سرمقاله خود ممنوع شدن تردد موترها/خودروهای شیشه دودی در افغانستان را مهم دیده و نوشته که این اقدام امکان "سوء استفاده مخالفان دولت و بزهکاران را کاهش خواهد داد".

وزارت داخله/ کشور افغانستان این تصمیم را روز سه‌شنبه، ۱۸ حوت، در پی دستور حامد کرزی، رئیس جمهوری اعلام کرد و هدف از آن را تامین امنیت بهتر دانست.

نویسنده روزنامه افغانستان در ادامه نوشته که هر گونه طرح و تصمیمی که منجر به آرامش روانی مردم شود، با استقبال آنان مواجه خواهد شد.