به روز شده:  06:46 گرينويچ - چهارشنبه 10 مارس 2010 - 19 اسفند 1388

محمود احمدی نژاد با استقبال کرزی وارد کابل شد

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

محمود احمدی نژاد برای ملاقات با مقامات افغانستان به این کشور سفر کرده است.

بامداد چهارشنبه، 19 اسفند (10 مارس)، محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، برای انجام یک سفر رسمی یک روزه وارد کابل، پایتخت افغانستان شد، و از سوی رئیس جمهوری و مقامات ارشد این کشور مورد استقبال قرار گرفت.

این سفر به دعوت حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان صورت می گیرد و آقای احمدی نژاد را در این سفر هیاتی از مقامات ایرانی از جمله وزیران امور خارجه و ارتباطات و فن آوری همراهی می کنند.

این نخستین سفر محمود احمدی نژاد از زمان اعلام انتخاب مجدد او به ریاست جمهوری است.

پس از اعلام پیروزی آقای احمدی نژاد در انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری، حامد کرزی از جمله نخستین رهبران خارجی بود که به آقای احمدی نژاد تبریک گفت در حالیکه به دلیل اعتراضات گسترده به نحوه برگزاری این ا نتخابات، مقامات بسیاری از کشورها از ارسال پیام های تبریک متداول خودداری ورزیدند.

در مقابل، پس از اعلام نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در تابستان سال میلادی گذشته، و قبل از تایید نهایی این نتایج، دولت ایران پیام تبریکی را برای آقای کرزی ارسال داشت.

اوایل هفته جاری، برخی منابع خبری گزارش کردند که قرار بوده آقای احمدی نژاد به کابل سفر کند اما این سفر به دلایل اعلام نشده به تعویق افتاده و تاریخ مشخصی برای آن اعلام نشده است اما مقامات رسمی تعویق این سفر را تایید نکردند.

در عین حال، برخی از ناظران گفته اند که قرار بود این سفر روز دوشنبه انجام شود که با سفر وزیران دفاع آمریکا و بریتانیا به افغانستان همزمان بود و جمهوری اسلامی ترجیح داد دیدار آقای احمدی نژاد تحت الشعاع این سفرها قرار نگیرد.

آقای احمدی نژاد پیش از ترک تهران به مقصد کابل در یک نشست کوتاه خبری شرکت کرد و در شرح هدف خود از این سفر گفت "در شرایط جدید منطقه، ایران برای حل مشکلات افغانستان و بیرون رفتن اشغالگران از این کشور ابتکاراتی دارد" و افزود که لازم است برای بیرون رفتن "اشغالگران و بیگانگان" از منطقه تصمیمات لازم گرفته شود.

رادیو دولتی ایران درگزارش آغاز سفر محمود احمدی نژاد به کابل گفت که در جریان این سفر، رئیسان جمهوری دو کشور در باره راه های گسترش و تعمیق همکاری های تهران و کابل گفتگو می کنند.

موضع ایران

آقای احمدی نژاد در مورد ماهیت این ابتکارات و نحوه اجرای آنها توضیحات دیگری نداد.

احمدی نژاد

احمدی نژاد: ایران برای حل مشکلات افغانستان و منطقه ابتکاراتی دارد

مقامات جمهوری اسلامی معمولا از نیروهای ائتلاف بین المللی را که برای مبارزه با شورشیان طالبان در افغانستان مستقر شده اند با عنوان نیروهای اشغالگر و بیگانگان نام می برند و خواستار خروج آنان از منطقه بوده اند و در مقابل، مقامات غربی در مواردی جمهوری اسلامی را به حمایت مالی، آموزشی و تسلیحاتی از شورشیان طالبان متهم ساخته اند.

رئیس جمهوری ایران در نشست خبری خود در تهران گفت که قبلا یک بار به افغانستان سفر کرده و افزود که "در شرایطی که اتفاقات جدیدی در منطقه در حال روی دادن است، رایزنی های دو کشور فشرده تر شود."

اگرچه تا قبل از سرنگونی حکومت طالبان به دست ائتلاف به رهبری آمریکا، جمهوری اسلامی به دلایل ایدئولوژیک با این حکومت اختلاف شدید داشت و هرگز آن را به رسمیت نشناخت، اما در سال های اخیر، نگرانی خود را از ادامه حضور نیروهای غربی در همسایگی ایران پنهان نداشته است.

در عین حال، ادامه نا آرامی در افغانستان و فعالیت شورشیان طالبان باعث شده است تا نیروهای خارجی همچنان در افغانستان حضور داشته باشند.

اگرچه موضع اعلام شده جمهوری اسلامی و ابتکارات مورد نظر آقای احمدی نژاد در مورد افغانستان حاوی تاکید بر لزوم خروج نیروهای خارجی از این کشور بوده، اما مشخص نیست که در چنین صورتی، چه تمهیداتی برای مقابله با شورشیان طالبان اندیشیده شده است.

آقای احمدی نژاد در بخش دیگری از سخنان خود پیش از ترک تهران به مقصد کابل گفت که ملت ایران در طول دورانی که ملت افغانستان دچار مشکل بوده، با آن ملت همراهی کرده است.

از زمان آغاز جنگ داخلی در افغانستان در اوایل دهه 1980، تعداد قابل توجهی از شهروندان این کشور به ایران پناهنده شده اند و در حال حاضر نیز شمار قابل توجهی از آنان همچنان در ایران اقامت دارند و در حالیکه ایران خواستار بازگشت مهاجران افغان به کشور آنان است، در مواردی، نحوه برخورد جمهوری اسلامی با افغان های ساکن ایران باعث ابراز ناخرسندی مقامات افغان شده است.

ایران همچنین نگران افزایش تولید و تجارت مواد مخدر در افغانستان است که بخش قابل توجهی از آن از طریق مرز مشترک دو کشور برای فروش یا انتقال به بازارهای دیگر وارد خاک ایران می شود.

جمهوری اسلامی از جمله کشورهای کمک کننده به بازسازی افغانستان است و انتظار می رود ادامه این کمک ها نیز در دستور کار مذاکرات دو طرف قرار داشته باشد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.