گاردین:ممکن است فساد دولت کابل فرصتهای صلح را از بین ببرد

دیوید میلبند

انتظار می رود دیوید میلیبند، وزیر امور خارجه بریتانیا در یک سخنرانی در ایالات متحده آمریکا (چهارشنبه 10مارس) از حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان بخواهد که برای یافتن یک راه حل سیاسی در افغانستان، تلاشهای بیشتری به خرج دهد.

انتظار می رود او بگوید که همسایه های افغانستان باید نقش مرکزی در استقرار صلح در افغانستان داشته باشند.

جولیان بورجر، سردبیر امور دیپلماتیک روزنامه بریتانیایی گاردین در مقاله ای در تازه ترین شمار خود (چهارشنبه 10 مارس) به این موضوع پرداخته است.

آقای بورجر می نویسد برخی از مقامهای بریتانیایی به این نظرند که اگر فشار بیشتری به دولت افغانستان وارد نشوند لویه جرگه پیشنهادی آقای کرزی که قرار است آخر ماه جاری میلادی برگزار شود چیزی بیش از یک اقدام تبلیغاتی نخواهد بود

در متن بیانیه آقای میلیبند که به دست گاردین افتاده است آمده است: "استدلال من این است که اکنون زمان آن فرا رسیده است تا دولت افغانستان تلاشها برای یافتن یک راه حل صلح آمیز را با همان قوت و انرژی به پیش ببرد که ما تلاشهای نظامی و غیر نظامی خود را به پیش ببریم."

به گزارش گاردین مقام های بریتانیا به این باورند که شخصیت های کلیدی طالبان آماده هستند برای دستیابی به یک راه حل صلح آمیز مذاکره کنند و در عوض داشتن نقشی در صحنه سیاسی افغانستان روابط شان را با القاعده قطع کنند و سلاح بر زمین بگذارند.

اما این نگرانی وجود دارد که بخاطر فساد و بی کفایتی در کابل فرصت ها برای آغاز گفتگو های مقدماتی در حال از بین رفتن است.

براساس نوشته گاردین انتظار می رود آقای میلیبند پیشنهاد کند که افغانها خود باید مسئولیت و رهبری چنین روندی را به عهده داشته باشند. بر اساس گزارش گاردین این روند کند و تدریجی خواهد بود اما مخالفان می خواهند نقش جامعه بین المللی را در این روند ببینند و در این چارچوب شاید حضور سازمان ملل متحد در چنین مذاکراتی و سرپرستی چنین مذاکراتی ضروری باشد.

نگرانی مشابهی از سوی یک مشاور سیاسی پیشین سازمان ملل متحد در کابل نیز مطرح شده است.

در ادامه مقاله گاردین آمده است که نگرانی های فزاینده در مورد نبود ابتکار سیاسی در کابل در زمانی ابراز می شود که تماس های پشت پرده با طالبان با خبر پر سر و صدای دستگیری ملا عبدالغنی برادر با مشکلاتی مواجه شد.

به نوشته این روزنامه ملا عبدالغنی برادر مسئول عملیات نظامی طالبان که در کراچی دستگیر شد در مذاکرات مخفی که سال گذشته با میانجی گری عربستان سعودی برگزارشده بود، شرکت داشت.

یکی از شرکت کنندگان در آن مذاکرات به گاردین گفته است که دستگیری ملا برادر ضربه بزرگی به تلاشهای صلح بود.

گاردین می نویسد در حالیکه وزارت خارجه بریتانیا به این باور است که مذاکرات باید بلافاصله شروع شود و دولت آمریکا از آن حمایت کند، سوالی که از سوی بسیاری از مقام های آمریکایی و ژنرالهای بریتانیایی مطرح است این است که اگر روحیه طالبان در میان نبرد ضعیف نشود، مذاکرات نتیجه مثبتی خواهد داشت؟

مطالب مرتبط