گیتس در پی جلب حمایت عربستان از تحریم ایران

رابرت گیتس
Image caption رابرت گیتس بر تشدید تحریم ها علیه ایران تاکید دارد

رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا، با ملک عبدالله پادشاه عربستان سعودی دیدار و درباره برنامه اتمی ایران مذاکره کرده است.

رابرت گیتس روز چهارشنبه ( ۱۰ مارس) از افغانستان به عربستان سعودی سفر کرد. او با پادشاه عربستان در کاخ وی در حومه ریاض، پایتخت دیدار کرده است.

جئوف مورل، سخنگوی وزارت دفاع (پنتاگون) پس از این نشست ابراز امیدواری کرد که عربستان سعودی به آمریکا برای تشدید تحریم ها علیه ایران کمک کند.

این مقام پنتاگون گفت: "ما مسما امیدواریم که سعودی ها از نفوذ قابل ملاحظه ای که در منطقه و جهان دارند استفاده خواهند کرد تا اینکه به تلاش های ما در سازمان ملل متحد برای تصویب تحریم های موثر علیه ایران کمک کنند."

خبرگزاری فرانسه گزارش داده که رابرت گیتس در مورد تقویت سیستم دفاع هوایی عربستان با مقام های این کشور گفتگو کرده است.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، نیز در اواسط ماه فوریه در سفرش به ریاض حمایت مقام های سعودی از تحریم های مورد نظر آمریکا علیه ایران را خواهان شد.

شاهزاده سعود الفیصل، وزیر امور خارجه عربستان سعودی در آن زمان موثر بودن تحریم های بیشتر شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه ایران را زیر سوال برد و خواهان راه حلی "فوری" برای مقابله با برنامه های اتمی ایران شد.

ایران برنامه اتمی اش را صلح آمیز می داند و تاکید دارد که نگرانی ها درباره آن را بی مورد است.

هشدار گیتس

وزیر دفاع آمریکا پیشتر در افغانستان سفر محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران به کابل را "دردسرساز" خوانده بود. آقای گیتس روز چهارشنبه در کابل به خبرنگاران گفت که افغانستان باید با همسایگانش روابط خوبی داشته باشد و همسایگان

این کشور نیز باید روابط خوبی با دولت حامد کرزی داشته باشند.

وزیر دفاع آمریکا ایران را متهم کرده که در افغانستان "بازی دوگانه" دارد.

او گفت که ایران در حالی از دولت افغانستان حمایت می کند که با کمک به طالبان کوشش دارد تلاش های آمریکا و بریتانیا را تضعیف کند.

از سوی دیگر، رئیس جمهوری ایران در نشست خبری مشترکش با حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در کابل، آمریکا را متهم به حمایت از تروریسم کرد.

او گفت که آمریکا خود در قبال مبارزه با تروریسم "بازی دوگانه" دارد.

وزیر دفاع آمریکا دو روز پیش به کابل سفر کرده بود. او از افزایش نیروهای مسلح افغانستان تا حدود ۳۰۰ هزار تن تا سال آینده حمایت کرده است. در حال حاضر این نیروها کمتر از ۲۰۰ هزار نفر هستند.

مطالب مرتبط