روزنامه های کابل: پنجشنبه، ۲۰ حوت

سفر محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران به کابل و انتقادهای تند او از حضور نظامی آمریکا در این کشور، موضوع اصلی روزنامه های چاپ امروز کابل است.

آقای احمدی نژاد روز چهارشنبه، ۱۹ حوت/اسفند، وارد کابل شد و در نشست مشترک خبری با حامد کرزی، همتای افغان خود آمریکا را متهم به حمایت از تروریسم کرد. او همچنین گفت که مبارزه با تروریسم کار اطلاعاتی می خواهد و نه "لشکرکشی و نیروی منظم".

روزنامه دولتی انیس نوشته که مبارزه با تروریسم تنها مسئولیت کشورهای غربی دانسته شده و کشورهای همسایه، به جز پاکستان، در ۹ سال اخیر سهم چندانی در این مبارزه نداشته اند.

به نوشته انیس، یکی از دلائل مشروعیت حضور نیروهای بین‌المللی در افغانستان، "حضور نیرومند و خطرناک تروریسم در افغانستان، پاکستان و حتی ایران" بوده است. نویسنده همچنین افزوده که نیروهای بین‌المللی بر اساس مصوبات شورای امنیت سازمان ملل برای همکاری به تقویت ثبات در افغانستان حضور یافته اند.

این روزنامه در ادامه نوشته که "برخی رقابت‌های مرموز" باعث شد که بجای همکاری و تفاهم میان کشورها، "بی‌اعتمادی" ایجاد شود و کشورهای منطقه از یافتن زبان واحد و استراتژی واحد عاجز بمانند.

انیس با اشاره به سخنان آقای احمدی‌نژاد که گفته مبارزه با تروریسم کار اطلاعاتی می خواهد، نوشته که در جایی که تروریسم از لحاظ نظامی ضعیف است، با چنین راهکاری می توان مبارزه کرد، اما در شرایطی که تروریسم تشکیل نظامی دارد باید بعلاوه روش‌های اطلاعاتی، از امکانات نظامی هم باید کار گرفت.

هشت صبح سخنان آقای احمدی نژاد را به شدت مورد انتقاد قرار داده و نوشته که او هنوز فکر می کند که "بر مردم افغانستان حق قیمومت دارد و می تواند به عوض آنان حرف بزند" و "آیا ایشان از مردم افغانستان پرسیده که نیروهای بین المللی مستقر در افغانستان را اشغالگر و بیگانه می دانند یا نه؟"

نویسنده افزوده که البته حضور این نیروها برای هیچ افغان "گوارا" نیست، ولی آنان هرگز نمی‌خواهند که به "گذشته دردناک" بازگردند و "خودی‌های شکنجه‌گر و بیگانه با هر ارزش انسانی" بر آنان حاکم باشند.

هشت صبح در مطلب دیگری نوشته که کاخ ریاست جمهوری افغانستان "تریبون مقام‌های بیرونی" شده و در مطلب دیگری نوشته است که آقای احمدی‌نژاد با استفاده از این "تریبون خلاف عرف دیپلماتیک علیه دوستان بین‌المللی افغانستان به رجزخوانی" پردخت.

روزنامه افغانستان در سرمقاله خود نوشته که سخنان احمدی‌نژاد شاید برای مردم افغانستان، که درگیر مبارزه با تروریسم هستند، "خوشایند" نباشد. به نوشته روزنامه، خشونت‌هایی که تروریسم علیه شهروندان کشور وجود دارد، "با توصیه و نصیحت" حل نمی‌شود.

روزنامه افزوده که جامعه جهانی و آمریکا بر اساس فیصله سازمان ملل و خواست مردم افغانستان به این کشور آمده و برای "مقابله با تروریسم و بازسازی در این جا هستند".

نویسنده روزنامه افغانستان در ادامه تاکید کرده که افغانستان با جامعه جهانی روابط خوبی دارد و ظرف هشت سال گذشته در عرصه‌های مختلف، از جمله آموزش و پرورش، بازسازی، تقویت ارتش و پلیس "دستاوردهای چشمگیری" داشته است.

این روزنامه همچنین با اشاره به سخنان آقای کرزی در این نشست خبری مبنی بر این که افغانستان اجازه نمی دهد از خاکش علیه کشورهای همسایه استفاده شود، نوشته که این سخنان "به معنای واضح سیاست مستقل کشور در قبال همسایه ها است".

سروش ملت نوشته هر چند حضور نظامی ناتو و آمریکا در افغانستان نگرانی‌هایی را برای ایران به وجود آورده است، اما این مسائل نباید بر روابط دوستانه و حسن همجواری میان ایران و افغانستان اثر سوء بگذارد.

نویسنده افزوده که آمریکا متحد استراتژیک افغانستان است، اما روابط ایران با آمریکا در بدترین شرایط خود قرار دارد. روزنامه تاکید کرده مشترکات فراوان ایران و افغانستان نباید قربانی "رقابت های منطقه‌ای" شود.

سروش ملت در ادامه مطلب نوشته که حضور نیروهای ناتو و آمریکا در افغانستان نه تنها دلیلی برای استفاده سوء علیه کشورهای همسایه تلقی نمی شود، بلکه زمینه خوبی برای "همگرایی و همکاری" میان کشورها شمرده می شود.

ماندگار در تیتر اول از قول محمود احمدی‌نژاد خطاب به نیروهای آمریکایی در افغانستان است: "در افغانستان دنبال چه هستید؟"

این روزنامه در یادداشت اصلی خود نوشته که این سخنان آقای احمدی‌نژاد نشان می‌دهد که تروریسم و تهدیدهای موجود در افغانستان "مایه نگرانی کشورهای همسایه این کشور است و بحران موجود بدون توافق و راهبرد مشترک با آنان به پایان نمی‌رسد."

ماندگار با انتقاد از حکومت افغانستان افزوده که نتوانسته میان خود و کشورهای همسایه "اعتماد ایجاد کند و روایت‌های درستی از بحران را برای دیگران بخواند." نویسنده تاکید کرده که آمریکا، ناتو و حکومت افغانستان باید "ریگ کفش" خود را درآورند و نگذارند "بی‌اعتمادی میان دیگران و ما" خلق شود.

مطالب مرتبط