افغانستان: سانسور اینترنت تا دو ماه دیگر آغاز می‌شود

Image caption افغانستان محتویات اینترنت را با قوانین خود مطابقت می‌دهد

وزارت مخابرات افغانستان اعلام کرده که سانسور اینترنت در این کشور با وارد کردن نرم افزارها و وسائل لازم تا دو ماه دیگر عملا آغاز خواهد شد.

پیش از این سید مخدوم رهین، وزیر اطلاعات و فرهنگ و امیرزی سنگین، سرپرست وزارت مخابرات در نشست مشترک خبری اعلام کردند که پس از این سایت هایی که مغایر اصول دین اسلام و امنیت ملی دانسته شوند، بسته خواهند شد.

حالا مقامات وزارت مخابرات گفته اند که هنوز نرم افزارها و وسائل لازم برای این کار در کشور وجود ندارد و از شرکت های ارائه کننده خدمات اینترنتی خواسته شده که آنها نرم افزارهای مورد نیاز را وارد کنند.

عبدالقادر قلات‌وال، سخنگوی وزارت مخابرات به بی‌بی‌سی گفت که شرکت های ارائه کننده خدمات اینترنتی موافقت کرده اند که این نرم افزارها را وارد کنند.

در حال حاضر حدود ۳۰ شرکت خصوصی خدمات اینترنتی را در افغانستان ارائه می کنند و بر اساس آمار رسمی، حدود دو میلیون نفر در افغانستان به اینترنت دسترسی دارند.

سخنگوی وزارت مخابرات افغانستان افزود با راه اندازی این نرم افزارها و وسائل، از اواخر ماه ثور/اردیبهشت سال آینده خورشیدی برخی از سایت ها سانسور خواهند شد.

آقای قلات‌وال در باره سایت هایی که بسته خواهند شد، توضیح نداد، اما تاکید کرد که هر سایتی که مغایر قوانین افغانستان دانسته شود، مسدود خواهد شد.

او گفت بررسی محتویات این سایت ها و تصمیم گیری در باره آن ها به عهده وزارت اطلاعات و فرهنگ خواهد بود و وزارت مخابرات از لحاظ فنی اقدام به بستن این سایت ها خواهد کرد.

سخنگوی وزارت مخابرات گفت: "تصمیم بر این است که هر سایتی که خلاف قوانین نافذه کشور است، مسدود شود."

او همچنین افزود که "سایت هایی که مشکلات امنیتی را به بار می آورند، خلاف اصول نشرات دارند و جوانان را به انحرافات اخلاقی تشویق می کنند" بسته خواهد شد.

آقای قلات‌وال در باره بستن سایت های اینترنتی مربوط به گروه طالبان توضیح مشخصی نداد، اما گفت که اگر وزارت اطلاعات و فرهنگ این سایت ها را مغایر قوانین کشور بداند، به بستن آنها اقدام خواهد شد.

پیش از این وزیر اطلاعات و فرهنگ گفته بود سایت های پورنوگرافی، قماربازی، آموزش ساختن بمب و تشویق به خشونت بسته خواهد شد.

آقای رهین گفته است: "صحنه‌های بسیار وقیح اعمال جنسی و سکس، در اینترنت دیده می شود و قماربازان از آن برای قماربازی خود استفاده می کنند." او همچنین افزود: "آدم‌کشان حرفه‌ای برای ساختن بمب و وسائل کشتار از آن استفاده می کنند."

وزیر فرهنگ گفت که اصولاً اینترنت بد نیست، ولی "یک مشت آدم پول‌پرست و حریص بخاطر پر کردن جیب خود، اخلاقیات نسل نو ما را ممکن است به خطر بیندازد."

سخنگوی وزارت مخابرات گفت که تا حال به دلیل این که تکنولوژی مورد نیاز برای سانسور اینترنتی در افغانستان وجود ندارد، عملاً اقدام به سانسور نشده است.

آقای قلات‌وال با اشاره به این که چندی پیش وزیر ارتباطات ایران وعده داده بود که در این زمینه به دولت افغانستان کمک خواهد کرد، گفت این مربوط به شرکت های خصوصی است که تکنولوژی مورد نیاز را از کدام کشور وارد می کنند.

وزارت مخابرات افغانستان درحالی اقدام به سانسور برخی از سایت های انترنتی می کند، که کاربران انترنت در این کشور درحال افزایش است.

هفته گذشته وزارت مخابرات اعلام کرد که انتظار می رود با تکمیل کار فایبرنور، در سه سال آینده نصف جمعیت افغانستان قادر به دسترسی به انترنت شوند.

براساس آمار سازمان ملل متحد، جمعیت افغانستان حدود 28 تا 30 میلیون تخمین شده است.

مطالب مرتبط