روزنامه های کابل: یکشنبه، ۲۳ حوت

پذیرفتن عضویت دو فرد غیرافغان در کمیسیون بررسی شکایات انتخاباتی از سوی رئیس جمهوری افغانستان و برخی موضوع های دیگر در روزنامه های چاپ امروز بیشتر بازتاب یافته است.

هشت صبح با لحن کنایه آمیزی نوشته که حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان "از خیر افغانیزه کردن" انتخابات در این کشور گذشت.

روز شنبه، ۲۲ حوت/اسفند، وحید عمر، سخنگوی آقای کرزی در یک نشست خبری اعلام کرد که آقای کرزی عضویت دو فرد غیرافغان در کمیسیون بررسی شکایات انتخاباتی را پذیرفته است. پیش از این آقای کرزی در فرمانی گفته بود که همه پنج عضو این کمیسیون باید افغان باشند. در گذشته سه عضو آن خارجی بودند.

سرمقاله نویس هشت صبح نوشته که "جدا از درستی یا نادرستی این اقدام، ایجاد تغییر در مدت زمانی خیلی کوتاه نشان دهنده آن است که در این کشور هیچ چیزی مصونیت ندارد."

به نظر نویسنده، حتی فرمان رئیس جمهوری هم می تواند "بدون مکانیسم خاصی تغییر پذیرد و به عکس خودش تبدیل شود". نویسنده تاکید کرده که هر تغییری باید بر اساس "مکانیسم قانونی" تغییر پذیرد، در غیر "حرمت و عزت قانونگذار" از میان می رود.

"زور قالب ندارد؛ حضور دو عضو خارجی را می پذیریم"، عنوان مطلبی از ماندگار است که در آن نوشته آقای کرزی "تحت فشارهای غرب" عضویت دو عضو غیرافغان کمیسیون بررسی شکایات انتخاباتی را پذیرفته است.

به نظر ماندگار، آقای کرزی با حذف عضویت افراد غیرافغان این کمیسیون، که در انتخابات اخیر ریاست جمهوری بخشی از آرای او را باطل اعلام کرد، "کنترل کامل" انتصاب اعضای آن را به دست خود گرفته بود.

افغان جرگه با اشاره به فساد اداری در نهادهای دولتی افغانستان نوشته که دولت این کشور در مبارزه با این فساد، "ناتوان" است. به نظر نویسنده فساد اداری یکی از "بزرگترین چالش ها" بر سر راه دولت افغانستان است.

روزنامه افزوده که هر چند حامد کرزی در آغاز دومین دور کاری اش وعده داد که جلو فساد اداری را خواهد گرفت، اما این کار نیازمند "زمان بیشتر و تصمیم جدی" است.

افغان جرگه انتقاد کرده است که روند اصلاحات اداری در افغانستان "به نتیجه مثبتی" نرسیده و این روند خود با مشکل های دیگری به همراه است. به نوشته روزنامه، در زمینه استخدام کارمندان دولتی، تنها کسانی از این روند موفق به در می شوند که از قبل موفقیت شان "تضمین" شده باشد.

انیس در سرمقاله خود گزارش داده است که با آغاز سال تحصیلی جدید، مخالفان مسلح دولت مانع رفتن دانش آموزان به مدارس در برخی مناطق جنوبی کشور شده اند.

به نظر نویسنده، مخالفان می خواهند با استفاده از "بی سوادی و ناآگاهی" جوانان، آنان را به جای استخدام در روند بازسازی کشور، در روند "ویران سازی" کشور استخدام کنند.

انیس افزوده که مخالفان می دانند که با بالا رفتن سطح آگاهی جامعه و جوانان، کسی حاضر نخواهد شد که به صفوف آنان بپیوندند و "علیه منافع" مردم ایستاد شود. به نظر نویسنده، مخالفان تنها در صورت تسلط "جهل و بی سوادی" بر جامعه به سربازگیری در میان جوانان خواهند پرداخت و کشور سالها به عقب خواهد رفت.

سروش ملت بستن مدارس از سوی "مخالفان" را "ناخوشایند و تکان دهنده" دانسته و افزوده است که در حالی که دنیا به سوی توسعه و دستاوردهای عظیم علمی پیش می رود، فرزندان مردم افغانستان از رفتن به مدارس توسط تروریسم باز می مانند.

سروش ملت هشدار داده است که اگر دولت برای فراهم کردن زمینه تحصیل برای فرزندان مردم اقدامات جدی را روی دست نگیرد، کشور به عقب خواهد رفت و از داشتن نیروی متخصص محروم خواهد شد.

باختر موضوع فرار و دستگیری شماری از زندانیان زندان پلچرخی را در صدر مطالب خود قرار داده و این پرسش را مطرح است که "آیا زندانها مصون اند؟"

روز گذشته رئیس زندانهای وزارت عدلیه/دادگستری اعلام کرد که هفت زندانی پا به فرار گذاشتند که شش تن آنان دستگیر و فرد هفتم موفق به فرار شد.

به نوشته باختر، "طراح" این فرار، یک زندانی وابسته به گروه طالبان به نام "ملا نقیب الله" بوده که در گذشته هم برای فرار از زندان تلاش کرده است. نویسنده افزوده که این فراریان با استفاده از دستار از دیوار زندان بالا رفتند و به آن طرف پایین شدند.

باختر افزوده فردی که موفق به فرار شده عضو گروه طالبان است که به جرم "قتل عمدی" به ۲۰ سال زندان محکوم شده بود. مقام این فرد در گروه طالبان ذکر نشده است.