والی قندهار: تامین امنیت قندهار نیازمند نیروی بیشتر است

توریالی ویسا
Image caption آقای ویسا خواستار نیروی بیشتر به قندهار شده است

یک روز پس از یک رشته حملات انتحاری به شهر قندهار، در جنوب افغانستان، والی قندهار خواستار اعزام نیروی بیشتر برای تامین امنیت این شهر شده است.

حملات شامگاه روز شنبه، ۲۲ حوت/اسفند، به گفته مقامات ۳۱ کشته و ۵۱ زخمی بجا گذاشت که بیشتر آنان افراد غیرنظامی هستند.

توریالی ویسا، والی قندهار که بامداد روز یکشنبه (14 مارس) در یک نشست خبری گفت هدف اصلی بمبگذاران و مهاجمان حمله به زندان (قندهار) و آزاد کردن زندانیان وابسته به گروه طالبان بوده است.

آقای ویسا گفت که در این حمله ۱۵ نفر شرکت کرده بودند که هفت نفر آنان موفق به منفجر کردن واسکت (جلیقه) های انتحاری خود شدند، اما هشت تن دیگر موفق به این کار نشدند.

او گفت که بامداد روز یکشنبه (14 مارس) هشت واسکت انتحاری در محله ای نزدیک به زندان قندهار پیدا شد که گمان می رود متلق به افرادی است که موفق به اجرای حمله انتحاری نشدند.

آقای ویسا گفته است که او از دولت مرکزی در کابل خواسته است که پیش از اجرای عملیات نظامی ناتو علیه طالبان در ولایت قندهار باید نیروی کافی به این شهر اعزام کند.

پیش از این مقامات نظامی ناتو در افغانستان گفته بودند که پس از "عملیات مشترک" در ولایت هلمند، عملیات دیگری را برای بیرون راندن طالبان از قندهار به اجرا خواهند گذاشت.

Image caption طالبان: این حملات پاسخ به اظهارات ژنرال مک‌کریستال، فرمانده نیروهای بین المللی در افغانستان بود

والی قندهار گفت: "آن تعداد نظامیان و ماموران پلیسی را که ما باید داشته باشیم نداریم و شمار آنها کم است. در این زمینه گفتگوها با کابل ادامه دارد و مقامات وعده کرده اند که به زودی شمار ماموران پلیس و سربازان ارتش را (در قندهار) افزایش دهند."

آقای ویسا همچنین گفت که از لحاظ اطلاعاتی هم مشکلاتی در این ولایت وجود دارد. به گفته او، شمار ماموران اداره امنیت ملی در قندهار در حدی نیست که پاسخگوی مشکلات باشد.

او گفت: "اطلاعات ما کافی نیست، در زمینه اطلاعاتی افراد کافی نداریم. گزارشهایی به دست می آید، اما به دلیل این که افراد کافی وجود ندارد، پیگیری نمی شود."

یک سخنگوی طالبان گفته است که حمله روز شنبه در پاسخ به سخنان فرماندهان آمریکایی اجرا شده است که گفته بودند طالبان را در ولایت قندهار هدف قرار خواهند داد.

مطالب مرتبط