نماینده جدید سازمان ملل در کابل آغاز به کار کرد

استفان دی میستورا
Image caption آقای میستورا گفته که او با حمایت کامل شورای امنیت سازمان ملل به کابل آمده است

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل استفان دی میستورا، سوئدی-ایتالیایی را به جای کای آیده، نروژی به عنوان فرستاده ویژه خود به کابل فرستاده است.

آقای میستورا روز شنبه، ۲۲ حوت/اسفند وارد کابل شد و به کار خود به عنوان بلندپایه ترین مقام سیاسی سازمان ملل در افغانستان آغاز خواهد کرد.

او در عین حال ریاست دفتر هیات معاونت سازمان ملل در افغانستان، یوناما (UNAMA) را به دوش خواهد داشت که مسئولیت هماهنگی فعالیت های کلیه دفاتر این سازمان در افغانستان را به عهده دارد.

دفتر یوناما در سال ۲۰۰۱ عمدتاً برای هماهنگی فعالیت های سیاسی سازمان ملل در افغانستان ایجاد شد که از لحاظ سیاسی کمک های فراوانی را برای دولت این کشور هم فراهم کرده است.

نخستین رئیس دفتر یوناما، اخضر ابراهیمی الجزایری بود که نشست بن آلمان (۲۰۰۱) تحت نظر او برگزار شد و همچنین قدرت در کابل هم زیر او به دولت برآمده از این نشست تحویل داده شد.

اما برای نخستین بار بر سر تعیین رئیس این دفتر دو سال پیش میان سازمان ملل و دولت حامد کرزی، که از حمایت بی دریغ این سازمان در هشت سال گذشته برخوردار بود، مخالفت هایی به میان آمد.

این زمانی بود که آقای کرزی با تعیین لرد پدی اشداون، سیاستمدار برجسته بریتانیایی از سوی دبیر کل سازمان ملل به عنوان رئیس دفتر یوناما مخالفت کرد.

هر چند در آغاز دولت آقای کرزی دلیل مخالفت خود را "صلاحیت‌های گسترده" آقای اشداون در این مقام عنوان کرد، اما بعدها برخی از رسانه ها را متهم به دامن زدن به این مخالفت ها کرد.

به نظر دولت آقای کرزی، برخی رسانه های غربی ماموریت لرد پدی اشداون را با مسائل قومی در افغانستان ربط دادند و آقای کرزی را "فردی بیچاره" معرفی کردند.

اما زمانی که کای آیده به عوض پدی اشداون در ۹ حمل/فروردین ۱۳۸۷ وارد فرودگاه کابل شد، گفت که او پدی اشداون نیست، اما نباید او را دست کم گرفت.

با این حال، ماموریت آقای آیده در دو سال گذشته خالی از جنجال هم نبوده است. او در دومین انتخابات ریاست جمهوری افغانستان (۲۹ اسد/مرداد) از سوی معاون آمریکایی‌اش، پتر گالبرایت، متهم به مداخله این در انتخابات به نفع آقای کرزی شد.

Image caption آقای آیده از سوی معاونش متهم به مداخله در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان شد

هر چند آقای آیده این اتهام را رد کرد و دبیر کل سازمان ملل هم آقای گالبرایت را از وظیفه اش برکنار کرد، ولی ماموریت آقای آیده را به عنوان فردی بی‌طرف که تنها به مردم افغانستان کمک می کرد، به چالش کشید.

به این ترتیب به نظر می رسد استفان دی میستورا که جانشین آقای آیده شده، ماموریت دشواری را در کشوری که در آن جنگ ادامه دارد، در پیش گرفته است.

آقای میستورا پس از فرود در فرودگاه کابل به خبرنگاران گفت که بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل با "حمایت کامل" شورای امنیت او را به عنوان فرستاده ویژه خود به کابل فرستاده است.

آقای میستورا گفت: "خوشحالم که دبیر کل بان کی مون مرا با حمایت کامل شورای امنیت سازمان ملل و مشورت مقامات بلندپایه افغان برگزید تا فعالیت ها و برنامه های سازمان ملل در افغانستان را در دوره بسیار مهم در تاریخ این کشور رهبری کنم."

او تاکید کرد که سازمان ملل برای بهبود زندگی مردم افغانستان سهم خود را ادا خواهد کرد.

نماینده تازه سازمان ملل پیش از انتخابش به این مقام، معاون رئیس اجرایی برنامه جهانی غذا در رم بوده و سالها در فعالیت های امدادرسانی سازمان ملل در کشورهای افریقایی کار کرده است

او همچنین برای مدتی از ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۱ به عنوان رئیس دفتر هماهنگی منابع و روابط خارجی سازمان ملل در امور افغانستان کار کرده است.

بر اساس اعلامیه ای که دفتر یوناما در کابل منتشر کرده، آقای میستورا مجموعاً ۳۸ سال سابقه کار در سازمان ملل دارد. او معاونت فرستاده ویژه دبیر کل سازمان ملل در عراق، نمایندگی دبیر کل این سازمان در جنوب لبنان و ریاست مرکز اطلاعات سازمان ملل در رم را هم در کارنامه خود دارد.

مطالب مرتبط