روزنامه های کابل: دوشنبه، ۲۴ حوت

حملات مرگبار انتحاری شامگاه روز شنبه گذشته به چند نقطه در شهر قندهار و آغاز به کار نماینده ویژه سازمان ملل در افغانستان، در روزنامه های چاپ امروز کابل بیشتر بازتاب یافته است.

آرمان ملی در سرمقاله خود دولت افغانستان را مورد انتقاد قرار داده که در باره حمله اخیر طالبان به شهر قندهار، در جنوب این کشور "تنها اعلامیه صادر کردند".

مقامهای ولایت قندهار گفته اند که در این حمله در روز شنبه ۲۲ حوت/اسفند روی داد، ۳۵ کشته و ۵۷ زخمی بجا گذاشت. و همچنین فردای آن روز هم صدای انفجار در این شهر شنیده شد.

روزنامه افزوده در حالی که طالبان مسئولیت این حمله را به دوش گرفته اند، چرا رئیس جمهوری در اعلامیه خود از "شناسایی عاملان این حادثه" حرف می زند؛ در حالی که به نوشته روزنامه، آنان ضرورت به شناسایی ندارند و موضوع بسیار روشن است.

آرمان ملی همچنین در ادامه نوشته هر زمانی که غیرنظامیان در عملیات نیروهای بین المللی کشته می شوند، واکنش تندی از هر سو نشان داده می شود که باید هم شود، ولی در مورد کشتار غیرنظامیان در حملات طالبان نه واکنشی نشان داده می شود و کسی تظاهرات می کند.

مقامات افغان اعلام کرده اند که از ۳۵ نفری که در حملات قندهار کشته شدند، ۲۲ نفر آنان غیرنظامی بودند.

سرمقاله نویس آرمان ملی برخورد با تلفات غیرنظامیان در کشور را "دوگانه و بیشتر سیاسی" دانسته و افزوده که "شماری از نهادها در درون دولت" افغانستان از تلفات غیرنظامیان "استفاده سیاسی" می کنند.

روزنامه افغانستان نوشته که حملات شامگاه روز شنبه و بامداد روز یکشنبه در قندهار "شکنندگی" امنیت در این ولایت را نشان داد و نیروهای امنیتی نتوانستند از این حملات جلوگیری کنند.

روزنامه افزوده با این که نهادهای امنیتی تلاش زیادی برای تامین امنیت کرده اند، اما باید پذیرفت که آنها نتوانسته اند از وقوع این گونه حملات در قندهار و حتی شهر کابل جلوگیری کنند.

سرمقاله نویس روزنامه افغانستان تاکید کرده که مقامهای دولت افغانستان و جامعه بین المللی باید برای موثریت بیشتر کارکردهای نهادهای امنیتی و اطلاعاتی این کشور توجه بیشتر داشته باشند و این نهادها را تقویت کنند.

روزنامه دولتی انیس با اشاره به آغاز به کار نماینده تازه دبیر کل سازمان ملل در افغانستان ابراز امیدواری کرده که این سازمان مانند گذشته به مردم این کشور کمک کند.

استفان دی میستورا، فرستاده ویژه دبیر کل سازمان ملل روز شنبه وارد کابل شد و به جای کای آیده، نماینده سابق این سازمان آغاز به کار کرد.

انیس تاکید کرده که دفتر نمایندگی سازمان ملل برای اثرگذاری بیشتر فعالیت های خود باید از جامعه افغانستان شناخت بیشتری حاصل کند.

نویسنده انیس در ادامه نوشته آقای میستورا در حالی در مقام تازه خود آغاز به کار کرده است که افغانستان به همکاری های بیشتر جامعه جهانی نیازمند است.

ماندگار با اشاره به همین موضوع نوشته که سازمان ملل در دو سال اخیر نتوانسته که بر اساس "واقعیت‌های عینی" جامعه افغانستان عمل کند و "مسائل مهم ملی" را مطابق به "بافت جامعه" این کشور در نظر بگیرد.

نویسنده افزوده که کای آیده، نماینده سابق سازمان ملل در افغانستان در انتخابات اخیر ریاست جمهوری این کشور "ارزشهای ملی" را در نظر نگرفت و در مورد تقلب دست به "پنهان کاری" زد.

ماندگار در ادامه نوشته که سازمان ملل اکنون در افغانستان به "اعتمادسازی" نیاز دارد و آقای میستورا نباید "تجربه ناکام" این سازمان در گذشته را تکرار کند.

هشت صبح با اشاره به شورش ۲۴ حوت/اسفند ۱۳۵۷ مردم هرات در غرب افغانستان علیه دولت حزب دموکراتیک خلق نوشته که این شورش "واکنش برحقی بود در برابر جور و ستم".

در این تاریخ مردم هرات علیه دولت دست به شورش زدند، اما دولت آن را به شدت سرکوب کرد و گفته شده است که در این شورش حدود ۲۴ هزار نفر کشته شدند.

هشت صبح افزوده که "رژیمی که حاضر باشد بنیاد اقتدارش را بر روی خون ده نفر بگذارد، حاضر است ک میلیون ها انسان را قربانی کند".

چراغ هم سرمقاله خود را به همین موضوع اختصاص داده و نوشته است که این قیام نشان داد که مردم از قدرت زیادی برخوردارند.

چراغ که چند مطلب خود را به همین مناسبت اختصاص داده در ادامه سرمقاله خود نوشته اکنون که سی سال از آن روز گذشته، مردم "تجارب تلخی از اشغال، تجاوز، خانه جنگی ها و استبداد" اندوخته اند.

نویسنده افزوده که امروز مردم افغانستان نگران هستند که در شرایط کنونی نکند بار دیگر به "فاجعه و بحران ملی" بازگردند.