کارمندان سازمان ملل از دوبی به افغانستان بازگشتند

نشان سازمان ملل
Image caption سازمان ملل حدود هزار کارمند خارجی در افغانستان دارد

سازمان ملل اعلام کرده که همه کارمندان خارجی این سازمان که چند ماه پیش به دلیل ناامنی ها از افغانستان خارج شده بودند، به این کشور بازگشته اند.

حدود ۶۰۰ کارمند سازمان ملل در ۲۸ اکتبر سال گذشته میلادی در پی حمله به یک مهمانخانه محل اقامت کارمندان این سازمان در شهر کابل به دوبی نقل مکان کردند.

در این حمله که با تیراندازی بین مهاجمان و ماموران امنیتی همراه بود، پنج کارمند خارجی سازمان ملل، دو مامور پلیس و یک غیرنظامی افغان کشته شدند.

پس از این حمله سازمان ملل تدابیر امنیتی اضافی را در تمام دفاتر و مهمانسراهای محل اقامت کارمندان خود به اجرا گذاشت و صدها مامور امنیتی را استخدام کرد.

نیلاب مبارز از سخنگویان هیات معاونت سازمان ملل در افغانستان، یوناما، روز دوشنبه، ۲۴ حوت/اسفند، در یک نشست خبری گفت که کارمندان بازگشته این سازمان در سراسر افغانستان به کار خود آغاز کرده اند.

مقامهای سازمان ملل گفته اند که بازگشت این کارمندان خارجی این سازمان، اجرای برنامه های سازمان ملل در سراسر افغانستان را ساده تر می سازد.

این در حالی است که استفان دی میستورا هم که دو روز پیش رسماً کار خود را به عنوان فرستاده ویژه دبیر کل سازمان ملل در افغانستان آغاز کرد، گفته است که کارهای این سازمان با جدیت بیشتر ادامه خواهد یافت.

در حال حاضر سازمان ملل با بیست سازمان زیرمجموعه خود در افغانستان بیش از ۱۰۰۰ کارمند خارجی و نزدیک به ۶۰۰۰ کارمند افغان دارد که در کابل و دفاتر محلی این سازمانها مشغول کارهستند.

به گفته مقام های این سازمان حالا تدابیر امنیتی در دفاتر و محلات اقامت کارمندان این سازمان افزایش یافته است.

سازمان ملل در افغانستان در زمینه های مختلف کار می کند و بخش عمده ای از امدادرسانی و امور بازسازی را در این کشور به دوش دارد.

با این حال، برخی از مناطق افغانستان از لحاظ امنیتی برای کارمندان خارجی سازمان ملل "پرخطر" شمرده می شود و کار این سازمان عملاً در این مناطق با دشواریهایی مواجه است.

سازمان ملل کمک های خود را در این مناطق عمدتاً با همکاری سازمان های غیردولتی داخلی می فرستد.

مطالب مرتبط