'پیمانکاران آمریکایی پیکارجویان افغان را رد یابی و می کشته اند'

Image caption سایت نیویورک تایمز

بنا به گزارشی در روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز یکی از مقام های وزارت دفاع این کشور شبکه ای از پیمانکاران خصوصی را در افغانستان و پاکستان اداره می کرده است تا به وسیله آنها مظنونان مشارکت در اقدامات پیکارجویانه را ردیابی و از بین ببرند.

در این گزارش که روز - دوشنبه 15 مارس - در سایت اینترنتی نیویورک تایمز منتشر شده است، از مقام های نظامی و تاجران در افغانستان و آمریکا نقل قول کرده است که گفته اند "مایکل دیی فورلانگ" پیمانکاران خصوصی را استخدام می کرده است که برای او محل اقامت پیکارجویان و همچنین اردوگاه های آموزشی آنها را پیدا کنند.

اطلاعات جمع آوری شده به واحدهای نظامی در افغانستان و پاکستان منتقل می شده است تا از آنها برای حملات احتمالی استفاده شود.

نیویورک تایمز به نقل از این مقام ها در گزارش خود آورده است که وزارت دفاع آمریکا تحقیقات جنایی را در مورد آقای فورلانگ آغاز کرده است. کلاه برداری در انعقاد قراردادها از جمله جرائم احتمالی است که در این تحقیقات مد نظر قرار گرفته شده است.

این روزنامه همچنین به این نکته پرداخته است که در کل، قانون به ارتش آمریکا اجازه نمی دهد از پیمانکاران به عنوان جاسوس استفاده کند.

به گفته نیویورک تایمز شرکت پیمانکاری که آقای فورلانگ به آنها مراجعه کرده بود توسط افسران بازنشسته ارتش آمریکا اداره می شود.

مقام هایی که در این باره با این روزنامه گفتگو کرده اند، گفته اند که اطلاع ندارند چه کسی در وزارت دفاع از عملیات فورلانگ چشم پوشی کرده است.

آنها گفته اند این احتمال وجود دارد که بودجه این عملیات از برنامه ای تامین شده است که قرار بوده فقط برای جمع آوری اطلاعات در منطقه به اجرا درآید.

مقام های نظامی و بازرگانان در افغانستان و آمریکا در گفتگو با نیویورک تایمز افزوده اند که به نظر می رسد که عملیات مذکور در مدت زمانی که تحقیقات در باره آقای فورلانگ برقرار است، متوقف شده باشد.

وزارت دفاع آمریکا تا کنون به گزارش نیویورک تایمز واکنش نشان نداده است.

مطالب مرتبط