پنتاگون ادعای مربوط به تشکیل محفل جاسوسی را بررسی می کند

سرباز آمریکایی در افغانستان
Image caption گزارش شده است که برنامه ادعایی برچیده شده است

وزارت دفاع آمریکا می گوید احتمالا درباره مقامی که ادعا شده است با استفاده از منابع وزارت دفاع آمریکا یک گروه مخفیانه جاسوسی در افغانستان و پاکستان راه انداخته بود تحقیق خواهد کرد.

نیویورک تایمز پیشتر گزارش داده بود که "مایکل فورلانگ" پیمانکاران را برای ردگیری و کشتن پیکارجویان استخدام می کرد.

یک سخنگوی پنتاگون در واکنش به این گزارش گفت: "این خبر... سوالات بی پاسخ متعددی پدید می آورد که بررسی بیشتر توسط وزارتخانه را توجیه می کند."

نیویورک تایمز نوشته بود که استخدام پیمانکاران برای کار به عنوان جاسوس عموما غیرقانونی است.

'عملیات مرگبار'

این روزنامه نوشت مبلغی که ادعا می شود برای اجرای این برنامه از آن استفاده شده از طریق منابع طرحی قانونی با هدف جمع آوری اطلاعات تامین شده است.

بنابه این گزارش آقای فورلانگ مسئول یک قرارداد 22 میلیون دلاری در اواسط 2008 برای استفاده از شرکت های خصوصی برای جمع آوری اطلاعات درباره فرهنگ سیاسی و قبیله ای افغانستان بود.

این روزنامه نوشت که آقای فورلانگ پیمانکارانی از شرکت های امنیتی خصوصی را استخدام کرد که خود عوامل سابق سی آی اِی و نیروهای ویژه را به کار می گرفتند.

این گزارش به نقل از مقام های آمریکایی می نویسد این پیمانکاران به جمع آوری اطلاعات درباره افراد مظنون به ستیزه جویی و اردوگاه های شورشیان می پرداختند تا آن در اختیار واحدهای ارتش و مقام های اطلاعاتی برای "عملیات احتمالا مرگبار" در افغانستان و پاکستان بگذارند.

آسوشیتدپرس گزارش داده است که این برنامه غیررسمی پس از آنکه فرماندهان ارتش متوجه شدند آقای فورلانگ درحال استفاده از پول پنتاگون است برچیده شد.