وزیر دادگستری افغانستان: برخی مقامات دولتی در قاچاق مواد مخدر دست دارند

حبیب الله غالب، عکس از سایت وزارت عدلیه افغانستان
Image caption آقای غالب گفت که دولت افغانستان در مبارزه با مواد مخدر "ناکام" بوده است

وزیر عدلیه (دادگستری) افغانستان گفته است که برخی مقامهای بلندپایه دولت این کشور در کشت و قاچاق مواد مخدر دست دارند.

حبیب الله غالب، وزیر عدلیه که در مصاحبه ای با بی بی سی سخن می گفت، از افراد به خصوصی در این زمینه نام نبرد، اما گفت نشانه هایی وجود دارد که برخی از مقامات دولتی در قاچاق مواد مخدر دست دارند و از این راه، سود می برند.

او گفت: "رسیدن مواد مخدر از افغانستان به اروپا و آمریکا به طور طبیعی غیر از راه هوایی، از طریق زمین و به پشت انسان، مرکب، قاطر و این چیزها که ممکن نیست."

او همچنین بدون این که به گونه مشخص به کسی اشاره کند که گفت که قرائن نشان می دهد که خارجی ها هم به این افراد کمک می کنند.

آقای غالب به طنز گفت: "این طبیعی است که این (مواد مخدر) از راه زمینی با کانتینر برده می شود که حجمش به این مقدار می رسد، یا از طریق هوا برده می شود و به فاصله های دور می رسد که در راه کنترل نمی شود."

وزیر عدلیه افغانستان برنامه های دولت افغانستان و جامعه جهانی در مبارزه با تولید و قاچاق مواد مخدر در این کشور را "ناکام" خواند و افزود که در برخی از مناطق افغانستان دولت برای این که امنیت مختل نشود، جلو کشت خشخاش را نمی گیرد.

آقای غالب گفت: "ناکام به این حساب گفته می توانیم که با این قدر پولی که مصرف شد، اگر گاهی (تولید مواد مخدر) ۲۰ درصد پایین کاهش می یابد، زمانی دیگر ۲۰ درصد دیگر بالا می رود."

او افزود که برنامه های دولت را وقتی "کامیاب گفته می توانیم که هر سال (تولید مواد مخدر) به طور تدریجی ده درصد یا ۲۰ درصد پایین بیاید. اگر در طول این سال ها هر ساله ده ده درصد پایین می آمد، حالا باید (در مقایسه با) تولید ۱۰ سال پیش، به ۴۰ درصد و ۳۰ درصد می رسید."

آقای غالب همچنین گفت: "وقتی که تولید امسال با برابر با تولید ۱۰ سال پیش باشد یا کمی تفاوت داشته باشد، به طور طبیعی به معنای ناکامی (برنامه های دولت در زمینه مبارزه با تولید مواد مخدر) است و دولت در این برنامه کامیاب نبوده است."

Image caption وزیر عدلیه گفت که اگر دولت در مبارزه با تولید مواد مخدر موفق می‌شد، حالا باید تولید آن به زیر چهل درصد می‌رسید

وزیر عدلیه افغانستان بخشی از موانع موجود در راه مبارزه با مواد مخدر در این کشور را در قوانینی دانسته که کارآیی لازم را در کاهش تولید و قاچاق مواد مخدر نداشته است.

آقای غالب در مصاحبه با بی بی سی گفت که تلاش می کند در قوانین جزایی (کیفری) افغانستان اصلاحاتی را وارد کند.

اخیراً وزارت مبارزه با مواد مخدر افغانستان هم از وجود فهرستی خبر داد که در آن نام برخی مقامهای بلندپایه دولتی آمده است که در قاچاق مواد مخدر دست دارند ولی هنوز جزئیات این فهرست در اختیار رسانه ها قرار نگرفته است.

در هفته های اخیر آمریکا استراتژی جدیدی را تهیه کرده است که محور آن را کمک به کشاورزان و نابود کردن شبکه های قاچاق تشکیل می دهد.

دولت افغانستان ضمن استقبال از این استراتژی کمیته ای را تشکیل داده است که میان این استرتژی و استراتژی خود این کشور هماهنگی ایجاد کند.

افغانستان بیش از ۹۰ درصد مواد مخدر جهان را تولید می کند که بیشتر این مواد در مناطق جنوبی، به ویژه در ولایت هلمند تولید می شود.

بر اساس آمار سازمان ملل، مقدار مواد مخدر تولید شده در سال ۲۰۰۹ در افغانستان هفت هزار تن بوده است.

مطالب مرتبط