روزنامه های کابل: سه‌شنبه، ۲۵ حوت

بیشتر روزنامه های چاپ امروز کابل به تحلیل حملات مرگبار روز شنبه گذشته به شهر قندهار پرداخته اند.

این حملات که شامگاه روز ۲۲ حوت/اسفند در شهر قندهار روی داد، بیش از ۳۰ کشته و نزدیک به ۶۰ زخمی بجا گذاشت. طالبان مسئولیت این حملات را به دوش گرفته اند.

سروش ملت با اشاره به حملات انتحاری در شهر قندهار نوشته که این حملات در حالی روی داده که گمان می رفت طالبان پس از شکست در مارجه در ولایت هلمند تضعیف شده اند.

روزنامه اما افزوده که این حملات نشان داد که "امکاناتی در اختیار آنان قرار می گیرد و این گروه به راحتی می تواند این گونه حملات را طراحی و اجرا کند".

نویسنده سروش ملت تاکید کرده است که باید برای تضعیف گروه طالبان اقدامات بیشتری روی دست گرفته شود و عملیات پاکسازی افراد وابسته به این گروه در مناطق جنوبی افغانستان به گونه گسترده ای راه اندازی شود.

هشت صبح بمبگذاری های قندهار را "پیامی از سوی ملا عمر، رهبر طالبان، برای جرگه صلح" دانسته و نوشته که این گونه حملات تلاشهای مصالحه جویانه حامد کرزی را روز به روز بیشتر "ابتر" می کند.

دولت حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان اعلام کرده است که جرگه صلح در روز نهم ثور/اردیبهشت سال آینده خورشیدی برای مشورت و یافتن راه حل برای گفتگو با طالبان برگزار خواهد شد.

به نظر نویسنده "واکنش انتحاری طالبان" در برابر عملیات گسترده نظامی ناتو در جنوب افغانستان "طبیعی" است، اما افزایش تلاش ها برای مصالحه با آنان "غیرطبیعی" است.

به باور نویسنده هشت صبح، از یک مردم جرگه صلح را مانند جرگه امن منطقه ای، "خالی از فایده" می دانند و از سوی دیگر طالبان نه تنها در آن شرکت نخواهند کرد، بلکه با حملات انتحاری قندهار پیام خود را به این جرگه فرستاده اند.

ماندگار در مطلبی نوشته که طالبان با انجام این حملات خواستند نشان دهند که در داخل شهر قندهار به قدر کافی حضور و نیرو دارند. به نظر نویسنده، این حملات نشان می دهد که افرادی در داخل دستگاه دولت یا شهر هستند که از طالبان "به پیمانه وسیع" حمایت می کنند.

نویسنده همچنین به این بارو است که یکی دیگر از اهداف طالبان ایجاد فضای ترس و وحشت است که اگر مردم به این فکر هستند که با حضور نیروهای خارجی در امنیت بیشتر زندگی می کنند، این فکر از ذهن آنان بیرون شود.

هر چند به نظر نویسنده ماندگار طالبان از قدرت فوق العاده برخوردار نیستند، اما یاد گرفته اند که از کمترین امکانات استفاده زیادی کنند – توانایی که به نوشته روزنامه نیروهای دولتی فاقد آن هستند.

آرمان ملی در ستون روز خود با عنوان "شیشه ها را پاک کنید، اما مردم را اذیت نکنید" از نیروهای امنیتی انتقاد کرده که زیر عنوان پاک کردن شیشه های دودی وسائط نقلیه، رانندگان را "اذیت" می کنند.

اخیراً وزارت داخله/کشور افغانستان اعلام کرد که به دستور حامد کرزی، رئیس جمهوری استفاده از شیشه های دودی در خودورها ممنوع است و نیروهای امنیتی مانع تردد این گونه وسائط خواهند شد.

روزنامه نوشته که نیروهای امنیتی حتی خودروهایی که را شیشه دودی ندارند هم در خیابانها متوقف می کنند و باران گیرها و آفتابگیرهای آنها را می شکنند.

آرمان ملی نوشته که پاک کردن شیشه های دودی که به ابتکار شورای امنیت ملی آغاز شد، برای جلوگیری از سوء استفاده آدم ربایان، تروریستان، قاچاقچیان و تبهکاران از خودروهای شیشه دودی خوب است، اما این شورا باید دستور دیگری هم صادر کند و بگوید که نیروهای امنیتی مردم را اذیت نکنند.