صحبت تلفنی کرزی و اوباما در مورد مذاکره با طالبان

وحید عمر
Image caption آقای عمر گفت موفقیت افغانستان به هماهنگی جامعه جهانی با دولت این کشور در مورد آشتی با طالبان بستگی دارد

مقامهای افغانستان از جامعه جهانی خواسته که در مورد مصالحه با طالبان با دولت افغانستان هماهنگ شود.

وحید عمر، سخنگوی حامد کرزی، رئیس جمهوری این کشور در یک نشست خبری گفت که باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در این مورد با آقای کرزی موافقت کرده است.

آقای عمر گفت که آقایان اوباما و کرزی شامگاه روز دوشنبه، ۲۵ حوت/اسفند، از طریق ویدئو کنفرانس با هم صحبت کردند و رئیس جمهوری آمریکا حمایتش از مصالحه با طالبان را اعلام کرد.

آقای عمر گفت: "رئیس جمهوری (افغانستان) در باره روند مصالحه، آشتی و جذب مجدد (مخالفان) به رئیس جمهوری آمریکا معلومات داد و رئیس جمهوری آمریکا با قاطعیت پشتیبانی خود را از برنامه مصالحه و جذب مجدد طالبان، یکبار دیگر اعلام کرد."

سخنگوی رئیس جمهوری افزود که این گفتگو بیش از یک ساعت طول کشید و هر دو رئیس جمهوری موافقت کردند که مواضع کشورهای متحد افغانستان در ارتباط با مصالحه با مخالفان هماهنگ شوند.

آقای عمر گفت: "برداشت ما این است که دوستان بین المللی ما در ارتباط با مصالحه با مخالفان هماهنگ نیستند، صداها (مواضع) متفاوت دارند، (در این گفتگو) توافق شد که این صداها (مواضع) هماهنگ شوند." سخنگوی آقای کرزی تاکید کرد: "کامیابی ما در این است که دنیا با حکومت افغانستان (هماهنگ شود) و عین پیام (افغانستان را به مخالفان) بفرستد. در این مورد میان رئیس جمهوری آمریکا و رئیس جمهوری افغانستان توافق هم شد."

این در حالی است که پیش از این ریچارد هولبروک نماینده ویژه آقای اوباما در امور افغانستان و پاکستان گفته بود که آمریکا با ادغام مجدد طالبان به دولت افغانستان موافق نیست.

موضوع مصالحه با طالبان در حالی مطرح می شود که نیروهای آمریکایی و ناتو در نظر دارند عملیات بزرگی را علیه طالبان در جنوب افغانستان به راه اندازند.

Image caption آقای کرزی بارها بر گفتگو با طالبان تاکید کرده است

از سوی دیگر شماری از فرماندهان طالبان در پاکستان بازداشت شده اند. ملا برادر معاون ملا عمر، رهبر طالبان و ملا عبدالکبیر، از فرماندهان عمده طالبان در میان این افراد هستند.

برخی منابع گفته اند که دولت افغانستان پیش از بازداشت ملا برادر، با او تماس داشته است، اما سخنگوی آقای کرزی در این نشست خود در این مورد اظهار نظری نکرد.

آقای عمر همچنین گفت که رئیس جمهوری افغانستان نگرانی خود را در باره مبدل شدن کشورش به میدان رقابت کشورهای منطقه با آقای اوباما در میان گذاشت.

آقای عمر گفت: "هر دو طرف توافق نظر داشتند که افغانستان نباید میدان رقابت کشورهای همسایه و دور و نزدیک شود."

در هفته های اخیر در پی بمبگذاری های انتحاری در شهر کابل که در آن چند شهروند هندی کشته شدند، این موضوع در محافل سیاسی و رسانه ای افغانستان بحث های داغی را برانگیخت.

همچنین اظهارات تند محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران و رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا علیه یک دگر در کابل و سخنان آقای کرزی در اسلام آباد در باره رقابت های کشورهای مختلف در افغانستان با شدت بیشتری به این نگرانی ها دامن زد.

طرح این موضوع در گفتگوی آقای کرزی و باراک اوباما نشان می دهد که نگرانی آقای کرزی در این مورد عمیق تر از آن است که در نشست ها و محافل علنی تا حال مطرح شده است.

مطالب مرتبط