جنجال بر سر معرفی مجدد وزیران رد صلاحیت شده کرزی

مجلس نمایندگان افغانستان
Image caption شماری از اعضای مجلس می گویند پیشنهاد مجدد وزیران رد صلاحیت شده به مقامهایی که قبلا معرفی شده اند، مغایر اصول وظایف مجلس است

یک روز پس از دیدار حامد کرزی با شماری از اعضای مجلس نمایندگان، شماری از آنها با معرفی مجدد وزیرانی که رد صلاحیت شده مخالفت کرده اند.

روز سه‌شنبه، ۲۵ حوت/اسفند حامد کرزی، در دیدار با شماری از نمایندگان مجلس، موضوع معرفی مجدد این وزیران را مطرح کرد.

مجلس پیش از تعطیلات زمستانی خود در دو نوبت چندین وزیر پیشنهادی آقای کرزی را رد صلاحیت کرد و در حال حاضر ۱۱ وزارتخانه حکومت او را افراد سرپرست اداره می کنند.

نمایندگان مخالف پیشنهاد مجدد این افراد گفته اند که معرفی مجدد آنان در مقامهایی که آنان یک بار رد صلاحیت شده اند، مغایر اصول وظایف داخلی مجلس و غیرقابل پذیرش است.

محمد نور اکبری نماینده ولایت دایکندی در مجلس نمایندگان گفت که تحقق درخواست آقای کرزی در باره تایید این افراد از سوی مجلس، در صورتی ممکن است که تغییراتی در اصول وظایف مجلس وارد شود.

آقای اکبری گفت: "رئیس جمهوری (در این دیدار) یادآوری کرد که تدابیری سنجیده شود که بعضی از این وزیران به همان پستی که (رد صلاحیت شدند) معرفی شوند، به نفع کشور خواهد بود. این امر ایجاب این را می کند که اصول وظایف داخلی ولسی جرگه (مجلس نمایندگان) باید تغییر کند که این کار نیازمند آرای دو سوم (اعضای مجلس) است."

میر احمد جوینده، نماینده کابل در مجلس نمایندگان به این باور است که نقض قانون جرم است و نباید برای دادن امتیاز به برخی افراد قانون نقض شود.

آقای جوینده افزود: "از لحاظ اخلاقی هم درست نیست مدیری که یک بار رد صلاحیت شده دو باره به عین پست معرفی شود. از جانب دیگر جناب رئیس جمهوری باید به رای پارلمان احترام بگذارد و این افراد را دو باره معرفی نکند."

شماری از اعضای مجلس نمایندگان می گویند آقای کرزی تحت فشارهای شدید آن عده از متحدانش قرار دارد که در انتخابات ریاست جمهوری از او حمایت کردند و در مقابل این حمایت خود انتظار دارند افراد مورد نظر آنان در راس وزارتخانه های مختلف قرار گیرند.

Image caption مجلس پیش از تعطیلات زمستانی خود بیست وزیر پیشنهادی آقای کرزی را در دو نوبت رایگیری رد صلاحیت کرد

شماری از وزیران پیشنهادی آقای کرزی که رد صلاحیت شدند، از سوی حزب وحدت اسلامی به رهبری محمد محقق و جنبش ملی اسلامی به رهبری عبدالرشید دوستم معرفی شده بودند.

محمد محقق به این نظر است که اعضای مجلس از وزیران رد صلاحیت شده شناخت کافی نداشتند. آقای محقق می گوید اگر وزیران رد صلاحیت شده دو باره به مجلس معرفی شوند اشکالی ندارد.

آقای محقق گفت: "آنها (وزیران رد صلاحیت شده) را بعضی ها در شورا نمی شناختند. نظر رئیس جمهوری این است که بعضی اوقات بر اثر عدم شناخت یا مشکل دیگری یک وزیر رد صلاحیت می شود، ولی رئیس جمهوری او را بار دیگر معرفی می کند و شاید نظر کسانی که او را نمی شناختند، تغییر کند."

او افزود: "(ممکن است این فرد) شخصیت خوبی باشد، تحصیل کرده و با تجربه باشد، اگر رئیس جمهوری بخواهد دوباره او را معرفی کند مشکلی ندارد."

انتظار می رفت آقای کرزی برای ۱۱ صندلی خالی در کابینه اش پس از آغاز اجلاس مجلس نمایندگان در اول ماه حوت/اسفند افراد جدیدی را معرفی کند، اما به نظر می رسد همین مشکلات باعث شده که او نتواند این کار انجام دهد.

مطالب مرتبط