ثریا دلیل: وضعیت بهداشت در افغانستان بحرانی است

ثریا دلیل، سرپرست وزارت صحت (عکس از سایت وزارت صحت)
Image caption ثریا دلیل گفت هنوز هفتاد درصد خانم‌ها هنگام زایمان به خدمات بهداشتی دسترسی ندارند

ثریا دلیل سرپرست وزارت صحت (بهداشت) افغانستان گفته است که وضعیت بهداشت در این کشور بحرانی است و نیاز به اصلاحات جدی دارد.

سرپرست وزارت صحت افغانستان در یک گفتگوی اختصاصی به بی بی سی گفت ۷۰ درصد مادران و کودکان در این کشور به خدمات صحی و درمانی دسترسی ندارند.

خانم دلیل گفت: "در بخش عرضه خدمات صحی، استخدام عادلانه کارمندان صحی، مخصوصا کارمندان زن، در بخش همکاری و استفاده معقول از بخش خصوصی، واردات و توزیع ادویه (داروها) و ساختن نظام صحی موثر، پاسخگو، شفاف و باکیفیت." از چالشهایی است که بخش بهداشت و صحت افغانستان با آن رو برو است.

سرپرست وزارت بهداشت گفت با آن که در هشت سال گذشته افغانستان دستاوردهای زیادی داشته، اما برای بهبود بهداشت و نظام بهداشتی در این کشور "راه طولانی" در پیش دارد.

او به عنوان مثال گفت: "هنوز هم نیمی از کودکان در افغانستان پیش از یک سالگی به طور کامل واکسن نمی شوند. حدود تنها ۳۰ درصد خانم ها هنگام ولادت (زایمان) توسط کارمندان آموزش دیده کمک طبی (پزشکی) می شوند و ۷۰ درصد خانم ها در حالتی وضع حمل می کنند که هیچ گونه دسترسی به خدمات صحی، قابله (ماما) و دکتر ندارند."

خانم دلیل همچنین گفت: "هنوز بیشتر از نیمی از کودکان در افغانستان از اشکال مختلف سوء تغذیه رنج می برند." او افزود که افغانستان از معدود کشورهای جهان است که در آن ۳۸ مورد بیماری فلج کودکان به شکل رسمی به ثبت رسیده است.

سرپرست وزارت بهداشت افغانستان آماری را که قبلا در باره پوشش خدمات بهداشتی در این کشور ارائه شده است، زیر سوال برد. بر اساس این آمار گفته شده بود که ۸۴ درصد مردم به خدمات اساسی بهداشتی دسترسی دارند.

خانم دلیل گفت: "من به عنوان یک متخصص صحت سوالهایی دارم در خصوص این که ۸۴ درصد جمعیت افغانستان تحت پوشش خدمات اساسی صحی قرار گرفته اند. فکر می کنم رقم واقعی پایین تر از این باشد."

Image caption خانم دلیل گفت بهبود خدمات پیشگیرانه از برنامه های عمده او است

او افزود: "من جاهایی رفته ام و کلینیک هایی (درمانگاههایی) را دیده ام که در روز دو تا سه ساعت باز است. کلینیک هایی را دیده ام که کارمند کافی نداشته، در جاهایی کلینیک ساخته شده و ساختمان هم دارد، اما فعال نیست."

سرپرست وزارت صحت افغانستان از ارائه خدمات صحی، بیمارستان های خصوصی در این کشور هم انتقاد کرد و گفت به زودی دستورالعمل تازه ای در این خصوص با کمک وزارت عدلیه (دادگستری) کشور تدوین خواهد شد.

او همچنین در باره کیفیت داروهای وارداتی و ورود داروهای غیرقانونی در کشور، ابراز نگرانی کرد.

این در حالی است که پیش از این امین فاطمی، وزیر پیشین بهداشت افغانستان گفته بود، داروهای موجود در بازارهای این کشور بر اساس بررسی هایی که انجام شده، "استاندارد" است.

خانم دلیل گفت که او برای بهبود کیفیت خدمات بهداشتی در کشور برنامه هایی مشخصی را روی دست گرفته است.

او افزود که تشخیص اولویت ها، اصلاحات در بیمارستانها و به ویژه بهبود مدیریت بیمارستانها، استفاده بهینه از منابع و به ویژه تجهیزات مدرن، بهبود خدمات پیشگیرانه و اجرای برنامه های واکسیناسیون از جمله این برنامه ها است.

مطالب مرتبط