روزنامه های کابل: چهارشنبه، ۲۶ حوت

مسائل امنیتی و مصالحه با شورشیان در افغانستان در محور مطالب روزنامه های چاپ امروز کابل قرار دارد.

روزنامه دولتی انیس با اشاره به حمایت سازمان ملل از گفتگوهای غیررسمی با طالبان، نوشته که هستند افرادی در میان طالبان که می خواهند به زندگی عادی بازگردند.

برخی رسانه ها گزارش داده اند که بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل در گزارشی به شورای امنیت گفته است که این سازمان از گفتگوهای غیررسمی با طالبان حمایت خواهد کرد، اما تماس ها با آنان با "احتیاط و دقت" برقرار شود.

هر چند نویسنده افزوده که به احتمال قوی رهبری طالبان که در آن افراد تندروی هستند که اختیار تصمیم گیری دارند، به سادگی آماده گفتگو نخواهند شد و واکنش تندی در این مورد نشان خواهند داد.

به نظر انیس، آن چه در شرایط کنونی می تواند به روند مصالحه و گفتگو با طالبان کمک کند، یافتن راهکار عملی برای تامین ارتباط با گروههای مختلف طالبان در داخل و خارج است.

ماندگار به نقل از فاروق وردک، وزیر آموزش و پرورش و رئیس کمیسیون برگزاری جرگه صلح نوشته که باید شانسی برای صلح داده شود و عملیات نظامی متوقف شود.

آقای وردک روز گذشته در مجلس سنا گفت دولت افغانستان برنامه مصالحه را روی دست دارد و تا زمان برگزاری جرگه صلح، که هدف آن یافتن راهکار مصالحه با مخالفان است، عملیات نظامی متوقف شود.

رئیس کمیسیون برگزاری جرگه صلح گفته است: "حالا که ما برنامه راه اندازی جرگه صلح را در نظر داریم، خارجی ها در هر منطقه ای که برنامه جنگ دارند، باید از رئیس جمهوری افغانستان اجازه بگیرند."

اما روزنامه نخست در یادداشت اصلی خود سال ۱۳۸۹ خورشیدی را "سال حملات زنجیره ای" از سوی مخالفان خوانده و نوشته که احتمالاً طالبان بر اساس تجربه حملات "زنجیره ای" سال ۱۳۸۸ به این گونه حملات ادامه خواهند داد.

طالبان در سال جاری خورشیدی در چندین مورد در مناطق مختلف، از جمله شهر کابل به گونه همزمان چند نقطه را هدف حملات مرگبار انتحاری قرار دادند. طالبان در آخرین مورد حمله خود به شهر قندهار در شامگاه شنبه ۲۲ حوت/اسفند هم از همین تاکتیک کار گرفتند.

به نظر نویسنده، دیگر بمبگذاری های انتحاری انفرادی، بمبگذاری های کنار جاده ای و گرفتن کمین علیه نیروهای امنیتی از سوی طالبان "جذابیت تبلیغاتی" خود را از دست داده است.

نخست هشدار داده که ممکن است طالبان برای "نمایش قدرت و ایجاد تبلیغات گسترده رسانه ای و تضعیف روحیه مردم برای این که آنان را به عنوان یک قدرت در معادلات سیاسی به حساب آورند، از حملات زنجیره بیشتر کار خواهند گرفت.

آرمان ملی در ستون یادداشت روز خود هشدار داده که امنیت ولایت شمالی قندوز با"خطر" مواجه شده است. به نوشته روزنامه، حضور گسترده ستیزه جویان طالبان در چند ولسوالی/شهرستان قندوز "زنگ خطری" است که به صدا درآمده و باید مقامهای دولت برای تامین امنیت در این ولایت اقدام کند.

نویسنده آرمان ملی مدعی است که طالبان و برخی ستیزه جویان خارجی در ولسوالی های "امام صاحب"، "دشت ارچی" و مناطقی مانند "اسقلان" و "گور تپه" به گونه گسترده ای نفوذ کرده اند.

نویسنده هشدار داده که اگر دولت اقدام به بیرون راندن شورشیان از این مناطق نکند، احتمال آن وجود دارد که با گرم شدن هوا ناامنی در دیگر مناطق این ولایت هم گسترش خواهد یافت.

روزنامه افغانستان در سرمقاله خود گفتگوی ویدئویی حامد کرزی، رئیس جهموری افغانستان با باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا را بررسی کرده است.

در این گفتگو که شامگاه روز دوشنبه، ۲۴ حوت انجام شد، گفتگو با طالبان، هماهنگی جامعه جهانی در این مورد و تقویت روابط استراتژیک هر دو کشور مطرح شد.

به نظر نویسنده، هرچند روابط آقای کرزی با آقای اوباما، مانند روابط او با جورج بوش، رئیس جمهوری سابق آمریکا گرم نیست، اما این گفتگو که بیش از یک ساعت طول کشید، بیانگر "عمق روابط استراتژیک" افغانستان و آمریکا است.