ناتو از کشف انبارهای بزرگ مواد مخدر در افغانستان خبر داد

انبار مواد مخدر در افغانستان- عکس از ناتو (آرشیو)
Image caption افغانستان بزرگترین تولید کننده مواد مخدر جهان است

نیروهای ناتو در افغانستان اعلام کرده اند که دو انبار بزرگ مواد مخدر و مواد شیمیایی مورد نیاز برای تولید مواد مخدر را در غرب این کشور کشف کرده اند.

ناتو در خبرنامه ای گفته است که سربازان گشت مشترک ناتو و افغان این انبارها را روز سه‌شنبه، ۲۵ حوت/اسفند در ولسوالی/شهرستان بکوا در ولایت فراه کشف کردند.

ناتو گفته است که در این دو انبار که به فاصله یک کیلومتری یک دیگر قرار داشته، بیش از ۶۰۰ کیلو گرام مواد مخدر شامل مورفین، تریاک و مواد شیمیایی و همچنین ۲۳۵۰ لیتر تریاک و مواد شیمیایی که مایع در ساختن مواد مخدر به کار می رود، به دست آمد.

در خبرنامه ناتو آمده که مقدار زیاد وسائل و لوازم تولید مواد مخدر نیز از این دو انبار به دست آمده است.

خبر کشف این انبارهای مواد مخدر در حالی منتشر می شود که دولت افغانستان اعلام کرده است که پس از این بجای تخریب کشتزارهای خشخاش توجه خود را به دستگیری قاچاقچیان مواد مخدر متمرکز خواهد کرد.

روز سه‌شنبه، ۲۵ حوت، ژنرال داوود داوود، معاون وزارت داخله/کشور افغانستان گفت که به همین منظور اداره جدیدی برای آموزش پلیس و تقویت اداره مبارزه با مواد مخدر ایجاد شده است.

آقای داوود گفت که استراتژی مبارزه با مواد مخدر افغانستان برای سال آینده خورشیدی مورد بازنگری قرار خواهد گرفت و عمده ترین تغییری که در آن وارد می شود، تمرکز بر شبکه های قاچاق مواد مخدر خواهد بود.

آقای داوود گفت: "تمرکز بیشتر ما روی عملیات علیه سوداگران مرگ، قاچاقچیان و کسانی که از آنها پشتیبانی می کنند، خواهد بود و کمتر روی محو مزارع خشخاش. برای محو کشت خشخاش ما در جایی متمرکز می شویم که برنامه های عمرانی را به پیش می بریم و این برنامه عملاً آغاز شده است."

Image caption دولت افغانستان گفته که پس از این توجه خود را بر نابودی شبکه های قاچاق مواد مخدر متمرکز خواهد کرد

این در حالی است که رئیس اداره مبارزه با مواد مخدر روسیه در سفری به کابل گفته که استراتژی مبارزه با مواد مخدر دولت افغانستان "ناکام" بوده است. ویکتور ایوانوف، بلندپایه ترین مقام روسیه در بخش مبارزه با مواد مخدر گفت: "دولت افغانستان تا اکنون دستاورد بسیار کمی در مبارزه با مواد مخدر داشته است. متأسفانه استراتژی مبارزه با مواد مخدر در این کشور ناموفق است و افغانستان نیازمند استراتژی جدیدی در این زمینه است."

او افزود: "از کاهش ۲۰ درصدی در کشتزارهای خشخاش در افغانستان می توان به این نتیجه رسید که تنها ۱۰ درصد در تولید مواد مخدر کاهش به عمل آمده است."

مقام های روسی گفته اند که بخش اعظم مواد مخدر آن کشور از کشتزارهای خشخاش در افغانستان تامین می شود.

در مقابل مقامهای افغان گفته اند که روسیه بجای انتقاد از برنامه های افغانستان در زمینه مبارزه با مواد مخدر، باید در این مورد به این کشور کمک کند.

هرچند مقامهای افغانستان گفته اند که با تقویت برنامه های خود در زمینه مبارزه با مواد مخدر انتظار دارند به موفقیت هایی دست یابند، اما به نظر می رسد برای ریشه کنی مواد مخدر در این کشور راه درازی در پیش دارند.

افغانستان بزرگترین تولید کننده مواد مخدر جهان است و بر اساس آمار سازمان ملل، این کشور در سال ۲۰۰۹ میلادی حدود هفت هزار تن مواد مخدر تولید کرده است.

مطالب مرتبط