تصادف جاده ای در سالنگ ۳۵ قربانی گرفت

سالنگ، عکس از آرشیو

پلیس افغانستان گفته است که در پی تصادف یک اتوبوس با چند خودرو دیگر از جمله از یک تانکر در گذرگاه سالنگ، در شمال کابل، ۳۵ تن کشته شده اند.

وزارت داخله/کشور افغانستان در خبرنامه ای گفته است که این بس (اتوبوس) عازم شمال کشور بود که در شمال گذرگاه سالنگ، در منطقه "چهارمغزک" با یک موتر (خودرو) دیگر تصادم کرد.

براساس اطلاعات وزارت داخله، قربانیان این حادثه شامل زنان، کودکان و مردان هستند.

در خبرنامه آمده که پلیس شماری از زخمیان این حادثه را به بیمارستان بغلان برای درمان منتقل کرده، اما شمار زخمیان در خبرنامه مشخص نشده است.

اما لعل محمد احمدزی، سخنگوی پلیس شمال افغانستان گفت که این حادثه شش زخمی داشته است و شمار افراد کشته شده به ۳۲ تن می رسد.

دکتر احسان رسولی، رئیس اداره صحت (بهداشت) ولایت بغلان به بی بی سی گفته است که دو فرد زخمی به بیمارستان بغلان منتقل شده اند.

محمد کبیر اندرابی، فرمانده پلیس بغلان که از محل حادثه دیدن کرده به بی بی سی گفت این اتوبوس که از نوع مرسدس بنز ۳۰۳ بود، پس از تصادم آتش گرفته و کاملاً سوخته است.

به گفته آقای اندرابی، خودرو دیگری که با این اتوبوس تصادم کرد، یک تانکر بود که آن هم آتش گرفته و سوخته است. به گفته او، در میان این اتوبوس چند بالون گاز بوده که باعث آتش سوزی در داخل اتوبوس شده است.

لعل محمد احمدزی گفت که این اتوبوس به دلیل سرعت زیاد از کنترل راننده خارج شده و با پنج خودرو دیگر تصادم کرده است.

کبیر اندرابی افزود که هنوز مشخص نیست که کل افرادی که در داخل این دو خودرو بودند، چند نفر بوده اند. به گفته او، اجساد قربانیان این حادثه در داخل موترها (خودروها) سوخته و هنوز شمار دقیق آنها مشخص نشده است.

فرمانده پلیس بغلان گفت افرادی که بر این اتوبوس سوار بودند، اعضای سه خانواده مهاجری بودند که به تازگی از ایران بازگشته و قصد داشتند به خانه های خود در بغلان بروند.

گذرگاه سالنگ که از تونل معروف سالنگ، در کوه هندوکش می گذرد، از بزرگترین شاهراههای افغانستان است. دو طرف شمالی و جنوبی سالنگ، که خم و پیچ های خطرناکی دارد، شاهد حوادث ترافیکی زیادی بوده است. این گذرگاه شمال افغانستان را به کابل و مناطق جنوبی این کشور وصل می کند و در سال ۱۳۴۵ خورشیدی به کمک شوروی سابق ساخته شده است.

سرعت زیاد رانندگان به ویژه در فصل سرماه و یخبندان، بار بار در این جاده پر پیچ و خم قربانی گرفته است. ماه گذشته 189 تن که در اثر چندین برفکوچ/بهمن، در سرمای سالنگ گیر افتاده بودند، جان خود را از دست دادند.

مطالب مرتبط