ایران، حضور سه هزار افغان محکوم به اعدام را تکذیب کرد

اعدام عکس از آرشیو
Image caption پیشتر هیاتی از نمایندگان مجلس افغانستان که به تازگی از ایران باز گشته بودند، اعلام کردند که سه هزار افغان در ایران محکوم به اعدام شده اند.

مقامهای ایران می گویند، اظهارات یک نماینده مجلس افغانستان که گفته بود سه هزار تن از افغانها در ایران منتظر اعدام هستند، "صحت ندارد و عاری از واقعیت است."

محمود ضيايی‌فرد، معاون روابط عمومی زندانها در ایران، به خبر گزاری دانشجویان ایران/ایسنا گفته است، درحالی که متولی محکومان به اعدام، سازمان زندانهای ایران است، اما آمار افغانهای محکوم به اعدام در زندانهای ایران از زبان یک نماینده مجلس افغانستان اعلام شده است.

هفته گذشته هیاتی از نمایندگان مجلس افغانستان که به تازگی از ایران باز گشته بودند، اعلام کردند که سه هزار افغان در ایران محکوم به اعدام شده اند و منتظر اجرای این حکم هستند. تاج محمد مجاهد، رئیس کمیسون مبارزه با مواد مخدر در مجلس افغانستان به خبرنگاران گفته بود آماری که دادستانی کل ایران در اختیار آنها گذاشته است، بیش از پنج هزار افغان در ایران زندانی اند و از این میان سه هزار تن از آنها به اعدام محکوم شده اند.

اما خبرگزاری ایسنا از قول آقای ضیایی فرد نوشته است :"اين آمار صحت ندارد و عاری از واقعيت است. ما طی بررسی که صورت داديم دادستانی کل کشور چنين آماری را منتشر نکرده است."

معاون روابط عمومی سازمان زندانها گفته است: "سازمان زندان‌ها متولی اعلام اين اخبار است اما در اسناد ما چنين آماری وجود ندارد و اين آمار کذب محض است و تعداد افغان‌های زندانی در ايران دو درصد مجموع زندانی‌های کشور است."

آقای ضیایی فرد می گوید تعداد کل افغانهایی که مرتکب جرایم مختلف شده اند بیش از چهار هزار نفرند که عمدتا مربوط به جرایم مواد مخدر است.

محمود ضیایی فرد تاکید کرده است که: "چگونه امکان دارد که از این تعداد 3 هزار نفر محکوم به اعدام باشند."

این درحالی است که هفته گذشته رئیس کمیسیون مبارزه با مواد مخدر افغانستان که گزارش کاری اش را به مجلس ارائه می کرد گفت : "تعداد زیادی از کسانی که در ایران زندانی هستند با شواهد و مدارک اعتراف کرده اند که افراد عادی و بیچاره هستند و تنها در راه انتقال مواد مخدر استخدام شده بودند."

آقای مجاهد گفت آنان شامل مردان جوان و افراد مسن و فقیری هستند که برای رفع نیازمندی زندگی عادی خود دست به این کار زده بوده اند.

مواد مخدر مشکل مشترک

ایران از راه های عمده قاچاق مواد مخدر به کشورهای خاورمیانه و اروپا است. بخشی از مواد مخدری که از طریق ایران قاچاق می شود، در خود این کشور مصرف می شود.

یونس قانونی، رئیس مجلس افغانستان، در تازه ترین نشست علنی مجلس که حبیب الله غالب، وزیر عدلیه/دادگستری و خلیل فراهی معاون وزارت خارجه این کشور هم حضور داشتند موضوع بازگرداندن این زندانیان به کشور را مطرح کرد.

آقای قانونی گفت: "وزارت عدلیه ما، به هر قیمتی که هست، آمادگی بگیرد، بودجه پیشنهاد کند، در صورتی که این محبوسین منتقل شوند، از آنها حفاظت صورت گیرد."

اما حبیب الله غالب، وزیر عدلیه گفت که وزارت تحت امر او برای نگهداری از این تعداد زندانیان پول، امکانات و جای کافی ندارد.

مسئولیت نگهداری زندانیان در افغانستان به عهده وزارت عدلیه است.

آقای غالب همچنین افزود که در مورد زندانیانی که محکوم به اعدام شده اند، هنوز هیچ گونه موافقتنامه ای میان افغانستان و ایران به امضا نرسیده است.

ایران از جمله کشورهایی است که اجرای حکم اعدام در آن معمول است.

هر چند اجلاس مجلس به نتیجه مشخصی نرسید، اما مجلس تصمیم بر این قرار گرفت که مقامات وزارت های خارجه، عدلیه، داخله/کشور و دادستانی کل افغانستان این موضوع را بیشتر بررسی کنند.

از آغاز تهاجم شوروی سابق به افغانستان در سال ۱۳۵۸ خورشیدی، حدود سه میلیون افغان به ایران مهاجر شدند و در حال حاضر هم حدود دو میلیون مهاجر افغان در این کشور حضور دارند.

دولت خواستار بازگشت این مهاجران به کشور خود است، اما در مواردی برخورد دولت ایران با این مهاجران باعث ناخشنودی مقامات افغان شده است.

مطالب مرتبط