روزنامه های افغانستان: پنجشنبه ۲۸ حوت

روزنامه های چاپ امروز کابل، دو روز مانده به نوروز بیشتر مطالب خود را به نوروز، بررسی سال گذشته و پیشبینی های سال آینده اختصاص داده اند.

هشت صبح نوشته که نوروز در افغانستان همیشه "عزم بودن، زیستن و ماندن" را اعلام داشته و حتی در زمانی که "خون آشامان اشغالگر کشور را حمام خون ساختند و کوشیدند آوای اهورایی نوروز را خاموش کنند."

روزنامه افزوده مردم هرگز نوروز را به عنوان یک سنت "بی محتوا" بزرگداشت نکرده، بلکه در این بزرگداشت "نمادهای مشخص و قابل فهم و آرمانهای متعالی" را به نمایش گذاشته اند.

ماندگار صفحه نخست خود را به عکسی در ارتباط با نوروز اختصاص داده و با اشاره به جهانی شدن نوروز در مطلبی از علی محمد اشراقی استاد دانشگاه کابل نوشته که نوروز امسال علی رغم "ضدیت" برخی با آن در فضای تازه ای برگزار خواهد شد.

در مطلب آمده که نوروز در "تار و پود روان، فرهنگ و باورهای دینی مردم ما بافته شده و دور کردن آن از ذهنیت ها نشدنی است و تلاش های کسانی که می خواهند آن را مغایر اعتقادات اسلامی بدانند، بجایی نخواهد رسید."

ماندگار همچنین در سرمقاله خود نوشته که اعلام نوروز به عنوان یک روز رسمی جهانی از سوی سازمان ملل "مهر تاییدی است بر خردورزی نیاکان پرافتخار ما."

به نظر نویسنده هشت صبح، بزرگداشت از "عدالت، آزادگی و جوانمردی" است و هرچند به تعبیر نویسنده این ارزشها در کشور در حال "احتضار" است، اما مردم همواره خواستار این ارزشها هستند.

روزنامه چراغ نوشته که سال نو خورشیدی با "کامیابی ها و شکست ها" به همراه خواهد بود. به نظر نویسنده این کامیابی ها در زمینه های آغاز تفاهم در عرصه سیاسی و تحمل حضور واقعیت مخالفان در "مائده قدرت" خواهد بود.

به نظر نویسنده، ناکامی ها بیشتر در زمینه "بی برنامگی، نبود استراتژی ملی برای مبارزه با چالش های امنیتی، ناکامی های برخاسته از مداخله کشورهای کمک کننده" خواهد بود.

چراغ افزوده هرچند آقای کرزی می خواهد در سال نو از طالبان در خیمه لویه جرگه، در غرب کابل با "شاخه زیتون" استقبال کند، اما "هیچ نشانه ای از این که این گروه باورمند به حل سیاسی مشکلات شده باشد، وجود ندارد.

روزنامه دولتی انیس بازداشت بیش از ۵۰۰ شورشی در جریان یک سال گذشته از سوی نیروهای امنیتی در افغانستان را مهم دانسته است.

این روزنامه به نقل از مقامهای وزارت داخله/کشور نوشته که در جریان سال ۱۳۸۸ خورشیدی ۵۱۲ "تروریست" هنگام کارگذاری مین، حمله به کاروانهای ارتش و دیگر فعالیت های تروریستی بازداشت شده اند.

انیس با اشاره به اتخاذ تدابیر جدی امنیتی در سال آینده خورشیدی از سوی نیروهای امنیتی، به نقل از مقامات نوشته که شورشیان فعالیت های خود را در سال نو تا دو برابر افزایش خواهند داد.

آرمان ملی در سرمقاله خود با عنوان "آیار پارلمان بازیچه دست حکومت است؟" نوشته که اگر مجلس نمایندگان به درخواست "قدرت طلبانه" حامد کرزی در باره معرفی وزیران رد صلاحیت شده پاسخ مثبت بدهد، اعتبار به دست آمده مجلس "برباد" خواهد رفت.

روز گذشته چهارشنبه شماری از اعضای مجلس در گفتگو با بی‌بی‌سی گفتند که آقای کرزی در دیداری با برخی از اعضای مجلس خواستار عدم مخالفت مجلس با معرفی مجدد وزیران پیشنهادی رد صلاحیت شده شد.

بر اساس اصول وظایف داخلی مجلس نمایندگان، افرادی که از سوی مجلس از مقام وزارت رد صلاحیت شوند، نباید بار دیگر به همان مقام معرفی شوند.

آرمان ملی افزوده با توجه به نفوذی که آقای کرزی در مجلس نمایندگان دارد، بعید نیست که اعضای مجلس در مواد اصول وظایف داخلی مجلس برای هموار کردن زمینه معرفی مجدد این وزیران تغییراتی وارد کنند.

نویسنده تاکید کرده که اعضای مجلس باید این درخواست آقای کرزی را نپذیرند و نگذارند که مجلس "بازیچه دست حکومت" شود.

روزنامه افغانستان در سرمقاله خود حادثه جاده ای سالنگ که در آن ۳۵ تن کشته و شش نفر دیگر زخمی شدند را بررسی کرده است.

این حادثه روز چهارشنبه، ۲۶ حوت/اسفند در شمال گذرگاه سالنگ روی داد که در آن یک بس (اتوبوس) با پنج خودرو دیگر از جمله یک تانکر تصادم کرد.

روزنامه نوشته که هنوز چند هفته ای از حادثه برفکوچ (بهمن) در سالنگ که نزدیک به ۱۷۰ کشته برجا گذاشت، نگذشته که حادثه ترافیکی تازه روی داده است.

نویسنده روزنامه افغانستان تاکید کرده که اگر دولت افغانستان توانایی تعمیر و بهسازی گذرگاه سالنگ را ندارد، دست کم چاره ای اندیشیده شود که تا این گذرگاه بازسازی شود و وضعیت آن بهبود یابد.