کرزی: ایران، پاکستان و هند پیشنهاد آموزش ارتش را کرده‌اند

حامد کرزی
Image caption آقای کرزی گفت نباید سالها انتظار داشت که خارجیان ارتش را آموزش دهند

رئیس جمهوری افغانستان گفته است که رهبران ایران، پاکستان و هند پیشنهاد کرده‌اند که در آموزش ارتش این کشور نقش داشته باشند، اما او بر آموزش خود افغانها تاکید کرد.

حامد کرزی که در مراسم فارغ التحصیلی شماری از دانشجویان دانشکده افسری کابل سخنرانی می کرد، گفت که دولت‌های این کشورها پیشنهاد کرده‌اند که افسران ارتش افغانستان برای آموزش به این کشورها فرستاده شوند.

آقای کرزی گفت: "از دولت ایران پیشنهاد آمد که جوانان نظامی‌مان را برای آموزش به کشورشان بفرستیم. چند روز پیش پاکستان پیشنهاد کرد که جوانان نظامی خود را برای درس خواندن به آن کشور بفرستیم. هندوستان هم پیشنهاد (مشابهی را) کرد."

ولی رئیس جمهوری افغانستان بدون این که مشخص کند که او چه پاسخی به این پیشنهادها داده است، گفت که او آرزو دارد که روزی برسد که دولت او بتواند به این کشورها چنین پیشنهادی را بفرستد.

آقای کرزی با خطاب به دانشجویان نظامی افغان گفت که از همین اکنون باید برای رسیدن به چنین روزی تلاش شود تا رهبران خارجی به او و رهبران آینده افغانستان دیگر نگویند که جوانان افغان برای آموزش به کشورهای آنها فرستاده شود.

رئیس جمهوری افغانستان گفت که تشکیل ارتش نیرومند از اولویت‌های دولت او است. آقای کرزی افزود که او با همکاری متحدان بین‌المللی خود تلاش دارد که نیروهای هوایی و زمینی افغانستان را تقویت کند.

آقای کرزی همچنین تاکید کرد که دفاع از افغانستان، استقلال و ارزشها این کشور تنها وظیفه ارتش این کشور است و نظامیان افغان باید به تعهد خود در این زمینه وفادار بمانند. رئیس جمهوری افغانستان افزود که نظامیان باید از پیوستن به گروههای سیاسی خودداری کنند.

آقای کرزی در حالی بر تقویت و آموزش ارتش این کشور توسط خود افغانها تاکید می کند که آموزگاران نظامی غربی سرگرم آموزش سربازان و افسران ارتش کشور او هستند.

همچنین تجهیزات و جنگ‌افزارهای نظامی افغانستان هم وابسته به کمک‌های خارجی، به ویژه کشورهای عضو ناتو، از جمله آمریکا است.

در حال حاضر مجموع نفرات ارتش افغانستان به حدود صد هزار نفر می رسد، ولی دولت آقای کرزی همواره بر افزایش شمار آنها تاکید کرده است.

دولت افغانستان اعلام کرده است که شمار کل نیروهای مسلح این کشور تا سال ۲۰۱۱ میلادی به بیش از سیصد هزار نفر خواهد رسید و کشورهای کمک کننده هم در این زمینه موافقت کرده‌اند.

مطالب مرتبط