کرزی اختیارات اداره مبارزه با فساد اداری را افزایش داد

حامد کرزی
Image caption آقای کرزی گفت که صدور فرمان تازه او به مبارزه موثر با فساد کمک خواهد کرد

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان دستوری تازه ای را امضا کرده است که بر اساس آن اختیارات "اداره نظارت بر اجرای استراتژی مبارزه با فساد اداری" این کشور افزایش می‌یابد.

آقای کرزی در دستور تازه خود به این اداره اجازده داده است که افراد متهم به فساد اداری را تحت پیگرد قانونی و بازجویی قرار دهد.

رئیس جمهوری افغانستان در مراسم امضای این دستور در کاخ ریاست جمهوری به خبرنگاران گفت که اعطای اختیارات بیشتر به اداره مبارزه با فساد اداری، به مبارزه با فساد در نهادهای دولتی کمک خواهد کرد.

آقای کرزی این دستور را پس از آن امضا کرده است که محمد یاسین عثمانی، رئیس اداره نظارت بر اجرای استراتژی مبارزه با فساد اداری گفت که اختیارات این اداره برای مبارزه با فساد کافی نیست.

آقای عثمانی که اخیرا برای ارائه توضیحات به مجلس نمایندگان فراخوانده شده بود، گفت که برای مبارزه موثر با فساد نیاز به افزایش اختیارات اداره تحت امر او است.

اما آقای عثمانی در مراسم امضای دستور تازه آقای کرزی گفت که پس از این اداره مبارزه با فساد اداری می تواند افراد آلوده به فساد را مورد بازخواست قرار دهد.

او گفت: "مامورین حرفه‌ای ما بعد از این در جمله مامورین ضبط قضایی قرار گرفته می‌توانند. آنها به دستور جناب لوی سارنوال (دادستان کل کشور) می‌توانند در بعضی قضایا به عنوان سارنوال (دادستان) عمل کنند."

آقای عثمانی گفت که پس از این اداره تحت امر او در برخورد با افراد عادی و افراد "قدرت‌مند" یکسان برخورد خواهند کرد و قانون در مورد افراد بلندپایه هم اجرا خواهد شد.

مقامهای دولت افغانستان اعلام کرده‌اند که تا حالا ۱۶ تن از مقامهای پیشین و کنونی دولت این کشور به عنوان افراد متهم به دست داشتن در فساد اداری به نهادهای قضایی معرفی شده‌اند.

به گفته آنان، پرونده های این افراد، آماده شده و به زودی در اختیار دادگاههای ویژه مبارزه با فساد اداری قرار خواهد گرفت.

فساد اداری از چالش‌های عمده بر سر راه بهبود کارآیی دولت افغانستان شمرده می شود که بر اعتبار دولت سایه افگنده است.

دولت آقای کرزی بارها از سوی کشورهای غربی و نهادهای داخلی به دلیل ضعف در مبارزه با فساد اداری مورد انتقادهای شدید قرار گرفته است.

حامد کرزی در مراسم سوگند دور دوم ریاست جمهوری خود، مبارزه با فساد را از اولویت های کاری اش اعلام کرد.

در کنفرانس لندن که در اواخر ماه جنوری/ ژانویه برگزار شد، جامعه جهانی متعهد شدند که از این پس بیشتر کمک ها را در اختیار دولت افغانستان قرار دهند و در عوض آقای کرزی اعلام کرد که گام های جدی تری را در مبارزه با فساد اداری بردارد.

در سالهای اخیر جامعه جهانی و نهاد های بین المللی کمک کننده به افغانستان بیشتر کمک ها را از طریق نهاد های غیر دولتی داخلی و خارجی به مصرف رساندند و استدلال آنها این بود که دولت آقای کرزی به دلیل آلودگی به فساد، توان لازم برای اجرای برنامه های باز سازی و مصرف کمک های جهانی را ندارد.

کارشناسان معتقدند که این امر سبب شد تا کارمندان متخصص افغانی از دولت بیرون بروند و جذب نهاد های غیر دولتی شوند و در نهایت این مساله سبب افزایش فساد در ادارات دولتی شد.

این درحالی است که مردم از نحوه کار و حسابدهی نهاد های غیر دولتی نیز راضی نیستند و می گویند آنها بخش اعظم پولها را صرف حقوق بلند کارمندان و تجهیزات گرانقیمت دفاتر شان کرده اند.

مطالب مرتبط