روسیه: ناتو در مبارزه با مواد مخدر موفق نبوده است

ویکتور ایوانف
Image caption ویکتور ایوانف می گوید مبارزه با شورشیان بدون ریشه کردن کردن مواد مخدر در افغانستان نا ممکن است

روسیه می گوید برای مبارزه با مواد مخدر یک گروه کاری مشترک رابا افغانستان ایجاد کرده است که بتواند این مبارزه را به شکل موثر ادامه دهد.

ویکتور ایوانف رئیس اداره کنترل مواد مخدر فدراسیون روسیه که از کابل دیدار می کرد در یک گفتگوی اختصاصی به بی بی سی گفت که روسیه حاضر است در سال جاری میلادی پلیس بیشتری از افغانستان را در مبارزه با مواد مخدر آموزش دهد. آقای ایوانف با انتقاد از عملکرد ناتو گفت که تامین ثبات در افغانستان بدون ریشه کن کردن خشخاش در این کشور غیرممکن است. سعید حقیقی که با آقای ایوانف گفت و گو کرده نخست از او در مودر مشکلات مبارزه با مواد مخدر در افغانستان پرسیده است.

این جا مشکلات بسیارزیاد است. با تاسف وضعیت به گونه ای پیش آمده که پس از سال 2001 حجم تولید مواد مخدر 40 در صد افزایش یافته است. با توجه به این مساله که در سال 2001 رژیم طالبان قادر شد که کشت خشخاش در افغانستان را تقریبا از بین ببرد. نمی خواهم که دلایل آن را تجزیه و تحلیل کنم ولی این واقعیتی است که از سوی سازمان ملل متحد تائید می شود ولی پس از این دوره مسایل مرتبط با مبارزه با تروریسم و شورشیان تاثیرات منفی بر روند مبارزه با مواد مخدر گذاشت و با افزایش درگیری های نظامی تولید مواد مخدر بیشتر شد.

آیا فکر نمی کنید که تلاش های دولت افغانستان را زیر سوال می برید؟

من باید بگویم آنچه که به نام مبارزه با مواد مخدر در افغانستان انجام می شود با موانع جدی رو برو است که آن را در یک سطح وسیعی گسترش بخشیده، از سوی دیگر تغییر در وضعیت فعلی هم کار آسانی نیست. به همین دلیل ما خواهان همکاری های موثر جامعه جهانی در مبارزه با تولید خشخاش در افغانستان هستیم.

در دو سه سال اخیر ما شاهدیم که توجه بیشتری در مبارزه با مواد مخدر در افغانستان صورت می گیرد ولی این مبارزه ماهیت مقطعی دارد و تغییرات اساسی را بوجود نمی آورد و این چیزی است که امروز به آن احساس نیاز می شود که هم روسیه هم افغانستان هم کشور های آسیای میانه و هم کشورهای اروپایی که از تولید مواد مخدر زیان می بینند، به آن توجه نشان دهند.

ببیند امروز براساس گزارش های سازمان ملل متحد از تولید مواد مخدر بیش از 16 میلیون انسان یا به شکل روحی و یا فزیکی زیان می بینند و تنها یک میلیون نفر با استفاده از مواد مخدر جان باخته اند.

پیشنهاد شما برای مبارزه موثر با مواد مخدر برای دولت افغانستان چیست؟

اگر منظور شما از پیشنهاد های استراتیژیکی است باید بگویم که این موضوع تنها به دولت افغانستان مربوط نمی شود. این مشکل درحال حاضر از مرز های افغانستان بیرون شده است. این حالا یک مشکل جهانی است.

اگر در مورد سازمان ملل در مبارزه با مواد مخدر بگویم باید که این سازمان مسئولیت های بیشتری را برعهده بگیرد به عبارت دیگر سازمان ملل باید تمام نیروها و کشورهایی را که مسوولیت سرنوشت افغانستان رابا حضور نظامی برعهده گرفته اند، باید در مبارزه با مواد مخدر هم متوجه مسوولیت های آنها کند.این در گام نخست.

در گام دوم باید برخورد منسجم در مبارزه با مواد مخدر صورت گیرد آنگونه که اجلاس سازمان ملل در سال 2008 تصویب کرد و در سال 2009 بر آن یک بار دیگر مهر تایید زد. اولین موضوع در این مصوبه نابود کردن مراکز تولید مواد مخدر است. دوم موضوع کار جمعی برای یافتن کشت جایگزین است که اعتماد مردم را به خود جلب کند و زمینه ای رشد کشاورزی را مساعد کند. سومین موضوع سازماندهی همکاری های جهانی در مبارزه ای موثر با مواد مخدر است.

در اینجا عمدتا باید بر تبادل اطلاعات در مورد کانال ها و مراکز جمع آوری و تولید مواد مخدر تاکید شود. علاوه بر همکاری جهانی این امکان را باید به وجود آورد که یک سیاست مشترک در مبارزه با مواد مخدر تدوین شود.

ببنید در حال حاضر مواد مخدر افغانستان 95 در صد نیاز بازار های جهانی را تامین می کند و این موضوع به عنوان یک تهدید جهانی باید بررسی شود برای این که تولید چنین حجمی از مواد مخدر چیزی را به نام قاچاق فراملی بوجود آورده است. امروز هیروئین و تریاک از راه دهها کشور در اختیار استفاده کنندگان آن در سراسر جهان قرار می گیرد. این موضوع سبب بی ثباتی در این کشورها می شود و از سوی دیگر جرایم فراملی را زمینه سازی می کند.

آیا روسیه فکر می کند که مبارزه ای جدی با کشت و تولید مواد مخدر در میان کشورهای جهان و منطقه در افغانستان وجود ندارد؟ بلی مشکلاتی در رابطه به همکاری های جهانی وجود دارد. ولی من می خواهم بگویم که امروز روسیه به شکل موثری با پلیس کشورهای آسیای مرکزی همکاری می کند و همچنین می خواهیم با افغانستان همکاری هایی را آغاز کنیم. علاوه بر این، می خواهم به این موضع هم اشاره کنم که سال گذشته براساس توافق میان رئیس جمهور مدودوف و رئبس جمهور اوباما یک کمیسیون مشترک ساخته شد که در چارچوب آن گروه های مختلفی شامل است و از جمله نمایندگانی از هر دو کشور در مبارزه با مواد مخدر.

دو تن از اعضای این کمیسیون یکی من هستم که مسوولیت مبارزه با مواد مخدر در روسیه را برعهده دارم و نفر دیگر نماینده کشور آمریکا است. این مساله تکانه ای تازه ای در مبارزه با مواد مخدر به وجود آورده است. براین اساس روند تبادل اطلاعات میان ما آغاز شده است. به این معنا که ما اطلاعات خود را در اختیار آمریکایی ها قرار دادیم و آن ها به نوبه ای خود اطلاعاتی را که داشتند در اختیار ما قرار دادند.

اخیرا دولت افغانستان با همکاری پلیس ایران در غرب افغانستان عملیاتی را برضد مواد مخدر انجام داد آیا ممکن است که پلیس روسیه هم این تجربه را تکرار کند؟ آنچه که به عملیات موفقیت آمیز مشترک افغان و ایران در مبارزه با مواد مخدر مطرح است بدون شک ما از چنین اقدامی حمایت می کنیم. هفته گذشته من دیداری با مسوول مبارزه با مواد مخدر ایران داشتم ما همکاری هایی در این عرصه داریم . آنچه که به جانب افغانستان مربوط می شود من از مرکز تحقیقات و مبارزه با مواد مخدر این کشور دیدن کردم و در آن جا ما روی ایجاد پلیس مشترک برای مبارزه با مواد مخدر توافق کردیم.

شما انتقاد کرده اید که ناتو مبارزه دقیق با مواد مخدر در افغانستان انجام نمی دهد، چرا؟

شما می دانید از دیدگاه ما ناتو باید توجه بیشتر برای از بین بردن مراکز قاچاق و تولید مواد مخدر باید کار های بیشتر و جدی تری را انجام دهد. چرا که بخشی از منابع تمویل جنگ در افغانستان از همین راه تدارک دیده می شود. ناتو به اندازه کافی نیرو، امکانات و وسایل دارد و از سوی دیگر ناتو مسوولیت ثبات در افغانستان را بر عهده گرفته و ثبات در این کشور بدون از بین بردن مواد مخدر ممکن نیست.

آیا روسیه آماده کمک در مبارزه با مواد مخدر در افغانستان هست و چه کمک های را می توانید انجام دهید؟ بلی بدون تردید. می توانم بگویم که من به کابل با دست های خالی نیامده ام. من در دیدار با وزیر داخله، وزیر مبارزه با مواد مخدر و رئیس جمهوری افغانستان حامد کرزی از آمادگی روسیه خبردادم. روسیه تصمیم گرفته است که در سال جاری 225 پلیس افغان را با هزینه خود آموزش دهد. این آموزش ها زمینه بهتر مبارزه ای فنی با قاچاق و تولید مواد مخدر را در اختیار افغانستان قرار می دهد. به نظر من این یک قدم موثر در مبارزه با تجارت مواد مخدر می تواند به شمار رود.

با توجه به گفته های شما آیا انتظار می رود که در چند سال آینده مبارزه با مواد مخدر در افغانستان دستاوردی داشته باشد؟

من بسیار امیدوار هستم که چنین اتفاقی می افتد. چرا که مردم افغانستان گروگان و قربانی مواد مخدر هستند. از سوی دیگر صلح با ثبات ممکن نیست در موجویت چنین حجمی از مواد مخدر برقرار شود. روسیه با تمام نیرو تلاش می کند که افغانستان را دراین مبارزه کمک کند.