نتایج کنکور دانشگاههای افغانستان اعلام شد

Image caption شانس ورود به دانشگاهها در افغانستان محدود است

نتایج آزمون کنکور سراسری افغانستان اعلام شد. بر اساس آمار اعلام شده از سوی وزارت تحصیلات عالی افغانستان بیش از ۴۳ هزار داوطلب، در دانشگاهها و مراکز آموزشهای عالی پذیرفته شده اند.

عثمان بابری، معاون وزارت تحصیلات عالی در یک نشست خبری گفت که در کنکور سال ۱۳۸۸ مجموعاً بیش از ۸۸ هزار داوطلب شرکت کرده بودند.

به گفته آقای بابری بیشتر از ۴۳ نفر موفق به ورود به دانشگاهها و دیگر موسسات تحصیلی مانند مراکز تربیت معلم و آموزشهای حرفه ای دو ساله و سه ساله پذیرفته شده اند.

آمار تحصیلات عالی افغانستان نشان می دهد که ۷۶ درصد داوطلبان پذیرفته شده را پسران و ۲۴ درصد آنها را دختران تشکیل می دهند.

معاون وزارت تحصیلات عالی افغانستان گفت که بیشتر این دختران در دانشگاههای کابل، هرات و بلخ پذیرفته شده اند.

آقای بابری گفت که تقریباً نیمی از این داوطلبان در دانشگاهها و بقیه در موسسات تربیت معلم و آموزشهای حرفه ای پذیرفته شده اند.

هر چند آقای بابری گفت که سطح پذیرش دانشجویان در دانشگاهها امسال نسبت به سال گذشته بالا رفته، اما در کل شمار داوطلبانی که در کنکور پذیرفته شده نسبت به سال گذشته کمتر است.

در سال گذشته از ۸۰ هزار داوطلب کنکور حدود ۵۸ هزار نفر در دانشگاهها و مراکز تربیت معلم و آموزشهای حرفه ای پذیرفته شده بودند.

مقامهای وزارت تحصیلات عالی در باره این که چرا شمار مجموع کل داوطلبان پذیرفته شده در دانشگاهها و مراکز تربیت معلم و آموزشهای حرفه نسبت به سال گذشته کمتر است، اظهار نظری نکرده اند.

راه نیافتن دهها هزار داوطلب کنکور به دانشگاهها برای بسیاری ها نگرانی عمده ای شمرده می شود. بیشتر آنها دو گزینه بیشتر در اختیار ندارند: یا منتظر ورود به دانشگاهها در کنکور سال آینده بمانند یا به دانشگاههای خصوصی مراجعه کنند.

هر چند هزاران نفر شانس ادامه تحصیل در این دانشگاه ها را یافته اند، اما هزینه بالای تحصیل در این دانشگاهها، عملاً برای بسیاری از فارغ التحصیلان مدارس ناممکن است.

تحصیل در دانشگاههای خصوصی افغانستان ماهیانه از ۵۰ تا ۱۵۰ دلار هزینه دارد که بیشتر داوطلبان توانایی پرداخت آن را ندارند.

در کشوری که زمینه آموزش و اشتغال در سطح پایینی قرار دارد، ورود آنهایی که از تحصیل بازمانده اند به جمع بیکاران، تقریبا امری عادی دانسته می شود.

مطالب مرتبط