نوروز خونین در افغانستان؛ '۱۲ کشته و ۱۰ زخمی'

حامد کرزی
Image caption آقای کرزی سال نو خورشیدی را سال امیدواری ها و آزمونهای بزرگ خوانده است

ساعتی پس از انتشار پیام حامد کرزی، که در آن سال نو خورشیدی را "سال امیدواری ها" خواند، دو انفجار در این کشور، ۱۲ کشته و ۱۰ زخمی بجا گذاشت.

یکی از این انفجارها در ولایت هلمند روی داده که به گفته مقامهای این ولایت، ۱۰ کشته و هفت زخمی بجا گذاشته است.

داوود احمدی، سخنگوی والی هلمند به بی بی سی گفت که این حادثه ناشی از یک انفجار انتحاری بود که در ولسوالی/شهرستان گرشک این ولایت روی داد.

آقای احمدی گفت که فرد بمبگذار انتحاری موترسیکلت سه چرخه بمبگذاری شده حامل خود را بر فراز پلی منفجر کرد و احتمال آن وجود دارد که شماری از قربانیان به رودخانه افتاده باشند.

سخنگوی والی هلمند گفت که هدف بمبگذار یک موتر (خودرو) حامل سربازان ارتش بود، اما این خودرو قبل از انفجار از آن محل عبور کرد، ولی افراد غیرنظامی که در آن جا بودند، قربانی این انفجار شدند.

از سوی دیگر مقامهای محلی در ولایت خوست، در جنوب شرق افغانستان از یک انفجار دیگر خبر داده اند که در آن دو تن کشته و سه نفر دیگر زخمی شده اند.

محمد یعقوب، فرمانده پلیس ولایت خوست گفته است که این انفجار در محلی نزدیک به یک همایش نوروزی در این ولایت روی داد.

به گفته او، در این حادثه یک بمب کارگذاری شده در کنار جاده هنگام عبور یک موتر (خودروی) متعلق به یک شرکت راهسازی از آن جا منفجر شد. آقای یعقوب افزود که افراد کشته شده محافظان همین شرکت بوده اند و افراد زخمی شده، غیرنظامی هستند.

محلی که این انفجار در نزدیکی آن روی داد، به طور سنتی محل تفریحی شمرده می شود و در زمان انفجار هزاران تن در آن جا حضور داشته اند.

این در حالی است که یک شب پیش از نوروز در ولایت ننگرهار در شرق افغانستان نیز سه انفجار روی داد و تلفاتی در پی نداشت.

'سال امیدواری ها و آزمونهای بزرگ'؟

انفجارهای هلمند و خوست در حالی روی داده است که آقای کرزی، سال نو خورشیدی را "سال امیدواری‌ها و آزمون‌های بزرگ" خوانده است.

آقای کرزی در پیام خود، که سید مخدوم رهین، وزیر اطلاعات و فرهنگ آن را در یک همایش نوروزی در کابل خواند، گفته است: "بهار امسال ما جرگه مشورتی صلح را دعوت و برگزار می کنیم. در این جرگه مشورتی راههای جستجو خواهد شد که عملی شدن آن صلح سراسری را به کشور ما به ارمغان خواهد آورد."

آقای کرزی برگزاری دومین انتخابات پارلمانی و نشست بین المللی کابل در ادامه نشست لندن (هجدهم جنوری/ژانویه) را از روی دادهای مهم در سال نو خورشیدی دانست.

اما روی دادن انفجارهای روز نوروز تا حدی بیانگر این نکته است که مخالفان مسلح دولت دست از مخالفت برنخواهند داشت.

گروه طالبان مسئولیت این انفجارها را به دوش گرفته و به این ترتیب مخالفت خود با جشن نوروز را هم اعلام کرده است.

طالبان مخالف برگزاری جشن نوروز است و این گروه در زمان حاکمیت خود در افغانستان برگزاری جشن نوروز را مغایر اصول اسلامی و "حرام" دانسته بود.

نیروهای امنیتی در افغانستان از چند هفته به این سو برای تامین امنیت مراسم نوروز در سراسر کشور تدابیر ویژه ای را به اجرا گذاشته بودند.

بزگترین مراسم نوروز در افغانستان، به طور سنتی در شهر مزار شریف، در شمال این کشور برگزار می شود.

مراسم نوروز امسال در مزار شریف با حضور دهها هزار مهمان و شماری از مقامهای دولتی، از جمله مارشال قسیم فهیم، معاول اول رئیس جمهوری برگزار شد.

مطالب مرتبط