'یک هیات حزب اسلامی حکمتیار وارد کابل شده است'

Image caption گلبدین حکمتیار از رهبران عمده شورشیان مسلح مخالف دولت حامد کرزی است

یک سخنگوی حزب اسلامی گلبدین حکمتیار گفته که هیاتی از این حزب برای گفتگو با رهبران جهادی و مقامات دولتی وارد کابل شده است.

فردی که خود را هارون زرغون و سخنگوی حزب اسلامی معرفی کرد، به بی بی سی گفت که این هیات به رهبری قطب الدین هلال و عضویت قریب الرحمان سعید، سخنگوی سابق حزب و فرد دیگری به نام داوود حبیبی وارد کابل شده است.

آقای زرغون گفت آقایان هلال و سعید از اروپا و آقای حبیبی از آمریکا به کابل سفر کرده اند.

این سخنگوی حزب اسلامی گفت که هیات حزب اسلامی تا اکنون با برهان الدین ربانی، رئیس جمهوری پیشین و عبدالرب رسول سیاف، رهبر گروه جهادی اتحاد اسلامی و برخی مقامات دولتی در کابل گفتگو کرده است.

آقای زرغون اما توضیح نداد که این هیات، که در حال حاضر در کابل به سر می برد، با کدام مقامهای دولت افغانستان دیدار و گفتگو کرده است.

آقای زرغون گفت که هیات طرحی را از جانب حزب اسلامی مطرح کرده که خروج نیروهای بین المللی از افغانستان عمده ترین بند آن است.

آقای زرغون گفت: "این طرح ۱۶ ماده دارد و عمده ترین ماده آن بیرون شدن قوای خارجی (از افغانستان) است. قوای خارجی خروج خود را از ماه جولای شروع کند و در ظرف شش ماه به طور کامل از افغانستان خارج شوند."

او همچنین گفت که در این طرح آمده پس از خروج نیروهای خارجی از افغانستان "حکومت موقت" متشکل از "افراد بی طرف" تشکیل شود. آقای زرغون افزود که بر اساس طرح حزب اسلامی حکومت کنونی و پارلمان تا شش ماه پا برجا باشد.

سخنگوی حزب اسلامی افزود: "در سال ۱۳۹۰ در افغانستان انتخابات آزاد برگزار شود و یک حکومت منتخب تشکیل شود."

آقای زرغون گفت که مطالب مطرح شده در طرح حزب اسلامی قابل تغییر است و می شود روی آنها گفتگو شود.

پیش از این حزب اسلامی آغاز هر نوع گفتگو با دولت افغانستان را مشروط به خروج نیروهای خارجی از این کشور کرده بود.

هنوز منابع دولتی و منابع نزدیک به آقایان ربانی و سیاف در باره اظهارات آقای زرغون، که خود را سخنگوی حزب اسلامی معرفی کرد، اظهار نظری نکرده اند.

خبر ورود این هیات به کابل در حالی منتشر می شود که اخیراً دولت به رهبری حامد کرزی اعلام کرد که اجلاس بزرگی برای تعیین شیوه های گفتگو با مخالفان در نهم ثور/اردیبهشت در کابل برگزار خواهد شد.

مطالب مرتبط