افزایش صلاحیتهای ادارات محلی و غیرسیاسی ساختن پستها دولتی؛ نظرات شما

شورای وزیران افغانستان به تازگی طرحی را تصویب کرده است که هدف از آن بهبود خدمات عمومی دراین کشور اعلام شده است. به موجب این طرح، صلاحیت و اختیارات اداره های محلی که شامل امور دولتی، شهرداری ها، برنامه ریزی و امور مالی می باشد افزایش خواهد یافت.

به گفته مقامات، بر اساس سیاست جدید، ۲۵ درصد اختیارات، مسئولیت ها و منابع دولتی به ادارات محلی واگذار می شود تا خدمات عمومی در سطح روستاها و ولسوالیها وشهرستانها بهبود یابد.

شما چه فکر می کنید، آیا سیاست جدید، و دادن اختیارات بیشتر به اداره های محلی، واقعا در بهبود خدمات عمومی کمک خواهد کرد؟

از این به بعد، به جز والی، دیگر همه مقامهای دولتی در ولایت ها و ولسوالی ها، از جمله معاونین والیها، و ولسوالها، غیرسیاسی خواهد شد.

متقاضیان استخدام در این مقام ها، از طریق "رقابت آزاد" استخدام خواهند شد و کمیسیون اصلاحات اداری آنها را تعیین خواهند کرد نه رئیس جمهوری.

تصویب طرح جدید درحالیست که یکی از شکایتهای عمده افغانها و کشورهای کمک کننده به افغانستان فساد فزاینده در ادارات دولتی بوده است.

فکر می کنید که شیوه جدید استخدام و غیرسیاسی ساختن این پستها درکاهش فساد اداری در افغانستان کمک خواهد کرد؟

مقامات مدعی اند که سیاست جدید این باور را تقویت خواهد کرد که مردم در همه تصمیم هایی که بر سرنوشت آنها تاثیر می گذارد، نقش می گیرند و "اجرای موفقانه سیاست جدید باعث خواهد شد که ملت با دولت نزدیک شود". آیا شما هم فکرمی کنید که سیاست جدید زمینه مشارکت مردم در تصمیم گیری را فراهم خواهد کرد؟

اگر با این سیاست جدید موافق نیستید، شما برای بهبود خدمات عمومی و بالا بردن کارایی ادارات افغانستان چه پیشنهاد می کنید؟

سئوال، دیدگاه و پیشنهاد خود را می توانید شام پنجشنبه، هنگام پخش برنامه صدای شما (6:45 بعد از ظهر به وقت کابل- 2:15 بعد از ظهر به وقت لندن) با تماس به شماره 00442078360331 با ما درمیان بگذارید.

همچنین می توانید به شماره 00447786208888 اس.ام.اس یا پیامک بفرستید.

یاهم به نشانی زیر به ما ایمیل کنید:

dari@bbc.co.uk