حامد کرزی رهسپار چین شد

حامد کرزی
Image caption رفع عوارض گمرکی میان افغانستان و چین، مهمترین موضوع اقتصادی در گفتگوهای آقای کرزی با مقامات پکن است

رئیس جمهوری افغانستان در سفری رسمی رهسپار چین شده و یک سخنگوی ریاست جمهوری گفته است در این سفر سه توافقنامه اقتصادی میان دو کشور به امضا خواهد رسید.

سیامک هروی از سخنگویان حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، به بی‌بی‌سی گفت که آقای کرزی در این سفر گفتگوهای جداگانه‌ای با همتای چینی خود، هو جینتائو، نخست وزیر و رئیس پارلمان چین خواهد داشت.

به گفته او، آقای کرزی در این سفر طرح خود برای آشتی با طالبان را با رهبران چین در میان خواهد گذاشت، اما همکاری های اقتصادی محور اصلی گفتگوهای او با مقامات چین را تشکیل خواهد داد.

دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری افغانستان گفته است که حذف تعرفه‌های گمرکی بین دو کشور از توافقنامه‌های مهمی است که در این سفر به امضا خواهد رسید.

سیامک هروی گفت: "قرار است در جمهوری خلق چین سه تفاهمنامه همکاری به امضا برسد. این تفاهمنامه‌ها شامل همکاری‌های در بخش تحصیلات عالی است که کشور چین بورسیه‌های تحصیلی را به افغانستان اهدا می‌کند، رفع عوارض گمرکی اموال تجارتی هم شامل این تفاهمنامه‌ها است."

در این سفر شماری از بازرگانان افغان رئیس جمهوری افغانستان را همراهی می‌کنند.

آقای هروی همچنین گفت که آقای کرزی در طول دیدار از چین در یکی از دانشگاه‌های چین سخنرانی خواهد کرد و در جمع دانشجویان، به تشریح پیشرفت‌های کشور خود و چالش‌های موجود در این راه خواهد پرداخت. دولت افغانستان ظرف ۹ سال اخیر روابط نسبتاً گسترده‌ای با چین داشته که مسائل اقتصادی عمدتاً در محور این روابط قرار داشته است.

سرمایه‌گذاران چینی پیش از این قرارداد مهمی به ارزش سه میلیارد دلار را با دولت آقای کرزی برای بهره‌برداری از معدن مس "عینک" در ولایت لوگر در جنوب کابل امضا کرده‌اند.

گفته می‌شود رئیس جمهوری افغانستان قصد دارد در جریان سفر به چین خواستار گسترش همکاری دو کشور در این زمینه و افزایش شمار چنین قراردادهایی شود.

شماری از کارشناسان می‌گویند نیاز دولت افغانستان به کشورهای مختلف، از جمله قدرت‌های منطقه‌ای امر روشنی است و به همین دلیل آقای کرزی قصد دارد روابط خود را با قدرت‌های آسیایی، به ویژه چین گسترش دهد.

آقای کرزی قصد دارد در این سفر، که نخستین سفر او به چین پس از انتخاب مجدد او به مقام ریاست جمهوری است، سرمایه‌های چینی را به مشارکت در بخش بازسازی کشور خود جلب کند.

از سوی دیگر رئیس جمهوری افغانستان قصد دارد پس از بازگشت از سفر چین، در آینده نزدیک سفری به ایران، یکی دیگر از کشورهای همسایه خود داشته باشد.

در حال حاضر دولت افغانستان با هند هم روابط نزدیکی دارد و این کشور تا حال بیش از یک میلیارد و دویست میلیون دلار در بازسازی افغانستان سرمایه‌گذاری کرده است.

به همین ترتیب دولت افغانستان از حمایت‌های گسترده اقتصادی جاپان (ژاپن) برخوردار است و دولت ژاپن چند ماه پیش وعده کرد که ظرف پنج سال آینده پنج میلیارد دلار به صورت کمک در اختیار افغانستان قرار دهد.

روز دوشنبه، ۲ حمل/فروردین، رئیس سازمان همکاری‌های بین‌المللی ژاپن در دیدار با حامد کرزی در باره کمک‌های کشورش به طرح‌های زیربنایی افغانستان، از جمله پروژه شهر جدید کابل گفتگو کرد.

مطالب مرتبط