تاکید سازمان ملل بر تغییر در کمیسیون انتخابات افغانستان

استفاد دی میستورا، فرستاده ویژه دبیر کل سازمان ملل در افغانستان
Image caption آقای دی میستورا گفت که نیاز به تغییرات بزرگ در کمیسیون انتخابات وجود دارد

نماینده جدید سازمان ملل در افغانستان برگزاری انتخابات پارلمانی، افغانی کردن امور و واگذاری مسئولیت ها به افغانها را در صدر اولویت های خود قرار داده است.

استفان دی میستورا که به تازگی به کارش آغاز کرده است، در نخستین نشست خبری خود گفت که هر چند انتخابات پارلمانی سال آینده "بی عیب" نخواهد بود، اما برای برگزاری شفاف آن از همین حالا باید تدابیر خاصی اتخاذ شود.

آقای دی میستورا گفت که تا زمان برگزاری انتخابات اعضای مجلس نمایندگان افغانستان، باید در کمیسیون انتخابات این کشور تغییراتی به وجود آید.

او گفت: "من اطمینان کامل دارم که در کمیسیون انتخابات نیاز به ایجاد تغییرات بزرگ و سازنده وجود دارد. من امیدوارم که قبل از نیمه ماه اپریل روند آمادگی ها از همین حالا باید آغاز شود."

پیش از این برخی مخالفان سیاسی آقای کرزی، از جمله عبدالله عبدالله رقیب انتخاباتی او، موضوع تغییرات در مدیریت کمیسیون انتخابات را مطرح کرده بودند، اما آقای آن را نپذیرفته بود.

آقای دی میستورا همچین گفت که در دیدار با حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، به او گفته است که دو عضو خارجی کمیسیون بررسی شکایات انتخاباتی از سوی سازمان ملل پیشنهاد شوند.

اخیراً آقای کرزی با آوردن تغییراتی در قانون انتخابات، اختیار تعیین همه اعضای کمیسیون بررسی شکایات انتخاباتی را به دست خود گرفت، اما بر اثر فشارهای داخلی و خارجی پذیرفت که دو عضو آن خارجی باشند.

در زمان انتخابات ریاست جمهوری ماه آگوست سال گذشته سه عضو آن خارجی بودند که از سوی سازمان ملل معرفی شده بودند. این کمیسیون بخش بزرگی از آرای آقای کرزی را باطل اعلا کرد که در نتیجه آن آرای او به زیر ۵۰ درصد رفت.

فرستاده ویژه دبیر کل سازمان ملل در افغانستان در این نشست خبری گفت که او از همین حالا برای تعیین دو عضو خارجی این کمیسیون، در جستجوی افرادی است که با فرهنگ افغان آشنایی داشته باشند.

آقای دی میستورا همچنین در بخشی از سخنان خود گفت که بر اساس تصمیم شورای امنیت سازمان ملل متحد، امسال باید بسیاری از مسئولیت ها به افغانها واگذار شود.

آقای دی مستورا همچنین در مورد مساله مصالحه با طالبان گفت که برای حل مشکلات افغانستان مصالحه با مخالفان مسلح ضروری است، اما افزود که هنوز در این خصوص برنامه مشخصی روی دست ندارد.

او همچنین برگزاری جرگه مشورتی صلح در کابل را برای حل مشکلات افغانستان و آغاز گفتگوها میان حکومت این کشور و مخالفان حتمی دانست.

آقای دی میستورا گفت: "آشتی ملی ضرورت فوری برای افغانستان است و برای آن گفتگو امری ضروری است. همه می دانند که در این عرصه (حل مشکلات افغانستان) راه های غیرنظامی هم می تواند کمک کند."

فرستاده ویژه سازمان ملل در حالی این موضوع را مطرح کرده که اخیراً یک هیات حزب اسلامی گلبدین حکمتیار وارد کابل شده و با حامد کرزی گفتگو کرده است.

این هیات در طرحی که به آقای کرزی ارائه کرده، بر خروج نیروهای بین المللی از افغانستان از ماه جولای تاکید کرده است، موضوعی که احتمالاً پذیرفته نخواهد شد.

گروه طالبان هم پیش از این آغاز هر نوع گفتگوی صلح را مشروط به خروج این نیروها دانسته اند.

مطالب مرتبط