ملاعمر دو معاون جدید برگزید

Image caption منابع دولت افغانستان قبلا اعلام کرده بود که ذاکر و منصور، بر سر جایگاه ملا برادر با هم اختلاف دارند

گروه طالبان از معرفی دو فرد جدید به عنوان معاونان ملا محمد عمر رهبر طالبان افغانی خبر داده اند.

عبدالقیوم ذاکر و ملا اختر محمد منصور، که به تازگی به عنوان معاونان ملا عمر معرفی شده اند، قرار است جایگزین ملا برادر معاون پیشین رهبر طالبان شوند.

ملا برادر ماه پیش در پاکستان توسط نیروهای امنیتی این کشور باز داشت شد.

ملا اختر محمد منصور اهل قندهار است و در زمان امارت اسلامی طالبان در افغانستان وزیر هوا نوردی بود، آنگونه که وحید مژده نویسنده و پژوهشگر افغان می گوید، آقای منصور پس از سقوط طالبان عضو شورای رهبری طالبان شد، شورایی که بعدها به شورای کویته معروف شد و در غیاب ملا عمر توسط ملا برادر اداره می شد.

ملاذاکر در زمان امارت طالبان، یکی از فرماندهان نظامی این گروه بود، پس از سقوط طالبان او باز داشت و در گوانتامو زندانی شد.

وحید مژده می گوید، آقای ذاکر، یکی از کسانی است که با گروهی از گروگانهای کره ای که در سال 2007 میلادی توسط افراد طالبان به گروگان گرفته شده بودند، تبادله شد. به گفته آقای مژده، عبدالقیوم ذاکر قبل از تبادله اش از گوانتامو به کابل منتقل شده بود و در زندان پلچرخی زندانی بود.

یکی از فرماندهان ارشد طالبان به رسانه ها گفته است، معرفی افراد جدید بجای ملا برادر در واقع به این معنا است که باز داشت او تاثیری بر فعالیت های طالبان نداشته است.

عبدالقیوم ذاکر از فرماندهان برجسته طالبان در زمان امارت اسلامی نبود، اما به گفته آقای مژده کسانی که پس از آزاد شدن از گوانتامو دوباره به صفوف طالبان باز می گردند، از احترام و جایگاه ویژه ای در میان این گروه برخوردار می شوند.

ملا برادر که در حال حاضر در بازداشت پاکستان است، عملا شورای کویته را که از آن به عنوان شورای رهبری طالبان نام برده می شود نیز، اداره می کرد، اما روشن نیز که افراد جدیدی که جایگزین او شده اند، اختیاراتی را که او در شورای کویته داشت، نیز دارند یا نه.

بازداشت ملا برادر در ابتدا اگرچه با استقبال گرم بین المللی مواجه شد. اما چند روز پس از باز داشت او برخی از رسانه ها گزارشهایی را در مورد ارتباط بازداشت او با روند صلحی که از سوی دولت افغانستان آغاز شده است، منتشر کردند.

براساس این گزارشها، ملا برادر از روند صلح حمایت می کرد.

منابع دولت افغانستان می گویند ملا برادر مخالف حملات انتحاری بود، اما از بمبگذاری های کنار جاده ای حمایت جدی می کرد.

منابع دولت افغانستان می گویند بازداشت ملا برادر بر روحیه فرماندهان طالبان اثر منفی گذاشته، ولی به گفته این منابع، پاکستان با دستگیری ملا برادر می خواهد به جهان نشان دهد که این کشور در زمینه تامین صلح تاثیر مثبت دارد.

این منابع می گویند بازداشت ملا برادر به گروه طالبان ضربه زده و رقابت شدیدی را برای پر کردن جای او در میان فرماندهان طالبان به وجود آورده است.

منابع دولت افغانستان به این باورند که ملا ذاکر و ملا منصور از جمله فرماندهان طالبان هستند که از دور شدن ملا برادر از صحنه سیاسی و نظامی، سود برده اند.

به گفته این منابع، ملا ذاکر تلاش دارد که با گرفتن جای ملابرادر در مناطق جنوبی افغانستان، رهبری طالبان را در این مناطق به دست گیرد.

منابع حکومت افغانستان می گویند اختلافات میان گروهی در فرماندهی طالبان سبب شده که ملا برادر به وسیله دستگاه اطلاعات پاکستان دستگیر شود.

معرفی همزمان آقای ذاکر و ملا منصور بجای ملا برادر شاید به این دلیل است که رهبر طالبان خواسته است از عمیقتر شدن اختلاف میان اعضای این گروه جلو گیری کند.

از سوی دیگر در میان گمانه زنی ها در این مورد، این مساله هم مطرح است که پاکستان به این نتیجه رسیده که ملا برادر "بدون مشورت مقامات سازمان اطلاعات پاکستان" در افغانستان فعالیت می کرد.

منابع دولت افغانستان می گویند گروه طالبان برای کشورهای منطقه و به ویژه پاکستان وسیله خوبی است تا به "اهداف استراتژیک" خود دست یابند.

کای آیدی فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در افغانستان که هفته پیش ماموریتش پایان یافت در گفت و گو با بی بی سی تائید کرد که دستگری فرماندهان طالبان توسط پاکستان، روند صلح در افغانستان را آسیب رساند.

مطالب مرتبط