نگاهی اجمالی به رابطه چین و افغانستان

حامد کرزی و هو جین تائو
Image caption روابط دیپلماتیک بین افغانستان و چین رسماً در سال ۱۹۵۵ بر قرار شد.

ارتباطات تاریخی بین چین و افغانستان در قرن هفتم میلادی شروع شد و در آن زمان گفته می شود که رهبر مانک های چین، سوان ژنگ، از دره بامیان دیدن کرده و از دو مجسمه بزرگ بودا که بعداً در سال ۲۰۰۱ توسط طالبان تخریب شدند، تحسین کرد.

روابط دیپلماتیک بین دو کشور رسماً در سال ۱۹۵۵ برقرار شد که این عمل افغانستان را یکی از اولین کشورهایی ساخت که رژیم کمونیستی مائو تسه تونگ را به رسمیت شناخت.

چین حکومت طالبان را که از سال ۱۹۹۶ تا سال ۲۰۰۱ در افغانستان حکمرانی داشت به رسمیت نشناخته بود، ولی بر اساس گزارشها از طریق پاکستان با آن ها روابط غیر مستقیم داشت.

روابط چین و افغانستان همیشه یک نوع ارتباط با پاکستان داشته است، زیرا پاکستان یکی از بزرگترین خریداران اسلحه و مهمات نظامی چین است.

هم اکنون هم افغانستان امیدوار است که چین بر پاکستان فشار وارد کند که ارگان های نظامی آن از حمایت طالبان دست بکشند.

در ساحه تجارت و سرمایه گذاری، چین کشوریست که با توجه به جمعیت و رشد اقتصادی بالا به هر نوع منبع طبیعی و اقتصادی نیاز دارد و این کشور سعی می کند که در ساحه انکشاف معادن در افغانستان فال باشد.

هم اکنون بر اساس آمار و ارقام چیزی حدود ۹۰ در صد بودجه افغانستان از کمک های خارجی تمویل می شود و در نتیجه افغانستان تمایل دارد با انکشاف بخش معادن به خود کفایی برسد.

چین فعلاً در پروژه بزرگ بهره برداری از معدن مس عینک که در حدود ۴ میلیارد و ۴ صد میلیون دلار در آن سرمایه گذاری شده فعال است.

معدن دیگر که افغانستان آنرا به مزایده عرضه کرده است معدن آهن حاجی گک می باشد که سرمایه گذاری در آن بیشتر خواهد بود. گفته می شود که میزان سرمایه گذاری در این پروژه بین ۵ تا ۶ میلیارد دلار است. چینیها ممکن است بخواهند در این زمینه نیز سرمایه گذاری کنند.

افغانستان همین طور می خواهد که در بخش نفت و گاز هم در این کشور انکشاف صورت گیرد. افغانستان در نظر دارد که این انکشافات در پهلوی خود طرحهای ساختن خط آهن را نیز در بر داشته باشد. افغانستان فاقد راه آهن است.

چین به افغانستان سرباز نفرستاده است و به غیر از سرمایه گذاری در معدن مس عینک سرمایه گذاری بزرگ دیگر هم در این کشور ندارد. از این رو به گفته ناظران چین شاید درصدد داشتن منافع بزرگ اقتصادی در افغانستان دست کم در کوتاه مدت نباشد، ولی همین ناظران معتقدند که مقامات این کشور ترس دارند که مشکلات و درگیریها در افغانستان مشکلاتی را برای آنها بویژه در منطقه مسلمان نشین سین کیان در شمال چین ایجاد کند.

اما به هر حال به نظر تحلیلگران به نظر نمی رسد که چین تمایلی به استفاده از نیروی نظامی در افغانستان داشته باشد.

چین و افغانستان فقط حدود ۷۶ کیلومتر سرحد مشترک دارند که بهترین گذرگاه آن در ارتفاع ۵ هزار متری از سطح دریا قرار دارد که راهی صعب العبور است و در اکثر اوقات سال بخاطر برف باری مسدود است.