'افغانستان از لحاظ مبتلایان به سل جایگاه دوم جهانی را دارد'

ثریا دلیل
Image caption خانم دلیل گفت که او نسبت به وضعیت بیماری سل در افغانستان به شدت نگران است

مقامهای وزارت صحت (بهداشت) افغانستان گفته اند که این کشور در میان کشورهایی که آمار بالای مبتلایان به بیماری سل را دارند، صاحب جایگاه دوم است.

ثریا دلیل، سرپرست وزارت صحت افغانستان در روز جهانی مبارزه با سل وضعیت ابتلا و درمان این بیماری در این کشور را به شدت نگران کننده توصیف کرد.

روز جهانی بیماری سل در افغانستان با شعار "بیایید با ابتکار عمل مبارزه با سل را شدت بخشیم"، در یک مراسم رسمی در کابل برگزار شد.

در این مراسم خانم دلیل گفت که در این کشور همه ساله بیش از ۵۱ هزار تن به بیماری سل مبتلا می شوند که ۳۳ هزار از آنان زنان هستند.

به گفته خانم دلیل ۹ هزار تن هر سال در افغانستان از اثر این بیماری می میرند. او افزود: "ما از وضعیت بیماری سل در افغانستان به شدت نگرانیم. افغانستان بالاترین رقم واقعات توبرکلوز (سل) را در جهان دارد."

محمدقسیم فهیم معاون ریاست جمهوری افغانستان هم که در این مراسم سخنرانی کرد، از مردم این کشور خواست که مبارزه با این بیماری را جدی بگیرند.

آقای فهیم گفت: "

به گفته مقامات وزارت صحت افغانستان، برای مبارزه جدی با بیماری سل در این کشور، گروه های رضاکار ایجاد شده که در زمینه کمک رسانی مالی و بالا بردن آگاهی جامعه کمک می کنند.

عبیدالله عبید، رئیس دانشگاه طبی (پزشکی) کابل می گوید امیدوار است با راه اندازی این گونه برنامه ها بیماری سل در افغانستان از بین برود.

آقای عبید گفت که برای مقابله با بیماری سل در افغانستان کمیته ای تشکیل شده و این کمیته تلاش دارد که این بیماری را در افغانستان ریشه کن کند.

برنامه ملی کنترول بیماری سل در افغانستان از سال ۱۹۵۴ میلادی به وسیله وزارت صحت این کشور آغاز شد ولی این برنامه به دلیل جنگ ها و نابسامانی های این کشور به درستی ادامه پیدا نکرد.

به گفته مقامات وزارت صحت افغانستان، این برنامه از سال ۲۰۰۲ از سرگرفته شده و تا سال ۲۰۰۹ توانسته بیش از هفتاد در صد ابتلا به بیماری سل را در افغانستان ثبت کند.

ولی با این حال افغانستان در میان ۲۲ کشور جهان که رقم مبتلایان به بیماری سیل در آن ها ثبت شده، جایگاه دوم را دارد.

براساس گزارش های نهادهای بین المللی، هر سال ۹ میلیون نفر در جهان به بیماری سیل مبتلا می شوند که دو میلیون آن ها جان می بازند.

بیماری سل هنوز به عنوان یک بیماری واگیر در جهان شناخته می شود که با وجود تلاش های گسترده برای نابودی آن هنوز شماری از کشور های آسیایی و افریقایی آمار بلندی از تلفات ناشی از این بیماری را دارند.

مطالب مرتبط