به روز شده:  14:13 گرينويچ - چهارشنبه 24 مارس 2010 - 04 فروردین 1389

پرواز نخستین خلبان افغان با یک هواپیمای آمریکایی

ژنرال مایکل بوئرا، مسئول آمریکایی آموزش نیروهای هوایی افغانستان

ژنرال بوئرا گفت که برنامه آموزش نیروهای هوایی زمانگیر است

در افغانستان برای نخستین بار یک خلبان افغان با یک هواپیمای نظامی آمریکایی پرواز کرده است. او از اولین خلبانان افغان است که توسط نیروهای آمریکایی آموزش دیده است. نظامیان افغان می گویند این اقدام گامی مهم برای خودکفایی نیروی هوایی این کشور است.

مراسمی برای پرواز اولین خلبان افغان با یک هواپیمای نظامی آمریکایی در فرودگاه کابل برگزار شد در پایگاه نیروی هوایی ارتش افغانستان در کابل برگزار شد. این مراسم آغاز مرحله ای نو در بازسازی این نیرو به حساب می آید.

خلبان افغان مشخصات هواپیمای نوع سی-۲۷ آمریکایی را به رئیس ستاد ارتش افغانستان توضیح داد. او نخستین خلبان آموزش دیده توسط نیروهای آمریکایی است که اولین پرواز تدارکاتی را با این هواپیمای اهدایی آمریکا به قندهار انجام داد.

'روزی خوش'

پروازی که به گفته ژنرال بسم الله محمدی، رئیس ستاد ارتش افغانستان یک گام مهم در جهت مستقل شدن نیروی هوایی این کشور است.

آقای محمدی در این مراسم گفت: "یک روز خوش برای ما و همه منسوبین اردوی (ارتش) ملی افغانستان و مخصوصا برای رهبری قوای هوایی ما است. امروز ما شاهد اولین پرواز پیلوت (خلبان) افغانی هستیم و بدون شک ما را در راستای کمک اردوی ملی افغانستان، خدمات لژستیکی، حمل و نقل، انتقال شهدا و مجروحین کمک می کند."

نیروی هوایی افغانستان که تجربه طولانی در استفاده از هواپیماهای روسی دارد، در جریان جنگ‌ها تقریباً از بین رفت. چند سالی است که برنامه بازسازی این نیرو توسط آمریکایی ها شروع شده است.

بسم الله محمدی، رئیس ستاد ارتش افغانستان

آقای محمدی پرواز نخستین خلبان افغان با یک هواپیمای نظامی آمریکایی را روزی خوش دانست

آموزش صدها خلبان افغان و جایگزینی هواپیماهای روسی با هواپیماهای آمریکایی بخشی از این برنامه است؛ کاری که تاکنون به کندی پیش می رود.

ژنرال مایکل بوئرا، مسئول آموزش و تجهیز نیروی هوایی افغانستان گفت: "یک شبه نمی‌شود که نیروی هوایی ساخت – کاری که شاید در مورد نیروی زمینی امکان پذیر باشد. به گونه مثال، اولین خلبانی که قادر شده امروز با هواپیمای سی-۲۷ آمریکایی پرواز کند، سه سال طول کشید تا او زبان انگلیسی بیاموزد و آموزش خلبانی ببیند. در دو ماه اخیر او سرگرم آموزش اختصاصی پرواز با هواپیمای سی-۲۷ بوده است."

او افزود: "این فقط یک خلبان بود و ما صد ها خلبان دیگر هم در نیروی هوایی افغانستان خواهیم داشت. بنابرین، ساختن یک نیروی هوایی حرفه ای کاری زمان گیری است."

نیروی هوایی افغانستان در حال حاضر ۴۶ فروند هواپیما دارد و آمریکا در نظر دارد شمار این آنهاها را تا شش سال دیگر به ۱۴۰ فروند افزایش دهد.

در عین حال دولت افغانستان امیدوار است که تا دو سال آینده بتواند بخش بزرگ تدارکات هوایی را خود انجام دهد. اما نیروی هوایی این کشور تا رسیدن به مرحله ای که بتواند عملیات جنگی را بدون کمک خارجی ها انجام دهد، راه درازی در پیش دارد.

عکس ها از علی سلیمی

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.