به روز شده:  13:52 گرينويچ - چهارشنبه 24 مارس 2010 - 04 فروردین 1389

کرزی بازرگانان چینی را به سرمایه‌گذاری در افغانستان تشویق کرد

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، در سفری به چین از بازرگانان چینی خواسته که در عرصه های مختلف، از جمله استخراج معادن در افغانستان سرمایه‌گذاری کنند.

آقای کرزی از روز سه شنبه، ۳ حمل/فروردین، در سفری سه روزه در پکن، پایتخت چین به سر می برد.

بر اساس اعلامیه ریاست جمهوری افغانستان، آقای کرزی روز چهارشنبه در دیدار با بازرگانان چینی در پکن گفته است که افغانستان "به ارزش بیش از هزار میلیارد دلار" منابع زیر زمینی دارد.

رئیس جمهوری افغانستان سرمایه‌گذاران چینی را تشویق به سرمایه‌گذاری در بخش معادن کشورش کرد و گفت که استخراج این معادن "به نفع" هر دو کشور است.

سال گذشته بزرگترین معدن مس افغانستان بر اساس قراردادی به ارزش حدود سه میلیارد دلار به یک شرکت چینی واگذار شد و این شرکت به کار خود ادامه می‌دهد. این معدن در منطقه "عینک" ولایت لوگر در جنوب کابل است.

آقای کرزی در دیدار با بازرگانان چینی استخراج این معدن را "نمونه خوبی از سرمایه‌گذاری" خارجی در افغانستان دانست و آن را "پروژه‌ای مهم در منطقه" خواند.

رئیس جمهوری افغانستان در این دیدار تاکید کرد که بازرگانان چینی و افغان باید فرصت‌هایی را "به طور مستقل یا مشترک" جستجو و در افغانستان سرمایه‌گذاری کنند.

دفتر آقای کرزی در اعلامیه خود گفته که رئیس جمهوری افغانستان به بازرگانان چینی و افغانستان گفته است که او در گفتگوهای خود با مقامات چینی در باره طرح راه آهن مستقیم میان چین و افغانستان صحبت خواهد کرد.

آقای کرزی گفته که استخراج معادن افغانستان توسط سرمایه گذاران چینی به سود هر دو کشور است

آقای کرزی گفته که ساختن راه آهن، مناسبات بازرگانی افغانستان و چین را گسترش خواهد داد و دولت افغانستان تلاش می‌کند زمینه‌های عملی این طرح فراهم شود.

در حال حاضر میان افغانستان و چین نه تنها راه آهن، بلکه راهی که موتر (خودرو) رفت و آمد بتواند هم وجود ندارد. چین در منطقه کوهستانی پامیر با افغانستان مرز مشترک دارد.

قرار است آقای کرزی با هو جینائو، رئیس جمهوری، وین جیابائو، نخست و همچنین وو بینگو، رئیس کنگره ملی چین هم دیدار کند.

امنیت منطقه‌ای، افزایش سرمایه‌گذاری‌های چین در افغانسان و گسترش روابط دو جانبه، از مهمترین موضوع‌های مورد بحث آقای کرزی با مقامات چینی خواهد بود.

چین همواره ادعا کرده است که شورشیان افغان شبه نظامیان جدایی طلب ایالت مسلمان‌نشین سین کیانگ را آموزش و پناهگاه می‌دهند.

شماری از مسلمانان اویغور در زمان امارت طالبان در کابل حضور داشتند و آگاهان می‌گویند در حال حاضر هم آنان در کنار طالبان و گروه القاعده و در بخش هایی از افغانستان و مناطق قبائلی پاکستان حضور دارند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.