'تدابیر جدی'کمیسیون انتخابات افغانستان برای شفافیت انتخابات پارلمانی

نحفی
Image caption نجفی: کسانی که در انتخابات گذشته مرتکب تقلب شدند برکنار شده اند

کمیسیون انتخابات افغانستان از اقداماتی برای بهبود روند نظارت بر انتخابات پارلمانی این کشور خبر داده است.

پس از مناقشاتی که در جریان انتخابات ریاست جمهوری ماه آگوست سال گذشته میلادی روی داد، در مورد نحوه برگزاری و تضمین شفافیت لازم در دومین انتخابات پارلمانی پس از سقوط رژیم طالبان نگرانی هایی مطرح شده بود که کمیسیون انتخابات در صدد پاسخگویی به آنها برآمده است.

مجلس نمایندگان افغانستان در آخرین روز اجلاس خزانی سال گذشته خود بر انجام اصلاحات در کمیسیون انتخابات تاکید کرد.

اخیراً فرستاده ویژه سازمان ملل متحد هم ایجاد "تغییرات بزرگ و سازنده" در کمیسیون انتخابات را مورد تاکید قرار داد. داوود علی نجفی، رئیس دارالانشا/دبیرخانه کمیسیون انتخابات روز پنجشنبه، ۵ حمل/فروردین در نشست خبری گفت "بر اساس آنچه که در حیطه صلاحیت های کمیسیون است، ما تدابیر جدی را در نظر گرفته ایم."

آقای نجفی افزود: "بر اساس درسها و تجاربی که از انتخابات گذشته (ریاست جمهوری) آموخته ایم، تلاش خواهیم کرد که نقاط ضعفی که مربوط به کمیسیون بود و حد اقل در حیطه صلاحیت کمیسیون بود، اصلاح شود."

پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ادعاهای متعددی در باره تقلب وسیع مطرح شد و در پی بررسی هایی در این زمینه به عمل آمد، کمیسیون بررسی شکایات انتخاباتی بخش بزرگی از آرای این انتخابات را باطل اعلام کرد.

بخش عمده از آرائی که باطل اعلام شد، به نفع حامد کرزی شمارش شده و در نتیجه، در شمارش مقدماتی وی برنده انتخابات در دور اول اعلام شد.

با دریافت و رسیدگی به شکایات، کمیسیون انتخابات بخشی از آرای حامد کرزی را باطل کرد و باعث شد تا شمار این آرا به زیر حد نصاب پنجاه درصد تنزل کند و برگزاری دور دوم انتخابات را الزامی سازد.

Image caption مناقشات انتخابات ریاست جمهوری بهبود روند نظارتی را الزام آور جلوه داده است

در دور دوم، عبدالله عبدالله، رقیب آقای کرزی، از شرکت در انتخابات انصراف داد و در نهایت، حامد کرزی به عنوان برنده نهایی انتخابات اعلام شد.

رئیس دبیرخانه کمیسیون انتخابات تقویت روند نظارت بر انتخابات را یکی از راهکارهای جلوگیری از تقلب و برگزاری انتخاباتی شفاف دانست و گفت که نظارت بر انتخابات به روی ناظران داخلی و بین المللی، احزاب سیاسی و رسانه ها باز خواهد بود.

آقای نجفی بازنگری در استخدام کارمندان انتخاباتی را یکی دیگر از تدابیر این کمیسیون برای برگزاری شفاف انتخابات خواند و گفت که همه روسای دفاتر ولایتی کمیسیون انتخابات تغییر یافته اند و کسانی که در انتخابات گذشته مرتکب تقلب شدند، برکنار شده اند.

پیش از این مقامات کمیسیون انتخابات از قرار دادن نامهای بیش از شش هزار کارمند این کمیسیون در "فهرست سیاه" خبر داده و گفته بودند که این افراد، به دلیل اتهام ارتباط با تقلب های انتخاباتی در انتخابات ریاست جمهوری، نمی توانند به عنوان کارمند کمیسیون انتخابات به کار ادامه دهند.

در عین حال، آقای نجفی برکناری مدیران ارشد کمیسیون انتخابات را از صلاحیت های رئیس جمهوری دانست و از اظهار نظر در این مورد خودداری کرد.

پیش از این رقبای انتخاباتی آقای کرزی و شماری از اعضای مجلس نمایندگان مدیران ارشد کمیسیون انتخابات را مورد انتقاد قرار داده بودند.

آقای نجفی همچنین تامین امنیت و بالا رفتن آگاهی مردم در باره انتخابات را هم بر شفافیت انتخابات موثر دانست، اما تاکید کرد که این دو مورد نیاز به زمان بیشتری دارد.

بر اساس جدول زمانی که از سوی کمیسیون انتخابات منتشر شده، انتخابات پارلمانی در ۱۸ سپتامبر برگزار خواهد شد و نتایج آن در روز ۳۰ اکتبر اعلام خواهد شد.

بر اساس این جدول زمانی از ۳۱ حمل/فروردین تا ۱۴ ثور/اردیبهشت به عنوان زمان ثبت نامه نامزدهای انتخابات در نظر گرفته شده است.

مطالب مرتبط