'کاهش جرایم' در پی منع تردد وسایط شیشه دودی در افغانستان

پلیس افغانستان
Image caption پلیس افغانستان می گوید که در جلوگیری از تردد وسایط نقلیه شیشه دودی جدی است

مقام های وزارت داخله افغانستان می گویند که ممنوع شدن تردد وسایط شیشه دودی باعث کاهش جرایم مختلف در این کشور شده است.

دستور منع تردد موترهای (خودروهای) شیشه سیاه حدود سه هفته پیش از سوی حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان صادر شد.

به دنبال منع تردد وسائط نقلیه شیشه دودی در افغانستان، وزارت داخله این کشور گفته که به موفقیت‌هایی در عرصه تامین امنیت دست یافته است.

مقام های این وزارت گفته اند که از حدود ۲۰ روز به این سو هزاران موتر را متوقف و شیشه‌های سیاه آنها را پاک کرده اند.

ازمری بشری، سخنگوی این وزارت گفت که این اقدام برای بهبود امنیت در افغانستان، به خصوص در کابل، اثر مثبتی به جا گذاشته است.

آقای بشری گفت: "در دو هفته اخیر جرایم زیادی رونما نشده، هر چند نمی توانیم بگوییم که منع تردد موترهای شیشه سیاه نقش مستقیم در این زمینه داشته است. ولی این امر بدون شک یکی از عوامل عمده تحکیم امنیت است که به پلیس برای شناسایی افراد مشکوک کمک زیادی کرده است."

از موترهای شیشه دودی بیشتر مقامات بلندپایه، نیروهای خارجی، برخی از رهبران جهادی و شماری از سرمایه داران استفاده می کردند.

بر اساس فرمان آقای کرزی، هیچ فردی از جمله دیپلمات ها و نیروهای خارجی حق تردد با وسائط شیشه سیاه را در افغانستان ندارند.

اما در شهر کابل هنوز هم از این گونه وسائط دیده می شوند که ظاهراً بیشتر آنها متعلق به نیروهای خارجی مستقر در این کشورند .

اقدام پلیس برای منع تردد موترهای شیشه دودی با استقبال مردم مواجه شد، اما آنها می گویند که پلیس در اجرای قانون میان شهروندان افغان و خارجی نباید استثنا قایل شود.

اما آقای بشری گفت که قانون در مورد همه به گونه یکسان اجرا شده و روند پاک کردن شیشه های سیاه وسایط هنوز به پایان نرسیده است.

پلیس می گوید، هر چند هنوز مورد خاصی گزارش نشده که شورشیان در حملات تروریستی از موترهای با شیشه های سیاه کار گرفته باشند، اما شماری از مردم می گویند که از این گونه موترها بیشتر در آدم ربایی ها و جرایم سازمان یافته استفاده شده است.

پلیس همچنین می گوید که ممکن است تروریست‌ها در انتقال افراد خود و همچنین مواد منفجره از محلی به محلی دیگری از چنین موترها استفاده کرده باشند ولی حالا زمینه برای به کارگیری خودروهای شیشه دودی بسیار محدود شده است.

ظاهراً دستور منع تردد موترهای شیشه دودی در پاسخ به حملات تروریستی اخیر شهر کابل صادر شده است که در آنها ده ها افغان، از جمله چند شهروند خارجی کشته و زخمی شدند.

چنین دستورها پیش از این هم در مواردی صادر شده بود، اما به طور کامل به اجرا گذاشته نشده بود.

اما آقای کرزی در دستور تازه خود از لحن جدی‌تری کار گرفته و پلیس هم می گوید که در اجرای آن جدی است.

مطالب مرتبط