'روز ملی المپیک' با تقدیر از ۱۵۰ مدال آور افغان بزرگداشت شد

Image caption روز ملی المپیک افغانستان از سه سال پیش در پنجم حمل بزرگداشت می شود

مقام های کمیته ملی المپیک افغانستان در روز بزرگداشت از "روز ملی المیپک"، از ۱۵۰ ورزشکار مدال آور این کشور در رشته های مختلف تقدیر کردند.

روز ملی المپیک از سال ۱۳۸۵ همه ساله در پنجم حمل/فروردین در افغانستان بزرگداشت می شود و امسال مراسم بزرگداشت از این روز در روز تعطیل جمعه، ششم حمل، بزرگداشت شد.

عارف پیمان، رئیس اطلاعات کمیته ملی المپیک افغانستان به بی بی سی گفت: "ورزشکاران ما در سال ۱۳۸۸ مجموعاً ۱۵۰ مدال طلا، نقره و برنز داشتند."

پیش از این حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان هم در کاخ ریاست جمهوری از این ورزشکاران تقدیر کرده و به آنها پول نقد داده بود.

بیشتر مدال هایی که ورزشکاران افغانستان گرفتند، در رشته های رزمی بوده است.

محمود حیدی در صدر فهرست مدال آوران رشته تکواندو قرار دارد که دو مدال طلا و یک مدال نقره را از آن خود کرده است.

آقای حیدی در بازی های جهانی مکزیکو و همچنین بازی های کشورهای جنوب آسیا در بنگلادش طلا و از بازی های جهانی دانمارک نقره گرفت.

بازی های کشورهای جنوب آسیا هم برای ورزشکاران افغان شانس بزرگی برای به دست آوردن مدال را فراهم کرد. آنان در این بازی ها مجموعاً ۳۲ مدال گرفتند.

در این بازی ها تمیم فخری و سید محمد امیر در رشته کاراته و مسعود هاشمی در رشته تکواندو طلا گرفتند. شماری دیگر از ورزشکاران افغان هم در این بازی ها مدال های طلا و نقره و برنز را به دست آوردند.

تازه ترین مدال های سال ۱۳۸۹ که نصیب افغانستان شده یک مدال طلا و دو مدال نقره است که در رشته کاراته در بازی های آسیایی که در مالزی برگزار شد، به ورزشکاران افغان داده شد.

مدال طلای وزن ۶۰ کیلوگرم کاراته این بازی ها به گردن محبوب الله سخی زاده آویخته شد و محب الله سمیع زاده و احمد شاه افضلی مدال نقره گرفتند.

افغانستان در سال ۱۳۸۸ در رشته کریکت هم درخشش بی سابقه ای داشت. کریکت بازان این کشور در این سال در چند بازی، از جمله در بازی های امارات به قهرمانی رسید و به بازی های جهانی ۲۰۱۰ راه یافت.

آقای پیمان گفت که قرار است افغانستان در سال جاری هم در بازی های مختلف آسیایی و بین المللی، از جمله در بازی های آسیایی در چین در ۱۳ رشته ورزشی شرکت کند.

او افزود که ورزشکاران افغان در بازی های کشورهای اسلامی هم شرکت خواهند کرد.

قرار بود این بازی ها با میزبانی ایران برگزار شود، اما این کشور از میزبانی آن منصرف شد و احتمال آن وجود دارد که این بازی ها در اندونزی برگزار شود.

مطالب مرتبط